• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

90 STK’dan EVET’e destek

16 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
758 defa okundu.
90 STK’dan EVET’e destek

İlimizde faal 90 Sivil Toplum Kuruluşu 16 Nisan’da yapılacak olan Referanduma destek amacıyla birleştiler.

“Çankırı EVET Platformu” çatısı altında birleşen 90 STK dün Karatekin Parkında bir basın açıklaması yaptılar.

“Çankırı EVET Platformu” adına açıklamayı okuyan Arif Kırkpınar “Ülkemizin en önemli meselesi Anayasa değişiklik paketi ve bu bağlamda yürüyen tartışmalardır. Çankırı EVET Platformunun kurucuları olarak bizler de tarafımızı belli etmek suretiyle referandum  sürecine müdahil olduğumuzu deklare etmek ve tarihsel sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere huzurlarınızdayız.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar görüyoruz ki her vatandaş gibi bizler de siyasi düşünce ve tercih hakkına sahibiz. Hareket noktamız bu insani ve demokratik hakkımızdır. Hiç bir siyasi partinin veya oluşumun temsilcileri olmadığımızı, tamamen bir sivil platform olup özgür irademizle hareket etmekte olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Sadece darbeler döneminde hazırlanabilen anayasalar aziz milletimizi ötekileştirdiği için derde deva olmadığı gibi yeni toplumsal sorunlara da yol açmıştır. Vesayet yanlısı blok yüzünden bugüne kadar maalesef ülkenin aydınlık yarınlara kavuşmasına katkı sunacak tam bir Anayasa hazırlanıp halkın iradesine sunulamamıştır. Ancak geçtiğimiz haftalarda meclisten geçen ve 16 Nisanda referanduma sunulacak olan değişiklik paketinin her şeye rağmen bölgemizin ve ülkemizin siyasetine ve sosyal yaşamına önemli katkılar sunacağına inanıyoruz.

Platformun kurucuları olarak bizler bu inançla ve bu hassasiyetle hareket etmekteyiz. Zira ülkenin geleceği; kimi siyasilerin ve bürokratik oligarşinin beka kavgasına feda edilemez. Bu bağlamda ülkemizin siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel alanda kalkınması, gelişmesi ve küresel çapta aktör olmasının önünü açacak bu referandum için her türlü katkıyı sunmaya çalışacağız.

Türkiye’nin tarihsel anayasa sürecine baktığımızda ya kendilerini ülkenin sahibi gören elit grubun hazırladığı ve dayattığı Anayasalarla, ya da askeri darbelerin ürünü olan Anayasalarla ülkemiz yönetilmeye çalışılmıştır. Ancak bu düşünce ile hazırlanan anayasalarla sorun yaratmaktan öteye gidilememiştir. 1924’ten beridir anayasalar; ülkede yaşayan vatandaşların etnik kökenine, inanç, mezhep ve meşreplerine saygı göstermediği gibi ayrıştırıcı ve ötekileştirici özellikleri nedeniyle milletin çok acı bedeller ödemesine sebep olmuştur.

En son 15 Temmuz gecesi hain FETÖ elemanları tarafından yapılmak istenen darbe gibi farklı versiyonları devreye sokmak suretiyle siyasete ve sivil iradeye yön vermek istenmiştir.

Tüm bu hususlara baktığımızda mevcut anayasayı oluşturan zihniyetin tamamen yok olması ve gerçek manada “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini hakim kılmak için yapılacak olan referandum sürecinde bu platformu kurup, milletin ve milli iradenin ülkede tamamen hakim olabilmesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye karar vermiş bulunmaktayız.

Temiz siyaset, güçlü demokrasi, kalıcı toplumsal barış, büyük ekonomi, istikrarlı yürüyüş ve küresel aktör olma adına referanduma sunulacak olan yeni Anayasa değişiklik paketine Çankırı Evet Platformu olarak “EVET” diyoruz.” dedi.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN