14° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Düğün Salonu İşletmecileri Tedbirler Konusunda Bilgilendirildi

Cumhurbaşkanlığı kabinesi tarafından açıklanan Covid-19 tedbirleri kapsamında halen sınırlı sayıda kişiyle gerçekleştirilen düğünler konusunda dün Valilik Toplantı Salonu’nda düğün salonu işletmecileriyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Vali Yardımcısı Şahin Bayhan başkanlığındaki toplantıda İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Oğuzhan Aykurt ve Halk Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Hasan Karayel de hazır bulundu. Düğün salonu işletmecileri ve […]
Çankırı Gündemi - 10 Haziran 2021 23:00 A A

Cumhurbaşkanlığı kabinesi tarafından açıklanan Covid-19 tedbirleri kapsamında halen sınırlı sayıda kişiyle gerçekleştirilen düğünler konusunda dün Valilik Toplantı Salonu’nda düğün salonu işletmecileriyle bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Vali Yardımcısı Şahin Bayhan başkanlığındaki toplantıda İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Oğuzhan Aykurt ve Halk Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Hasan Karayel de hazır bulundu.

Düğün salonu işletmecileri ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Bayhan, yayınlanan genelgeler ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına göre düğünlerin halen yasak olduğunu hatırlattı. Düğün salonu işletmecilerinin düğünler için izin verilen ölçülere dikkat edip, düğün sahiplerini denetlemesi gerektiğini ifade eden Bayhan, “Bizim savaşımız Covid-19 ile. Kurallara düğün yapan herkesin kendi sağlıkları için dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Yaz aylarında düğünlerin yoğunlaştığını hatırlatan Bayhan şöyle konuştu: “Başta dünyayı arkasından ülkemizi ve şehrimizi etkileyen büyük bir salgınla karşı karşıyayız. Yaklaşık 1 buçuk yıldır her haftanın başında bu konuyla ilgili Sayın Valimizin başkanlığında toplantı yapıyoruz. Bir sürü tedbir alındı. Hıfzıssıhha Kurulu kararları ve diğer tedbirlerden herkes yoruldu farkındayız. Bu tedbirlerin gevşetilmesi ve bir daha alınmaması için belli başlı kurallara uymamız gerekiyor.”

Yaz aylarında insanlarımızın düğün, insan, sünnet gibi sosyal aktivitelere büyük ağırlık verdiklerini hatırlatan Vali Yardımcısı Bayhan, “Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen talimatlar ve yine biz bir takım hıfzıssıhha kurulu kararları aldık. Özellikle düğünlerle ilgili bazı konulara çokça dikkat etmemiz gerekiyor. İlimizde insanlar çocuklarının mürüvvetlerini görmek için çok çeşitli aktivitelere başvuruyor. Bu aktivitelerin başında düğün, kına, baş donanma, mevlit uygulamalar geliyor. Aldığımız kararlar neticesinde bunları yasaklamıştık. Bizim derdimiz vatandaşın eğlencesiyle düğünüyle sünnetiyle uğraşmak değil, bu hastalığın yayılmasını engellemek.

Düğün salonlarımızda 15 Haziran’a kadar yeme içme yasaklandı.  Bunları yapmayacağız. Ayın 15’inden sonra serbest olacak 1 Temmuz’dan itibaren de düğünler serbest bırakılacak.

Burada şunu hatırlatmak istiyoruz; hepimiz büyük sıkıntılar çektik, zorlu günler yaşadık, evine ekmek götüremeyen esnafımız oldu. Zaman zaman denetimlere çıktık. Denetim sırasında esnaflarımızın ne kadar zor durumda olduğunu gördük. Esnafımıza elimizden gelen desteği sağladık. Bütün esnafımız zor durumdaydı.  Şimdi biraz daha rahatlama oldu. Yeme içme yerleri, kafeteryalar tekrar açıldı. Sadece belirli kısıtlamalarla bu süreci atlatmaya çalışıyoruz.  

Düğünlerde insanlar bir araya geliyor. Uzun süre birbirini görmeyen insanların hasbihal etmeleri, pandemi sebebiyle uzun süre görüşememenin getirdiği özlemle birbirine yakınlaşmalar virüs kapma riskini arttırıyor. Düğünlerde belirlenen kurallara göre hareket etmemiz gerekiyor. Talebimiz, vatandaşlarımızın düğünlerde maske ve mesafe kuralına ciddi bir şekilde dikkat etmeleri. Yeniden bir kapanmaya, yeniden bir hastalığın yayılmasına, virüsün yayılmasına tahammülümüz yok. Biraz daha sabır etmenizi talep ediyoruz. Bu konuda bizlere destek olmanızı istiyoruz. Bu seneyi de sıkıntıları birlikte omuz omuza vererek aşmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından soruları cevaplayan Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, düğün konvoylarıyla ilgili bir soruya da cevap vererek, konvoyların kesinlikle yasak olduğunu hatırlatarak, “Düğün konvoyu yapan kişilere trafik kurallarına göre ceza verilecek. Düğün konvoyları kesinlikle yasaktır. Düğün yapan vatandaşlarımız buna dikkat etmelidir” dedi.

Soru cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.

Bu haber 66 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 23:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.