Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

İlimiz Verem Hastalığı ile mücadelede 9 il arasında en önemli başarı yakalayan tek il oldu

Çankırı önemli bir Halk Sağlığı sorunu olan verem (Tüberküloz) hastalığı ile mücadelede geçtiğimiz 2013 yılında büyük bir başarı yakaladı. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi’nden yapılan açıklamada “Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğümüz Türkiye genelindeki 81 il arasında Verem Hastalığı ile mücadelede belirlenen hedeflerin birçoğunu tutturarak başarılı olarak açıklanan 9 ilden birisi […]
Çankırı Gündemi - 28 Ekim 2014 12:57 A A

Çankırı önemli bir Halk Sağlığı sorunu olan verem (Tüberküloz) hastalığı ile mücadelede geçtiğimiz 2013 yılında büyük bir başarı yakaladı.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi’nden yapılan açıklamada “Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğümüz Türkiye genelindeki 81 il arasında Verem Hastalığı ile mücadelede belirlenen hedeflerin birçoğunu tutturarak başarılı olarak açıklanan 9 ilden birisi ve 9 hedefin hepsinde başarılı olan tek ildir.

Verem, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen hala tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, günümüzde, dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu insanların % 10’unun, yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanacakları düşünülmektedir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire başkanlığı tarafından gönderilen 10.10.2014 Tarih ve 5560818 sayılı yazı ile tüberküloz hasta verileri ve 2013 tüberküloz hastalarının tedavi sonuçlarının analiz edildiği bildirilmiştir. Yine aynı yazıda analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde toplam 9 il (Ankara, Çankırı, Denizli, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Manisa ve Samsun) belirtilen hedeflere ulaştığı ve bu 9 ilden sadece Çankırı’nın tüm hedeflere ulaştığı görülmüştür.

Türkiye’de yılda yaklaşık 13-14 bin yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmaktadır. Yeni tespit edilen tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık %6 oranında azalmaktadır. 2005-2006 yıllarında Türkiye genelinde yaklaşık 21.000 tüberküloz vakası varken 2012 yılında kayıtlı toplam tüberküloz vaka sayısı 14.691’e düşmüştür.

Dünyada ve Türkiye’de verem hastası sayısı yıllar içinde azalmakla birlikte tüberküloz hastalığı halen önemli bir halk sağlığı sorunudur.” denildi.

 

Bu haber 1095 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 12:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.