• Dolar Alış / Satış: 6.043 / 6.053
 • Euro Alış / Satış: 6.737 / 6.749
 • CANKIRI:
 • Güneş:
 • Öğle:
 • İkindi:
 • Akşam:
 • Yatsı:
 • Hava Durumu Güncelleniyor..

Çankırı, Türkiye’de havanın kirli olmadığı tek il oldu

28 Mart 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
825 defa okundu.
Çankırı, Türkiye’de havanın kirli olmadığı tek il oldu

Türkiye’deki hava kirliliğinin boyutunu gözler önüne seren Temiz Hava Hakkı Platformu raporuna göre Çankırı, Türkiye’de havanın kirli olmadığı tek il oldu.

 

Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Havasıyla, suyuyla, insanlarının gönlüyle tertemiz bir Çankırı’da yaşıyoruz. Attığımız her adım, düşündüğümüz her şey şehrimizi en üst seviyeye taşımak için. Çankırı, şu an Süper Lig’de! Bu, gurur verici. ” ifadelerini kullandı.

 

Başkanlık makamında basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Dinç, Çankırı’da görülen birçok hastalığın sebebinin kalitesiz su ve hava olduğunu belirterek birinde zehir içtiklerini diğerinde de zehir soluduklarını söyledi.

 

Dinç, göreve geldikleri 2004 yılından beri her türlü eleştiriyi göze alarak yaptıkları çalışmalar sayesinde Çankırı’nın su ve hava kirliliğini önlediklerini ifade etti.

 

Dinç; “Bu şehre yağmur gibi kurum yağıyordu”

 

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun geçen yıl tüm dünyada “kırmızı alarm” seviyesine yükselen hava kirliliğinin Türkiye boyutundaki verileriyle ilgili hazırlanan raporda limitin 20 mg3 olduğunu; 19 mg3 veri ile 81 il içerisinde temiz havaya sahip tek ilin Çankırı olduğunu söyleyen Dinç, “12 yıl önce hava kirliliğinde en kirli ilk üç şehir içindeydik. Apartmanların ve binaların balkonları kurum yüzünden perdelerle kapatılmıştı. En kalitesiz kömür bizdeydi. İnsanlar, açık renk elbise giymekten kaçınırdı. 12 yıl önce bu şehre yağmur gibi kurum yağıyordu.” dedi.

 

Dinç, yakıt tekniklerindeki sıkıntıları giderdiklerini, kalorifercileri eğittiklerini, doğalgazın gelmesi ile hava kirliliğini önlemede büyük başarı kaydettiklerini belirterek “Çankırılılara verdiğimiz sözleri raporlarla kanıtladık. Bu raporlar, Çankırı’yı Süper Lige taşıdığımızın en büyük kanıtıdır. ” vurgusu yaparak tüm güzelliklerle bezenmiş, havası ve suyu ile tertemiz bir Çankırı’ya herkesi beklediklerini ifade etti.

 

 

Yapmış olduğumuz çalışmalar, ortaya koyduğumuz projelerin her biri çok kıymetlidir. Biz proje üretirken, şehri süper lige taşıma mücadelesi verirken bir takım kişilerde bizimle hala uğraşıyor. Bunlar şehrin ve şehir insanının sosyal ve fiziki enerjisini boşa çıkarma adına yapılan beyhude çırpınışlar.  Şimdiye kadar bunlardan hiç kimse sonuç alamamıştır. Onların akıbetleri hiçbir zaman hayır olmadı. Benimle boşuna uğraşmasınlar. Kim uğraşırsa uğraşsın, bizim bu şehri en üst seviyeye taşıma mücadele ve gayretimizin önüne geçemeyecekler.

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
 • şuna bak!hava kirliliği yok diye gösterdiği fotoğrafta bina resmi var.hiç olmazsa insan taşmescit tarafından resim gösterir.boş bir tane yeşil alan kalmamış şimdi çankırı şehir olarak süper ligde mi oluyor? demokrasi için bir kişinin bile cahil olması çok büyük bir tehlikedir.
  2 Nisan 2016 01:11

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN