• Dolar Alış / Satış: 5.852 / 5.862
  • Euro Alış / Satış: 6.555 / 6.567
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Adana’dan İstanbul’a gideceklere şehir içi ulaşım bilgileri

8 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
607 defa okundu.
Adana’dan İstanbul’a gideceklere şehir içi ulaşım bilgileri

Adana’dan İstanbul’a gideceklere şehir içi ulaşım bilgileri

Adana’da yaşıyor ve bu yaz İstanbul’a gelme planı yapıyorsanız, şehir içi ulaşım hakkında bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. Trafiği dillere destan olan kentte fazla trafiğe takılmadan gideceğiniz yere daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşmanın yolları var.

Adana’dan İstanbul’a uçakla seyahat edecekseniz ilk işiniz https://www.ucakbileti.com adresinden en uygun uçak biletini almak olmalı. Biletinizi aldıktan sonra yaklaşık 1 saat 20 dakikalık uçuşla İstanbul’a varırsınız. İstanbul’a vardığınızda şehir merkezine nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, sizler için bir araya getirdiğimiz şehir içi ulaşıma yönelik pratik bilgiler işinize yarayabilir.

İstanbul’da Havalimanından merkeze ulaşım

İstanbul’da iki farklı uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan biri Avrupa yakasında bulunan Atatürk havalimanı diğeri ise Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen havalimanıdır.

Sabiha Gökçen’den Havataş otobüsleriyle Kadıköy ve Taksim’e direk ulaşım sağlanmaktadır. Havataş servisleri yarım saatte bir kalkıyor. Avrupa yakasına ulaşmanın bir diğer yolu ise havalimanından 4.Levent’e sefer yapan E-3 numaralı belediye otobüsleridir. Bu otobüsle direk olarak 4.Levent’e gidebilirsiniz.  Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadıköy’e veya taksime ulaşım için taksiyi de tercih edebilirsiniz. Ama bunun epey pahalı olabileceğini belirtelim.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan KM22 no’lu otobüsle Kartal’a ulaşıp, Kadıköy-Kartal metrosuyla Anadolu yakasında istediğiniz noktaya varabilirsiniz. Avrupa yakasına geçecekseniz Kartal metrosuyla Uzunçayır durağına gidip oradan metrobüsle Zincirlikuyu ve Mecidiyeköy’e geçebilirsiniz.

Atatürk Havalimanı’na iniş yaptıysanız, şehre ulaşım için Havataş veya metroyu kullanabilirsiniz. Havataş otobüsleriyle Taksim veya Kadıköy’e ulaşıp oradan toplu taşıma araçları veya taksiyle dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Havalimanından kalkan metro hattı Ataköy, Bakırköy, Zeytinburnu, Bayrampaşa ve Aksaray istasyonlarından geçiyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Anadolu yakasına geçmenin en kolay yolu da deniz otobüsüdür. Bakırköy’den kalkan deniz otobüsleriyle Kadıköy’e veya Bostancı’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bakırköy’e kadar taksiyle gidip oradan deniz otobüsüne binmek en doğru tercih olacaktır.

İstanbul’da havalimanından şehre ulaşımda tercih edilebilecek araçlardan biri de taksidir. Şehir içinde taksi fiyatları gideceğiniz yerin uzaklığına göre değişir.

İstanbul’da şehir içi ulaşım

İstanbul’da günden güne büyüyen metro şehrin yoğun trafiğinden kaçmak için ideal bir alternatif. Avrupa yakasında bulunan Şişhane- Hacıosman metro hattı ile Anadolu yakasındaki Kadıköy-Kartal metro hattı yolculara büyük kolaylık sağlıyor. Böylece trafikte yarım saatte gidilecek bir yere 10 dakikada varabiliyorsunuz.

İstanbul’da en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri de metrobüs oluyor. Avrupa yakası için Zincirlikuyu- Avcılar arasında, Anadolu yakası için ise Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasında metrobüs seferleri yapılmakta. E-5 yolunda ve köprüye giriş ve çıkışlarda metrobüse özel bir şerit olduğundan metrobüsle bu hatlardaki semtlere daha kısa sürede varılabiliyor. Avrupa yakasından Ataköy, Bakırköy, Altunizade,  Acıbadem’e gitmeyi düşünüyorsanız metrobüsü tercih edebilirsiniz.

Şehrin hemen her noktasından birçok yere belediye otobüsü hizmet veriyor. Ayrıca işlek semtler ve caddelerden minibüs ve dolmuşlar hareket ediyor. Beşiktaş’tan Taksim’e ve Nişantaşı’na, Üsküdar’dan Kadıköy’e, Taksim’den Caddebostan’a dolmuşla ulaşım sağlayabilirsiniz. Beşiktaş- Levent- İstinye ve Yeniköy hattına sefer yapan minibüsler ise her daim kurtarıcı.

Zeytinburnu – Kabataş arasında tramvay, Taksim-Kabataş’ı birbirine bağlayan füniküler, Yeşilköy-Sirkeci hattında banliyö treni de diğer ulaşım araçlarından.

İki yaka arasında ulaşım sağlamanın en pratik yollarından biri de deniz yolu. Beşiktaş’tan Üsküdar’a 5 dakikada giden motorlara binebilir, Kabataş ve Eminönü’nden vapurla kısa sürede Kadıköy ve Bostancı’ya geçebilirsiniz. Beşiktaş ve Kabataş’tan Kadıköy’e geçen vapurları da unutmayalım.

Önümüzdeki günlerde Adana’dan İstanbul’a gidecekseniz, seyahatiniz boyunca bahsettiğimiz ulaşım araçlarını kullanarak daha rahat ve sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz. Adana’dan İstanbul’a hızlı ve pratik bir ulaşım için en iyisi uçak yolculuğu olacaktır. Uçak biletlerinin pahalı olduğunu düşünüp uçak yolculuğuna yanaşmıyorsanız, en uygun adana istanbul uçak bileti alternatifleri sunan Ucakbileti.com adresine göz atmanızı öneririz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN