• Dolar Alış / Satış: 5.705 / 5.715
  • Euro Alış / Satış: 6.32 / 6.331
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Guinea Pig Nedir?

13 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3912 defa okundu.
Guinea Pig Nedir?

Guinea pig kemirgenler sınıfının bir üyesidir. Türkiye’de farklı isimler ile anılır. Bunların arasında guinea pig, ginepig, kobay, cavya gibi isimler vardır. Genellikle hamsterlarla karıştırılan guinea pigler aslında hamsterlardan oldukça farklıdır. Örneğin hamsterlar hepçil iken guinea pigler otoburdur. Sadece bitkisel olarak beslenirler. Ebatları da hamstera göre daha büyüktür. Yaklaşık olarak bir tavşan kadardır.

Guinea pig cinsi 10 bin yıl öncesine kadar dayanır. Evcil guinea pigin atası olan yabani guinea pigin kökeni Güney Amerika’dır. İlk kez milattan önce 5000 yıllarında Perulu’lar tarafından evcilleşitirilmiştir. Perulular tarafından tarafından evcilleştirilen guinea pig ilk olarak bir besi hayvanı olarak yetiştirilmiştir. Bu durum ginepigin Avrupa’ya taşınmasına kadar devam etmiştir. İlk 17. Yüzyılda Avrupa’ya taşına guinea pig besi hayvanı olmaktan çıkıp evcil hayvan yani pet halini almıştır. Avrupa’da ok hızlı bir şekilde popüler olan guinea pig herkes tarafından oldukça sevimli bulunmuştur. Kuyruğu bulunmayan bu kemirgen oldukça zararsız hatta fazlasıyla ürkektir.

En Sevdiği Besinler

Guinea pig daha önce de bahsettiğimiz üzere bitkisel beslenir. Diyetinde kuru ot, kuru mama, taze sebze ve meyveler vardır. Taze sebzelerin arasından en çok kırmızı biber, domates, salatalık, maydanoz ve dereotu gibi yeşillikleri sever. Bir hatırlatma yapmamız gerekirse bu sevimli evcil hayvan fazla miktarda yeşillik yerse ishal olabilir. İshal ise fazla su kaybına ve dolayısıyla fazla C vitamini kaybına yol açacağı için onlar için ölümcül olabilir. C vitamini gine domuzu için hayati önem taşıyan bir vitamindir. Bu vitamini depolayamadıkları için günlük olarak almaları gerekir. C vitamini eksikliğinde bir çok hastalık geçirirler.

Guinea Pig Bakımı

Guinea pig bakımı kedi ve köpeüğe oranla oldukça kolaydır. Guinea piglere yeterli genişliğe sahip bir kafes içinde bakabilirsiniz. Dışkıları çok çok az kokmaktadır. Eğer tuvalet eğitimi verirseniz tuvaletlerini kafeslerinde bulunduracağınız çiş kaplarına yaparlar. Bu temizliği daha kolay hale getirir. Tüy dökülmesi ise oldukça azdır. Özellikle kısa tüylü olan cinsleri çok az tüy döker. Ginepig eğer fazla tüy döküyorsa C vitamini eksikliğinden ya da stres altında olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ek olarak ginepigler sosyal hayvanlardır yani hem cinsleri ile bir arada yaşamayı tercih ederler. Eğer ginepig sahiplenmeyi düşünürseniz 2 ginepig sahiplenmek daha iyi bir tercih olabilir. Yavrulama problemi olmasın istiyorsanız 2 dişi ya da 2 erkek ginepig sahiplenebilirsiniz. Eğer 2 erkek ginepig sahiplenecekseniz kardeş olmaları daha iyi olacaktır çünkü erkek ginepigler bölge hakimiyeti için kavga edebilirler.

Guinea Pig Türkiye Sitesi

Guinea pig hakkında söz edecek daha bir çok şey mevcut. Ginepigler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Guinea Pig Turkiye sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu site içerisinde guinea pigler hakkında detaylı şekilde hazırlanmış bir çok yazı bulabilirsiniz. Eğer bir ginepig sahiplenmek isterseniz öncelikle onun hakkında bilgi edinmek sizin yararınıza olacaktır.

guinea-pig-hakkinda

guinea-pig-1

guinea-pig-2

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN