• Dolar Alış / Satış: 5.792 / 5.802
  • Euro Alış / Satış: 6.547 / 6.559
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

İDEAL GENÇLİK İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ

21 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1066 defa okundu.
İDEAL GENÇLİK İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Bir ülkenin en büyük hazinesi gençliktir. Çünkü gençlik, gelecektir. Çünkü gelecek, tarihi bile kendi vizyonu için kullanacak kadar güçlüdür.

O zaman bu halimiz, sizce de ilginç değil mi?

Nerde geleceğe ışık tutacak hazine?

Nerde vizyon oluşturacak gençlik?

Bizlerde ya bir şeyler eksik bırakılmış yada farkındalığı değiştirilmiş. Ne demişti Hazreti Peygamber:

‘’İnsanlar içinde yüce Allah’ın en çok sevdiği kimse, kötülükleri terk edip, iyiliklere yönelen gençtir.’’

Allah’ın rızası, bir hiyerarşide iyi bir mertebe vermesi de mi, gençliğin önemini idrak etmemize yardımcı olmadı? Yoksa Allah’ın kelamından da mı uzak kaldık? Ne acı!

Ömer Hayyam bu acı halimizi şöyle kaleme almış

‘’Bir elde kadeh, bir elde Kur’an,

Bir helaldir işimiz, bir haram.

Şu yarım yamalak dünyada,

Ne tam kafiriz, ne tam Müslüman.’’

Peki, bu ahvali sahiplenmek mi bize düşen? Yoksa ahvalden kurtulmak için harekete mi geçmek?

Bırakalım gayesiz, şuursuz, tahammülsüz, sabırsız halimizi. Dinimizin, dilimizin, beynimizin, ilmimizin, ırzımızın, evimizin, kinimizin, öcümüzün davasında bir gençlik olmaya çalışalım. Yoksa bizden geriye sadece, koca bir ‘’hiç’’ kalacak. Düşünsenize tarih yazmış dedelerimizden onlarca miras kalmasına rağmen; bizler haberdar fakat tepkisiz vaziyetteyiz. Ya bir sonra ki nesil? İşte ulaşmaya çalıştıkları sonuç bu!

O vakit kendi din ve hayat anlayışımıza sıkıca bağlanalım. Bırakalım bize yüklemeye çalıştıkları aşağılık, özenti psikolojisini. Kendi değerlerimize bağlı kalarak da teknoloji, sanat, edebiyat, siyaset, sanayi vs. her alanda dünyaya öncü olmak için çaba gösterelim. Çünkü biz dünyaya adalet ve kalkınma da en iyi örnek olmuş ecdadın sahipleriyiz. Çünkü bizim ecdadımız bizim yaşımızda devlet yönetecek gençler yetiştirmiş. Sultan İkinci Murat’a 18 yaşında, Fatih Sultan Mehmet’e 12 yaşında, Sultan Birinci Ahmet’e 14 yaşında Sultan Genç Osman’a 13 yaşında, Sultan Dördüncü Murat’a 11 yaşında, Sultan Dördüncü Mehmet’e 7 yaşında, Sultan Abdülmecid’e 16 yaşında devlet teslim edilmiş. Biz kaç yaşındayız? Devlet yönetmediğimiz kesin. Peki kendimizi yönetebiliyor muyuz?

Ey Göktürk torunu, ey Selçuklu torunu, ey Osmanlı torunu, ey İslam Milletinin yüce temsilcileri gelin ideal gençlik ile yeni bir başlangıç yapalım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN