Hafif kar yağışlı
 • EURO 6.59
 • DOLAR 6.11

28. AHİLİK VE YÂRAN HAFTASI 2015

KÖŞE YAZARLARI - 11 Mayıs 2015 19:28 A A

28. AHİLİK VE YÂRAN HAFTASI 2015
Çankırı Valimiz Sayın Vahdettin Özcan açıklamasından öğrendiğimize göre 2015 Yılı 28. AHİLİK Haftası kutlama Mayıs ayı olarak bir yönetmenlikle değiştirilmiştir.
Buna göre ; “AHİLİK Kutlamaları” Merkez yürütme kurulunca Çankırı için Ahilik haftası kutlamalarının 11-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirilmiştir. bize de hayırlısı olsun demek düşer.
Ahilik ve Yâran belli bir süre, bir iş basamağında kalarak olgunlaştırılan Çırak, Kalfa, Usta, hiyerarşisi kurmayı ve bu basamaklarda baba evlat ilişkisi gibi öğreticiye candan bağlanmak suretiyle sanatı, sağlam ahlaki ve mesleki temellere oturmasıdır.
Esnaf ve sanatkârlıkta önemli bir sorun olan üretici, tüketici çıkar ilişkilerini, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarlar.
Ayrıca işe saygı ve çalışkanlık, yardımlaşma, dayanışma ve haksızlığın cezalandırılması da Ahilik ve yâran kurumunun temel ilkeleri arasındadır.
Bu kurum geleneğimize göre Alnı açıktır., Eli açık, cömert yardımseverdir, sofrası kapısı açıktır, nesi varsa misafiriyle paylaşır,. Dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlar, Belini bağlar, kimsenin namusuna göz dikmez.
Böylesine güzelliklerle donatılan bu tarihi kurumumuza sahip çıkmak her esnafın her tüketicinin görevi olmalıdır.
Cumhuriyetimizin kuruluşuyla birlikte de esnaf teşkilatlarımız, yasal düzenlemelerle çalışmalarına devam etmektedir.
Halen ilimiz Çankırı merkezde kış aylarında 3-5 YÂRAN Meclisleri bazı köylerimizde YÂRAN Meclisleri yaşatılmaya çalışılmaktadır.
Saygı değer okurlarım Çankırı ile özleşmiş epey bir yol alınmış olan Yâran Kültürümüz günümüzde Çankırı deyince ilk akla geliyorsa bunda özverili bu kültüre maddi manevi katkı sağlayan yâranağalar, Başağalar, olduğundandır.
Yâran kültürüne önem veren biz gönüllü insanlara mümkün olduğunca aslına uygun yaşatılmasını sağlamak yanlışlıkları düzelterek gelecek nesillere ulaştırmak çabası olmalıdır.
Yeri gelmişken bu tarihi mirasımızı günümüze kadar taşıyıp bizlere ulaştıran Ahrete göç eden, Yâranağalara, Başağalara, maddi manevi katkı sağlayanlanlara, Misafirağalara, Rahmet diliyorum. halen Bu tarihi Kurumumuza maddi manevi destek olanlara da şükranlarımı sunuyorum ALLAH hepsinden Razı olsun.
Oğuzlardan günümüze kadar sevgi ve kardeşlik hamurunu yoğurduğumuz; bir ve beraber olmayı öğrendiğimiz bin yıllık bu köklü kurum içinde musikimiz, oyunlarımız, örf adetlerimiz, giyim kuşamlarımız, yemeklerimiz, Sanatkâr yetişmesindeki düsturumuz daha nitelikli bir toplum için özellikle gençlerimizin yâran terbiyesi almalarına, kardeşlik duygularının artmasına son derece ihtiyacımız olduğu bir süreç içindeyiz.
1)Yâran kültürü yazılarımda ısrarla bu köklü kültür mirasımızın bir okul niteliğinde olmalı.
Bu arzum bir Çankırılı olarak gururlandığım Çankırı Karatekin Üniversitesi 29.Mayıs.2007 tarihinde kuruluşundan itibaren Çankırı iline yakışır şekilde üniversitemizin Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali İbrahim SAVAŞ Yâran Kültürüne her zaman destek olmuş ve Yâran Kültürü uygulama ve araştırma merkezini 02.02.2012 tarihinde resmen kurmuş bu merkeze Yrd. Doç. Dr. Kadir ÇAYIR ‘ı sorumlu md. Olarak atamıştır.
Biz bu kültürün yaşatılması bir okul niteliğinde olsun derken akademik bir nitelik kazandırılmıştır, bu nedenle çok mutluyum.
Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunarım.
2)Bir başka gururum; Çankırı da Yâran kültürüne ilk resmi kimliği kazandırdığımız bir gurup Yâran ve Başağa Arkadaşlarımla kurduğum 5 yıl kurucu başkanlığını yaptığım.
