• Dolar Alış / Satış: 5.527 / 5.537
 • Euro Alış / Satış: 6.263 / 6.274
 • CANKIRI:
 • Güneş:
 • Öğle:
 • İkindi:
 • Akşam:
 • Yatsı:
 • Hava Durumu Güncelleniyor..

Çankırı’da Doğu Türkistan’a destek yürüyüşü

3 Temmuz 2015
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
656 defa okundu.
Çankırı’da Doğu Türkistan’a destek yürüyüşü

Doğu Türkistan’da Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Müslümanlara uyguladığı zulüm tüm Türkiye’de olduğu gibi Çankırı’da da büyük bir tepkiyle karşılandı.
Doğu Türkistan’da inançlarından ve yaşam tarzlarından dolayı işkencelere maruz kalan ve öldürülen Müslümanlar için AK Parti Çankırı Gençlik Kolları, AK Parti teşkilatı ve Çankırılılar Cuma namazı sonrası Ahmet Yesevi Camii önünde bir araya geldi. Bir önceki gün, yoğun yağmura rağmen Karatekin Parkı’nda bir araya gelip Ümmet İftarı düzenleyerek, bir simit bir hurma ile iftar yapıp, İslam Coğrafyasında orucu ile imtihan olan ümmeti anlamaya çalışan Çankırılı vatandaşlar ve beraberindeki AK Parti Gençlik Kolları bugünde Doğu Türkistan için yürüyüş gerçekleştirdi. AK Parti Çankırı Gençlik Kollarının düzenlediği yürüyüşe, AK Parti Çankırı milletvekili Hüseyin Filiz, İl Başkanı Celal Kaman, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Çankırılı vatandaşlar katıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik uyguladığı bu zulme ve vahşete duyarsız kalamayan Çankırılılar yürüyüşe büyük ilgi gösterdi. Vatandaşın yoğun katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş sonrası basın açıklaması yapan Celal Kaman Doğu Türkistan’ın her daim yanında olacaklarını dile getirdi. Kaman’ın açıklaması şöyle:

 

 

“Orta Asya’da ki Türk kardeşlerimizi elini uzatmak, yüreğinin sesini duyurmak, derdiyle dertlenmek için buraya toplanan sevgili hemşerilerim, AK Parti teşkilatı olarak düzenlemiş olduğumuz bu yürüyüşe katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.

 

Bütün dünyanın gözü önünde zulümlere göğüs geren, adın Müslüman, soyadın Türk diye kendi öz vatanında esaret altına alınmaya çalışılan Doğu Türkistanlı kardeşlerim, size de binlerce selam olsun.

 

1976’da başlayan ve süregelen bir ırkçı saldırının muhatabıdır Doğu Türkistan. Çin’in işgali ile başlayan ve kazanılmış toprak anlamına gelen “Sincan” özerk bölgesi denildiği günden bu güne yok edilen kardeşlerimizin sayısı 35 milyonu bulmuştur. Amaç; Uygur Türklerini tamam ile yok etmektir.

 

Tarihte kurduğumuz Uygur Devletine, Karahanlılar Devletine, Hun Devletine ev sahipliği yapan Türklerin doğum yeri olan Doğu Türkistan’da Türkler yok edilmekte, Türk ve Müslüman halk ağır şartlarda çalıştırılmakta, Çin’in iç bölgelerine sürgüne gönderilmekte, köle muamelesi görmekte, dil ve din eğitimi bir yana Türkçe eğitim almaları bile yasaklanmaktadır. Bu zulmün adını yönetim olarak dünyaya lanse etmektedirler.

 

Bugün; Türklüğümüzden ve Müslümanlımızdan bahsediyorsak, tarih sayfasından silinmeden bugünlere kadar gelebilmişsek bunları, zulümlere rağmen ata toprağında mücadelesine yılmadan devam eden Doğu Türkistanlı kardeşlerimize borçluyuz. Fethettiği bütün topraklara adaleti, güveni, huzuru ve barışı götüren Türk milletinin mensupları öz vatanında azınlık muamelesi görmekte, insanlık dışı muamelelere rağmen hayata tutunmaya çalışmaktadır. Türk Milleti, dalları Adriyatik’ten Kuzey Çin denizine kadar ulaşan kocaman bir çınardır lakin çınarın kökleri kan ağlamakta, her gün yeni zulümler ile kan kusturulmaktadır. Kaşgar, Turfan, Urumçi boynu bükük kalmaktadır. Bugün sadece kendini medeni sananlar değil, tüm dünya zulme sırtını dönüyor.

 

Alır Gök Bayrağı çeker gelirim,

Zafer meşalesi yakar gelirim,

Kılıcımı kından çeker gelirim,

Mezar olacaktır Çin’e vatanım.

Diyen Doğu Türkistanlı kardeşlerim, kurtuluşa olan inancını kaybetmemiştir, kaybetmeyecektir; kaybettirmeyeceğiz!

 

Ay Yıldızlı Al Bayrağını gördüğü her yerde içi titreyen, huzurun ve güvenin sembolünü en büyük nimet sayan, Türklüğü ile övünüp, Müslümanlığı ile gururlanan Yarenlerin diyarından sana sesleniyoruz ey Çin!

 

Doğu Türkistan yalnız değildir, sizler oradan kovulana dek mücadelemiz devam edecektir. Bugün hepimiz Doğu Türkistanlıyız ve dünya Doğu Türkistan’ı tanıyana kadar öyle kalacağız….

 

Ey Doğu Türkistanlı Kardeşlerim!

Sana bir enfes kadar yakınız. Derdinle dertlenip, hüznünle hüzünleniyoruz. Dualarımız hep sizlerle…

 

Ya Rabbi! Bizleri zalimlerin zulmünden koru, zalimleri yerle bir et. Namazını özgürce kılacak, orucu özgürce tutacak, Kur-an’ı özgürce okuyacak bir huzuru Doğu Türkistanlı kardeşlerimize nasip eyle. Güneşin doğduğu yerde güneşi doğdurmuyorlar; sen Müslüman kardeşlerimize güneşi göster, gök renkli sancak altında özgürce yaşamayı nasip eyle… içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayı hürmetine, şu mübarek Cuma günü dualarımızı kabul eyle…

 

Allah yar ve yardımcımız olsun. Doğu Türkistanlı kardeşlerimize selam olsun…”

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
 • Bu miting'e katılan tüm hemşehrilerimi tekrik ve takdir ediyor , şükranlarımı sunuyorum, Hepsinden allah ayrı,ayrı razı olsun
  4 Temmuz 2015 01:27

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN