14° Açık
 • EURO
 • DOLAR
KÖŞE YAZARLARI - 31 Ekim 2015 14:33 A A

Günlerdir düşünüyorum da son dönemler de dilimizin giderek yozlaştığı ve sadeliğini yitirdiğini görüyoruz.

Yabancı kültürlerin etkisiyle kültür erozyonu içerisinde dilimizi de bizden uzaklaştırıyorlar.

Oysa DİL: tarihi ve kültürel değerlerin geçtiği köprüdür bu köprü sağlam olmazsa gelecek nesillere ulaşmak ve gelecek nesillerin geçmişi anlamları güçleşecektir.

Tarihi çok eskilere dayanan dünyanın en büyük dillerinden biri olan Türkçeyi konuşan Türklerin, asırlar boyunca medeniyet dünyasına kazandırdıkları zenginlikler ve güzellikler herkesin malumudur…

Çünkü Türk tarih ve kültürünü günümüze kadar bütün güzellikleri ile taşıyan dilimizdir.

Rahmetli Atatürk Milletlerin çok belirgin vasıflarından biridir dil. “Türk Milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır, Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.

Atatürk milli duygu ile dil arasında da ilişki kurarak, dili milli duygunun gelişmesinde başlıca etken olarak görmüştür. Aynı zamanda dil bağımsızlığının, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eder.

Kaş karlı Mahmud’un Türkce için söylediklerini her zaman hatırda tutmalıyız. “TÜRK DİLİNİ SEVİNİZ, çünkü Türklerin en az geçmişleri kadar büyük gelecekleri olacaktır.

Lütfen Güzel Türkçemize sahip çıkalım Dilimizin yozlaşarak yok olmasına asla izin vermeyelim. Tarihten gelen güzellikleriyle yaşatmaya çalışalım.

Sözümü ulu önder Atatürk’ün güzel bir sözü ile bitirirken

“TÜRK DEMEK TÜRKÇE DEMEKTİR, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

DİL; Hatırda kalabilmesi için birde hikâye ile süslemek istedim

Yazar Nejat Muallim oğlu Dünden bu güne EZOP Adlı eserinden;

Ezop Sisam adasının kralı Ladmon’un kölesi olmadan önce çağın tanınmış bilginlerindenKsantus’un kölesimiş. Ksantus bir gün Ezopha demiş ki; “Çarşıya git, bu akşamki misafirlerime en iyi, en lezzetli, en nefis, yemekleri yapman için ne gerekiyorsa satın al “

Fakat Ezop’un, misafirleri şerefine verdiği ziyafet için pişirdiği bütün yemekler, yaptığı tatlılar hep Dilden yapılmıştı.

Ksantus. Ezop’a, misafirleri önünde bağırmış; nedir bu kepazelik? Ben sana en lezzetli, en en nefis, en tatlı yemekleri yap, dedim sen hepsini dilden yapmışsın. Ezop şu cevabı vermiş: “Evet efendim. En lezzetli yemekleri, en nefis tatlıları, hep dilden yaptım.

Dünyadaki en güzel en tatlı şey DİLDİR. İnsanlar dilleryle anlaşırlar, tanrılara dilleri ile dua ederler. Diğerlerine karşı sevgilerini dilleriyle anlatırlar. Dil olmasaydı insanların hali ne olurdu?”

Aradan zaman geçmiş, Ksantus dostlarına yine bir ziyafet vermek istemiş. Ama bu defa Ezop’tan en kötü yiyecekleri hazırlamasını istemiş: Ezop bir önceki ziyafet gibi çorbadan tatlılara kadar bütün yiyecekleri dilden yapmış ve sebebini de şöyle anlatmış.

“Gerçi, Dünyadaki en iyi, en tatlı, en güzel şey dil ise de zaman, zaman en acı, en çirkin, en kötü şeyde dildir. İnsanları birbirlerine gücendiren, kızdırtan, aralarını açanda dildir.”

Evet en iyi ile en kötüyü bünyesinde toplayabilen tek organımız dilimizdir. Dil döndükçe öğretir. Sevgi aşılar, azim şevk iman verir. Ama madalyanın ters tarafı da vardır. Aynı dil kötüler yalan söyler, iftira eder, çünkü dil. İyilik ve kötülüğü hücrelerinde beraber barındıran beynin anlatım vasıtasıdır.

Bu hikaye hakkında isteyen istediği yorumu yapabilir ancak gönülden isterim ki dilinizin hep iyi hep güzel hep tatlı şeyler söylesin, söyleyelim.

www.necatiulker.com okuyun ve okunan biri olmanız dileği ile

Hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla.

Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bu haber 1916 kez okundu.
KÖŞE YAZARLARI - 14:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.