1994 yılında kurulan Yâran Kültürünü yaşatma Derneğine TBMM Üstün hizmet ödülünü 13 Temmuz 2009 yılında kazandıran Belediye Başkanlığı süresince bu köklü kültüre önem veren Çankırı Milletvekili Sayın Ahmet BUKAN olmuştur,
Sayın vekilime ve emeği geçenlere şükranlarımı sunarım
3) Yine gururlandıran bir gelişme de ÜNESCO da yaşanmıştır, “Barana, Sıra gecesi, Yâran vb. geleneksel sohbet toplantıları” 2010 yılında UNESCO İnsanlığın somut olmayan kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alınmıştır. Emeği geçenlere şükranlarımı sunarım.
Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki AHİLİK ve YÂRAN Kültürü epey yol almıştır, yeterlimi Hayır!..
Bu gelişmeleri unutmamak dileği ile İnsanlarımızın AHİLİK Haftasın yürekten kutlarken gelecek yıllarda daha güzel gelişmeler olmasını temenni ederim.
www.necatiulker.com Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın.
Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bu haber 1776 kez okundu.
KÖŞE YAZARLARI - 19:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  Çankırı’da Feci Tren Kazası 1 Ölü!
  Çankırı’da 10 Mart 2014 Pazartesi günü saat 19:00 sıralarında hemzemin geçitte yük treninin otomobile çarpması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre Çankırı ili, Esentepe Mahallesi nüfusuna kayıtlı 1980 doğumlu Kadir Özbahar sevk ve idaresindeki 18 AV 753 plakalı özel aracı ile Küçük Sanayi Sitesi Kavşağı’ndaki (Safir Tuz karşısındaki) hemzemin geçitten geçerek Salti Tuz Fabrikası istikametine […]
 • 02
  ÇANKIRI’NIN PROFESYONEL FUTBOL YOLCULUĞU
  ÇANKIRI’NIN PROFESYONEL FUTBOL YOLCULUĞU “ÇANKIRISPOR – ÇANKIRI BELEDİYESPOR – ÇANKIRISPOR” Hazırlayan . Aydın Demiröz Çankırı’da profesyonel futbol heyecanı 1982 yılında dönemin Valisi Erbay Fiş’in, “Çankırıspor”u kurma çalışmaları ile başladı. 24 kişilik ilk kurucu üyeler içinde Vali Fiş, dönemin Çankırı’da görev yapan üst düzey bürokratları ve esnaflar bulundu. 24 Şubat 1982 tarihli Karatekin gazetesinde kulübün kuruluşu […]
 • 03
  İslam Fıtrat Dinidir
  Fıtrat, kelime olarak “yaratılış” anlamına gelmektedir. Bütün insanların özünde mevcut olan “doğru”ya yatkın olma durumu; fazla zorlanmadan “doğru”yu fark edebilme yetisi de fıtrata uygunluktur. Fıtratta aklın, duygunun ve sezginin birlikte etkin olması söz konusudur. Bu sebepten, fıtrata dayalı değerlerde ve bu değerlerle ilgili bilgilerde, insanlar arasında anlama ve kavrama bakımından düzey ve derece farkı olmasına […]
 • 04
  DİL
  Günlerdir düşünüyorum da son dönemler de dilimizin giderek yozlaştığı ve sadeliğini yitirdiğini görüyoruz. Yabancı kültürlerin etkisiyle kültür erozyonu içerisinde dilimizi de bizden uzaklaştırıyorlar. Oysa DİL: tarihi ve kültürel değerlerin geçtiği köprüdür bu köprü sağlam olmazsa gelecek nesillere ulaşmak ve gelecek nesillerin geçmişi anlamları güçleşecektir. Tarihi çok eskilere dayanan dünyanın en büyük dillerinden biri olan Türkçeyi […]
 • 05
  T E V A Z U
  TEVAZU 2015 yılının olumsuzluklarının bitirilmesi ve l yıl daha yaşlandığımızın hüznü yerine 2016 yılının getirdiği mutluluğu tüm okuyucularımla birlikte yüreğimle kutlar, nice yıllara sağlıkla, başarıyla ve sevdiklerinle birlikte görmeni ve geçirmeni diliyorum, Dünya barışına, Ülkemize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyor,tüm insanlara ve insanlığa değer verenlere sağlık mutluluk ve huzurlu yıllar temenni ederim. Yazımın konusu […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 115.642
  0,00%
 • ALTIN 319.96
  0,71%
 • DOLAR 6.108
  0,11%
 • EURO 6.593
  0,10%

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.