• Dolar Alış / Satış: 6.043 / 6.053
  • Euro Alış / Satış: 6.737 / 6.749
  • CANKIRI:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Paneli gerçekleştirildi

10 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
629 defa okundu.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Paneli gerçekleştirildi

Çankırı Valiliği, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Paneli gerçekleştirildi.

80. Yıl Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda gerçekleşen etkinliğe Vali Vahdettin Özcan, ÇKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Jandarma Komutanı Albay Şakir Uslu, Vali yardımcıları, Rektör Yardımcıları, daire müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda bayan katıldı.

Programda açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, bütün Kadınların Kadınlar Gününü kutlayarak “İnsanı canlılardan ayıran en temel vasıf düşünen, konuşan olma vasfıdır. Kadına şiddeti, kadına şiddet olarak algılamıyorum, insana, canlıya şiddet olarak algılıyorum. Sınıfta kaldığımız nokta çocuklarımızı zihinsel olarak ergenleştirememizdir. Çocuklarımızı canlıya saygı, insana saygı duyan bir nesil olarak yetiştiremedik. Biyolojik ergenleşme her canlıda oluyor ama zihinsel ergenleşme maalesef her canlıda olmuyor. Buda sıkıntının en büyü haline geliyor. Zihinsel ergenleşme olmayınca şiddet ve terör meydana geliyor.” dedi.

Zihinsek ergenlik için ana dilini iyi öğrenen nesiller yetiştirilmesi gerektiğini belirten Rektör Savaş “Okumadan yazan, okumadan konuşan cemiyet haline dönüştük. Çocuklarımıza canlıya saygıyı ve dilimizi iyi öğretmeliyiz. Güzel Türkçemizi, ana dilimizi öğrenmek zorundayız.” dedi.

Kadın Erkek’in ve kadın kadın’ın eşit olmadığı, kadın ve erkek’in ve kadın kadın’ın bütün haklar ve özgürlüklerde eşit olduğunu belirterek açıklamalarına devam eden Rektör Savaş “İnandığı değerlere asla ihanet etmeyen bir nesil yetiştirmek zorundayız. Kadına kalkan eller kırılsın. Kadınlar Günü 1 gün değil 365 gün olsun” temennisinde bulundu.

Vali Vahdettin Özcan’da tüm kadınların ve Çankırılı annelerin Anneler Gününü kutluyorum diyerek “Çankırılı Yarenler kadın hakları bilir ve biliyorlar. Kadına Şiddet oranında ilimiz Türkiye ortalamasının altında yer almaktadır.” dedi.

Çankırı’da Kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını ifade ederek sözlerine devam eden Vali Özcan “Toplum Yararına Çalışma Programı ile 5 yıldır binin üzerinde kadın istihdam ediyoruz. Bu sayede Okullarımıza kadın eli değiyor.” dedi.

80. Yıl Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi salonunun her ilde bulunmadığını Çankırı’nın bu konuda şanslı olduğunu da belirten Vali Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç’i Çankırı’ya böyle bir yapı kazandırdığı için tebrik etti.

Açılış konuşmaları sonrasında mini konser dinlendi. Program panalistler; İlk Kadın Kaymakam Özlem Bozkurt Gevrek, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriha Akpınarlı, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Demet Gürhan, Yaşayan Müze Müdürü Dr. Sema Demir tarafından sunulan başarılı kadın anlatımları ve uluslar arası Karma sergi açılışı ile sona erdi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN