• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • CANKIRI:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

DOMUZ GRİBİ ÇANKIRI’DA

7 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1056 defa okundu.
DOMUZ GRİBİ ÇANKIRI’DA

Halk arasında “domuz gribi” olarak bilinenH1N1 virüsü ve altta yatan hastalıklara bağlı yaşamını yitiren 8 kişinin 4 ayrı şehirden olduğu öğrenildi.

Bilgiye göre, özellikle bağışıklık sistemi düşük olanlar, 65 yaş üstü ile 0-2 yaş altındakiler, KOAH, kalp, böbrek, diyabet ve kanser gibi kronik hastalığı bulunanlar, ölümcül sonuçlar doğurabilen grip açısından risk altında bulunuyor.

CAN KAYBI BU 4 İLDE GÖRÜLDÜ

Geçmiş yıllarda da özellikle risk grubunda bulunan kişilerde ölümlere yol açabilen H1N1virüsü, bu yıl da 8 kişinin ölümünde etkili oldu. Yaşamını yitiren kişilerin, Çankırı, Van,Adana ve Niğde’den olduğu öğrenildi.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU VE UZMANLARDAN “PANİK YAPMAYIN” ÇAĞRISI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, laboratuvar sonuçlarına göre aralık ayında gribe bağlı nedenlerle yaşamını yitiren 8 kişinin tetkiklerinde H1N1 virüsüne rastlandığını, bunlardan 7’sinin vefat nedeninin tek başına bu virüs olmadığını belirterek, “Paniğe gerek yok” açıklamasında bulunmuştu. Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma ve Grip Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hürrem Bodur da şu anda grip vakaları görülmesinin normal olduğunu ifade ederek, “Grip, kuzey yarım kürede yılın bu haftalarından itibaren görülmeye başlandı. Mart ayına kadar etkin olacaktır” dedi.

“SADECE DOMUZ GRİBİ YOK”

Hastalığın seyrinin izlendiğini, vakalarda tespit edilen aktif virüsün yeni olmadığını vurgulayan Bodur, “2009’da halk arasındaki tabiriyle ‘domuz gribi’ salgını yaşandı. Bundan sonra her yıl bu sezonda influenza A (H1N1) görüldü. Şimdi de H1N1 var, ancak sadece domuz gribi yok. Bunun yanı sıra influenza A (H3N2) alt tipleri de görülüyor. Gribal influenza normalde nasıl seyrediyorsa şimdi de öyle seyrediyor. Herhangi bir değişim söz konusu değil. Şu an için panik yaratacak bir durum bulunmuyor, ancak tedbirli olmak gerekiyor” diye konuştu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova da “Dünya Sağlık Örgütünün son verilerine göre şu anda korkulacak ve abartılı bir salgın söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN