Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Geleneği Yıkmak İçin Keyfi Davranılamaz!

Bugün İtibariyle Fırın Yıkıldı, Gelenek Son Buldu. Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü içerisinde bulunan işletme lojmanlarına ait ramazan fırını, işletme müdürünün hanımının isteği üzerine orman işçileri tarafından yıkıldı. Ilgaz Orman İşletme müdürlüğünün yaklaşık 20-25 yıllık geçmişinde bulunan ve Ilgaz’ın ramazan kültürü olan ramazan fırını, işletme müdürünün hanımından yakılması için izin alınmaması gerekçesiyle 25 yıllık fırını orman […]
Çankırı Gündemi - 2 Temmuz 2014 21:31 A A

Bugün İtibariyle Fırın Yıkıldı, Gelenek Son Buldu.

Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü içerisinde bulunan işletme lojmanlarına ait ramazan fırını, işletme müdürünün hanımının isteği üzerine orman işçileri tarafından yıkıldı.

Ilgaz Orman İşletme müdürlüğünün yaklaşık 20-25 yıllık geçmişinde bulunan ve Ilgaz’ın ramazan kültürü olan ramazan fırını, işletme müdürünün hanımından yakılması için izin alınmaması gerekçesiyle 25 yıllık fırını orman işletme müdürünün talimatı ile yerle bir edildi.

Aldığımız bilgilere göre, yaklaşık 4 yıldır özellikle ramazanda sıkıntı yaşayan işletme müdürlüğü lojmanlarında oturan işletme personeli ve ailesi 4 yıldır aynı sıkıntıyı yaşamakta olduklarını dile getirdiler.

Ailenin açıklaması şöyle devam etti: Bir gün önce Orman İşletme Müdürümüze sorduk ve aldığımız talimata göre gittik odun getirdik. Ama her nedense sabah saat 08.00 sularında işçiler tarafından işletme müdürü talimatıyla fırının yıkıldığını gördük. Yıkılmasının tek sebebi işletme müdürünün hanımından izin alınmaması olduğunu öğrendik. Bu yıkıma bir anlam veremedik. Dediler.

Tetikçilik veya felaket telalığı neyi yaptığımızı zannetmeyin. Bu uygulamalar derhal son bulmalıdır. Tam anlamıyla hukuksuz ve keyfi davranış içerisinde olan işletme müdürü ve eşini düşünmeye davet ediyoruz. Bu olayın (Yıkımın) ne anlama geldiğini anlamak isteyen yöre halkı yetkililerden işletme müdürü ve eşinin dikkatlerinin çekilmesinin son derece önemli olduğunun altını çizdiler. Kişiler keyfi davranıp bir geleneği yıkamazlar. Bu yıkım tehlikeli bir uygulamadır. Şahsi görüşümüze göre de Bu tür olaylarında basına yansıması üzüntü vericidir.

“Yanlış bir şeyler yapmayalım!..”, her zaman “Doğru olan bir şeyler yapılmalıdır!” da daha çok sorunlar çözülür.

İnsan ömründe hep çıkarları doğrultusunda hareket eder ama neyi çıkar gördüğün önemlidir. Siz çıkarlarını gerçek faydaya yerleştirebilenlerden olun… Anlık kayıplarına rağmen sürekli faydayı görebilecek göze sahip olanlardan olun… Cezp edici olmasına rağmen anlık kazançların arkasındaki sürekli zararı görebilenlerden olun…

Ve gücünüz yettiğince sürekli faydayı seçebilenllerden olun… Bu yanlışdan dönülmeli.

Fırına Keşkek Atmak: Ramazan ayı boyunca köylerde ve mahallelerde her gün fırına keşkek atılması âdeti yaşatılmaktadır. Sabah saatlerinde fırına verilen keşkek, iftar saatinden bir saat önce fırından alınır. Pişirme karşılığı fırıncıya odun getirilir, ayrıca Ramazan ayı sonunda bir miktar da ücret ödenir.

Mübarek ramazan ayında da lezzetine doyum olmaz. Gurbette her şey olsa da bazı lezzetlerden mahrum olmak çok kötü. Her şey yerinde zamanında güzel.

Bu haber 2698 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 21:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.