• Dolar Alış / Satış: 5.792 / 5.802
  • Euro Alış / Satış: 6.547 / 6.559
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

28. AHİLİK VE YÂRAN HAFTASI 2015

11 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1124 defa okundu.

28. AHİLİK VE YÂRAN HAFTASI 2015
Çankırı Valimiz Sayın Vahdettin Özcan açıklamasından öğrendiğimize göre 2015 Yılı 28. AHİLİK Haftası kutlama Mayıs ayı olarak bir yönetmenlikle değiştirilmiştir.
Buna göre ; “AHİLİK Kutlamaları” Merkez yürütme kurulunca Çankırı için Ahilik haftası kutlamalarının 11-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirilmiştir. bize de hayırlısı olsun demek düşer.
Ahilik ve Yâran belli bir süre, bir iş basamağında kalarak olgunlaştırılan Çırak, Kalfa, Usta, hiyerarşisi kurmayı ve bu basamaklarda baba evlat ilişkisi gibi öğreticiye candan bağlanmak suretiyle sanatı, sağlam ahlaki ve mesleki temellere oturmasıdır.
Esnaf ve sanatkârlıkta önemli bir sorun olan üretici, tüketici çıkar ilişkilerini, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarlar.
Ayrıca işe saygı ve çalışkanlık, yardımlaşma, dayanışma ve haksızlığın cezalandırılması da Ahilik ve yâran kurumunun temel ilkeleri arasındadır.
Bu kurum geleneğimize göre Alnı açıktır., Eli açık, cömert yardımseverdir, sofrası kapısı açıktır, nesi varsa misafiriyle paylaşır,. Dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlar, Belini bağlar, kimsenin namusuna göz dikmez.
Böylesine güzelliklerle donatılan bu tarihi kurumumuza sahip çıkmak her esnafın her tüketicinin görevi olmalıdır.
Cumhuriyetimizin kuruluşuyla birlikte de esnaf teşkilatlarımız, yasal düzenlemelerle çalışmalarına devam etmektedir.
Halen ilimiz Çankırı merkezde kış aylarında 3-5 YÂRAN Meclisleri bazı köylerimizde YÂRAN Meclisleri yaşatılmaya çalışılmaktadır.
Saygı değer okurlarım Çankırı ile özleşmiş epey bir yol alınmış olan Yâran Kültürümüz günümüzde Çankırı deyince ilk akla geliyorsa bunda özverili bu kültüre maddi manevi katkı sağlayan yâranağalar, Başağalar, olduğundandır.
Yâran kültürüne önem veren biz gönüllü insanlara mümkün olduğunca aslına uygun yaşatılmasını sağlamak yanlışlıkları düzelterek gelecek nesillere ulaştırmak çabası olmalıdır.
Yeri gelmişken bu tarihi mirasımızı günümüze kadar taşıyıp bizlere ulaştıran Ahrete göç eden, Yâranağalara, Başağalara, maddi manevi katkı sağlayanlanlara, Misafirağalara, Rahmet diliyorum. halen Bu tarihi Kurumumuza maddi manevi destek olanlara da şükranlarımı sunuyorum ALLAH hepsinden Razı olsun.
Oğuzlardan günümüze kadar sevgi ve kardeşlik hamurunu yoğurduğumuz; bir ve beraber olmayı öğrendiğimiz bin yıllık bu köklü kurum içinde musikimiz, oyunlarımız, örf adetlerimiz, giyim kuşamlarımız, yemeklerimiz, Sanatkâr yetişmesindeki düsturumuz daha nitelikli bir toplum için özellikle gençlerimizin yâran terbiyesi almalarına, kardeşlik duygularının artmasına son derece ihtiyacımız olduğu bir süreç içindeyiz.
1)Yâran kültürü yazılarımda ısrarla bu köklü kültür mirasımızın bir okul niteliğinde olmalı.
Bu arzum bir Çankırılı olarak gururlandığım Çankırı Karatekin Üniversitesi 29.Mayıs.2007 tarihinde kuruluşundan itibaren Çankırı iline yakışır şekilde üniversitemizin Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali İbrahim SAVAŞ Yâran Kültürüne her zaman destek olmuş ve Yâran Kültürü uygulama ve araştırma merkezini 02.02.2012 tarihinde resmen kurmuş bu merkeze Yrd. Doç. Dr. Kadir ÇAYIR ‘ı sorumlu md. Olarak atamıştır.
Biz bu kültürün yaşatılması bir okul niteliğinde olsun derken akademik bir nitelik kazandırılmıştır, bu nedenle çok mutluyum.
Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunarım.
2)Bir başka gururum; Çankırı da Yâran kültürüne ilk resmi kimliği kazandırdığımız bir gurup Yâran ve Başağa Arkadaşlarımla kurduğum 5 yıl kurucu başkanlığını yaptığım.
1994 yılında kurulan Yâran Kültürünü yaşatma Derneğine TBMM Üstün hizmet ödülünü 13 Temmuz 2009 yılında kazandıran Belediye Başkanlığı süresince bu köklü kültüre önem veren Çankırı Milletvekili Sayın Ahmet BUKAN olmuştur,
Sayın vekilime ve emeği geçenlere şükranlarımı sunarım
3) Yine gururlandıran bir gelişme de ÜNESCO da yaşanmıştır, “Barana, Sıra gecesi, Yâran vb. geleneksel sohbet toplantıları” 2010 yılında UNESCO İnsanlığın somut olmayan kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alınmıştır. Emeği geçenlere şükranlarımı sunarım.
Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki AHİLİK ve YÂRAN Kültürü epey yol almıştır, yeterlimi Hayır!..
Bu gelişmeleri unutmamak dileği ile İnsanlarımızın AHİLİK Haftasın yürekten kutlarken gelecek yıllarda daha güzel gelişmeler olmasını temenni ederim.
www.necatiulker.com Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın.
Şair-Yazar Necati ÜLKER

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN