• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • CANKIRI:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMA

1 Nisan 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
795 defa okundu.

 

                    BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMA

Kimi insanlar, başarılı olabilmek için bazı işlere girişirler. Fakat hayat şartları, onların başarılı olmalarını engeller. Başarılı olup mutlu olmak isterler. Fakat bir türlü mutluluğa erişemezler. Çünkü çalışmayla ilgili bazı özelliklerden yoksundurlar.

İste size bir misal ;

Bir yaz günü birkaç genç, şehrin kıyısındaki ırmağa yıkanmaya gitmişler. Hepsi soyunup ırmağa atlamış. Uzun boylu olanı, boyunun uzunluğu ile gururlanarak arkadaşlarına büyüklük taslarmış:

“Bu ırmağın en derin yeri bile boyumu geçmez, sizin gibi kısa boylu değilim”, demiş.

Diğer arkadaşları buna bir oyun oynamaya karar vermişler. Irmağın en derin yerlerinde yüzmüşler, yüzme bilmeyen uzun boylu arkadaşlarına:

          “Gel, bak buraları derin değil. Burada boyunu ölç de görelim”, demiş.

Uzun boylu arkadaşları bu söze inanmış, onların bulunduğu derin yerlere gireyim derken, su boyunu aşmış, çırpınarak batağa saplanmış. Telaşa kapılan arkadaşları, biçareyi sudan zor kurtarıp baygın bir hâlde evine getirmiş.

Kapıyı heyecanla açan çocuğun anası, “Ne oldu oğluma?” demiş.

Hazırcevap biri:

     “Bir şey yok teyzeciğim. Merak etme. Oğlun ırmakta boyunun ölçüsünü alıyordu, azıcık kısa geldi, boyuna göre tabut yapılacaktı ama bize dua et”, demiş.

******

30.Mart.2014  Pazar günü  yapılan mahalli idareler seçimlerinde bütün partilerin katılımıyla  Türkiye Genelinde yapılan seçimlerde  her parti boyunun ölçüsünü aldı.

Ülkemiz vatandaşları (ara dönemler hariç) 70 yıldır seçim sandığına giderek kendilerini yönetmek istediği kadrolar için oy kullanma alışkanlığımız hayli tecrübeli.

Seçimler süresince rakip partilerin birbirlerine söyledikleri sözlerin artık geride kaldığını, toplumsal barış ve huzur için halkın iradesine saygı göstererek çok önemli bir sınav vermeleri gerektiğini hatırlatmak isterim.

İşte siyasal ahlak budur, İşte Demokrasi budur, işte demokratlık budur.  Bu saatten sonra kazananlar için “Ben kazandım” diyerek böbürlenmek ve “işte size bu halkın sillesi” demek yerine  “Halk kazandı” diyebilmek erdemini göstermek ve Ülkemizde yeni bir sahife açarak huzur ve barışa ihtiyacımız olduğu şu günlerde bize düşen “Hayırlı olsun, seçimi kazananlarında Allah yar ve yardımcıları olsun, Vatanımız ve Ülkemiz için bu seçimlerin hayırlara vesile olmasını diyebilme erdemini göstermektir.”

              Seçim süreci içerisinde çeşitli akılsızlıkları veya kazanamama hazımsızlıklarını bir kenara koyup yaşadığımız ülkemizin kıymetini bilelim, kısır döngüden çıkalım, kin ve öç alma duygusundan uzaklaşarak, kırmadan dökmeden ve ortaya çıkan tahribatı hep  birlikte telafi etmemiz gerekir. Gerilimli ortamdan el ele verip çıkacağız. Çünkü başka Türkiye yok, bu ülke hepimizin. Seçilenlere saygılı olduğumuzu, bizi idare edenlerin de daha demokratik,  daha özgürlükçü, hukukun gerçekten üstün olduğunu bildirmek veya ona hakaret etmeden, düzmece yalan yanlış yazılarla, beddualarla ve nefret mesajları ile değil, halk iradesiyle seçimi kazanan iktidarın alacağı  tüm kararlara saygılı olmaktan geçer.

Dünkü seçimler normal bir mahalli seçim olmanın yanı sıra bu milletin demokrasiye  sahip çıktığının göstergesi haline gelmiştir.

 

Yeniden görüşmek dileğiyle huzurlu ve mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

 

Necati KESKİN

asiyan151048@hotmail.com

01.Nisan.2014

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN