29° Açık
 • EURO
 • DOLAR

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajları

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın 12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından “Milli Marş” olarak kaleme alınan İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921 tarihli Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda kabulünün üzerinden 94 yıl geçmiş bulunmaktadır. Bütün dünyanın gıptayla izlediği, hürriyet yolunda bir milli dava […]
SARI SAYFA - 4 Nisan 2015 00:10 A A

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın 12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından “Milli Marş” olarak kaleme alınan İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921 tarihli Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda kabulünün üzerinden 94 yıl geçmiş bulunmaktadır.

Bütün dünyanın gıptayla izlediği, hürriyet yolunda bir milli dava haline gelen şanlı İstiklal Mücadelesi’ne Türklüğüyle gurur duyan kimi aydınlarımız usta kalemleriyle destek vermişlerdir.

İşte Milli Mücadele’nin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını yüreklerden mısralara taşıyan, her eserinde İstiklal Mücadelesi’nin, bağımsızlığın, kurtuluşun ve millet sevdasının önemine değinen İstiklal Marşı’mızın şairi, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u ve onun yüksek ideallerini, aziz hatırasını bugün bir kez daha minnetle yâd ediyoruz. 79 yıl önce 1936 yılında kaybettiğimiz Mehmet Akif Ersoy, ölümünden sonra bile halen yeri doldurulamamış edebiyatçılarımızdandır. Onu hakkıyla anmak ve ona layık olmak, Mehmet Akif’i düşünceleriyle, dünya görüşüyle, İstiklal Mücadelesi’ndeki asil ve yılmaz duruşuyla tanımayı gerektirir. Milli birlik ve beraberliğimize atfen kaleme aldığı şu dizeleri bizlere adeta öğüt verir niteliktedir;

Değil mi cephemizin sinesinde iman bir;
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir;

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz,
Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!

Onun Türk milletine armağan ettiği manevi mirası, dünya görüşü ve hepsinin üzerinde edebi şahsiyeti, şairliği ve kıymetli eserleri ilelebet millet vicdanında muhafaza edilecektir.

Vatan Şairi’nin şiirlerinin bir araya getirildiği “Safahat” adlı esere İstiklal Marşı’nın neden ilave edilmediğini soranlara nedenini manidar bir ifadeyle; “Çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm.” diyerek cevaplıyor büyük şair. Bizler bugün bu milletin evlatları olarak omuzlarımıza yüklenen bu manevi yük ve sorumluluğun ne denli büyük olduğunu idrak edebiliyoruz. Bu nedenle öyle inanıyorum ki, ayyıldızlı bayrağımız altında hep bir ağızdan okunan her bir İstiklal Marşı adeta onun ruhuna, kalbimizden koparak ulaşan bir “FATİHA” gibidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve topyekûn bir milletin duygularına tercüman olan İstiklal Marşı’mızın şairi, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u ebediyete irtihalinin 79’uncu yıl dönümünde bir kere daha Yüce Türk milleti ve Aziz Çankırılılar adına şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun!

Çankırı Valisi=> Vahdettin Özcan

Çankırı Milletvekili Av. İdris Şahin’in İstiklal Marşının Kabulü Mesajı…

Millet olarak, ilerleme yolunda azmettiğimiz birlik ve kardeşliğimizi pekiştirmeye çabaladığımız bu süreçte İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’i anmak ve anlamak önemli bir imkan olarak görülmelidir. Merhum Mehmet Akif’in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; milli mücadele ruhunu, Türk Milleti’nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. Bu düşüncelerle, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 94. yıl dönümünü kutluyor, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün İstiklal Kahramanlarımızı bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum.

Av. İdris Şahin=>Çankırı Milletvekili & Anayasa Komisyonu Başkanvekili

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’in İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

’’Milli şairimiz ‘Acaba İstiklal Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?’ diyenlere;

‘Allah bir daha bu memleketin, bu milletin istiklalini tehlikeye düşürmesin ve bir daha onu istiklal marşı yazmaya mecbur etmesin’ diyerek cevap vermiştir.

Yüce bir millet ve onun şanlı mensupları olarak, bayrağımızı dimdik ayakta tutmak ve onu ebediyen dalgalandırmak için, her zaman olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekir, İstiklal Marşı’nda ortaya konan inanç ve güven, bugün de ihtiyacımız olan manevi atmosferi yansıtmaktadır. İstiklal Marşımızda en veciz şekliyle ifade edilen mesajlar, günümüzde de sadece manevi dünyamızı aydınlatmakla kalmamakta aynı zamanda geleceğimize de ışık tutmaktadır. O zor günlerde yaşadığımız sıkıntıları unutmamalı şu rahat günlerimizin kıymetini bilip devletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmalıyız.

Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını yüreklerden mısralara taşıyan İstiklal Marşımızı, her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek, bu coşku semalarımızda ilelebet yankılanacaktır.

Topyekûn bir milletin duygularına tercüman olan İstiklal Marşımızın Yazarı Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyor, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını minnetle yâd ediyor, Allahtan rahmet diliyorum.

Çankırılı hemşerilerime sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Hüseyin Filiz=>Çankırı Milletvekili & Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi

Belediye Başkanı Dinç, İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıldönümünü Kutladı

Belediye Başkanı İrfan Dinç, İstiklal Marşımızın kabulünün 94. yıldönümü münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Başkan Dinç, koşulsuz bağımsızlığın, vatan sevgisinin ve ülkeye bağlılığın sembolü olan milli marşımızın, yazıldığı dönem itibari ile milletimiz için büyük önem taşıdığını belirttiği mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Her metrekaresinin işgal altında kaldığı, nice ihanetlerin görüldüğü ve nice kanların döküldüğü bu kutsal topraklar için, bölünemeyecek birliğimiz ve dirliğimiz için yazılan İstiklal Marşımız, sadece maneviyatı ile değil, söz ve şiir kalitesi bakımından da üstün ve zengin manalarla yüklüdür. Marşımız, istiklalini kurtarmak zorunda kalan bir milletin Dünya’daki son ışık sönene kadar vereceği var oluş mücadelesinin en önemli ispatıdır.

Milli duygularımızı, Türk milletinin zaferlerle dolu tarihini, şanlı bayrağını her daim hatırlatan ve bu değerlerimizin dimdik ayakta durduğunu gösteren İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinden itibaren gelecekte de ülkemizin dört bir yanında büyük bir coşku ile okunarak tüm dünyada yankılanması dileğiyle…

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marş’ımızın kabulünün 94. yıl dönümünü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını ve tüm dünyaya ölümsüz dizelerle seslenen İstiklal Marşı’nın unutulmaz şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor ve İstiklal Marşı’nı yazan bu ruhun fikirlerinin neslimiz boyunca taze kalmasını temenni ediyorum.”

Çankırı Belediye Başkanı=> İrfan Dinç

Bu haber 5137 kez okundu.
SARI SAYFA - 00:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.