13° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara Yaran Ocaklarını Yaktılar

Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği (ÇANYAD) yaranlarından Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağalar Cumartesi akşamı gerçekleştirdikleri yaran ocaklarında bereket yağdırdılar. Küskünlerin barıştırıldığı, sorunların görüşülüp, tatlıya bağlandığı, Ahilik kültürün bir parçası olan Yaran geceleri, her yıl olduğu gibi bu yılda ilimizde coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağaların ocaklarında geleneklere göre […]
Genel - 6 Mart 2015 00:29 A A

Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği (ÇANYAD) yaranlarından Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağalar Cumartesi akşamı gerçekleştirdikleri yaran ocaklarında bereket yağdırdılar.

Küskünlerin barıştırıldığı, sorunların görüşülüp, tatlıya bağlandığı, Ahilik kültürün bir parçası olan Yaran geceleri, her yıl olduğu gibi bu yılda ilimizde coşkuyla kutlanmaya devam ediyor.

Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağaların ocaklarında geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan ve sabah namazı ile sona eren yaran toplantıları kapsamında, okunan manilerin yanı sıra misafirlerin de katılımıyla çeşitli oyunlar oynandı.

Yaran, oğuzlardan günümüze gelen bir kültür mirasıdır. Birbirini gönülden seven insanların bir araya geldiği bir gelenektir. Bu nedenle bizler için çok önemlidir” şeklinde konuşan Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağalar İnsanların kötü alışkanlıklarından kurtulmasında da yaranın katkısı olduğunu belirten Çanyad’ın yaranları “Edebince eğlenildiği, orta oyunlarının oynandığı bir kültürdür yaran. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlıyoruz burada” ifadelerine yer verdiler.

Yaranımız her zaman Çankırı adına güzel faaliyetler ile anılıyor. Çankırı’mızın Yaren ve diğer kültürel gelenek ve göreneklerini birlik ve beraberlik içinde sürdürerek diğer vilayetlere de örnek oluyorlar.

Uzun gecenin ilerleyen saatlerinde El Yıkama, Dua, Yemek, Çay ikramı gerçekleşti. Yemekten sonra hazmı kolaylaştırmak için yattı kalktı taktı oyunu uygulandı. “Yaran Yemeği”nin ikram edildiği gecede, misafirler içilen kahveler ve çalınan Cezayir marşının eşliğinde mutlu bir şekilde yaran ocağından ayrıldılar.

Türk Kültürünü ve Türk Dilini bizler devraldığımıza göre, bizlerden sonra geleceklere devretmek mecburiyetindeyiz. “Dil bir milletin namussudur kültürde onun bekçisidir”.

Ocağınız daim olsun yaranağalar. Hepinizi kutluyoruz.

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

Küçükbaşağa: Sailh Kara

Reis: İbrahim Harmancı

Çavuş: Mustafa Tuna

Yaranlar: Metin Ekizceli, Kamil Çağlar, Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Enes Kara, Gürbey Baş, Abdullah Kırıker, Resul Atmaca, Ekrem Aktaş, Osman Alaca, Hasan Şimşek, Turgay Kızıl, Mahmut Cebeci, Emre Arslan, Nurullah İnce, Tayfun Sanar, Cafer Kara, Murat Altun, A. Muttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu

Sazende: Metin Gül, Nazım Ege

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaran ocağı ile ilgili diğer fotograflar yayına hazırlanıyor.

Bu haber 1835 kez okundu.
Genel - 00:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.