Açık
 • EURO
 • DOLAR

Kaybolmaya Yüz Tutan Yaran Müzikleri Albümde Toplandı

Çankırı Gündemi - 24 Aralık 2014 15:14 A A

Yaren musikisi, Ankara oyun havalarına yenilmeyecek

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi kaybolmaya yüz tutan Yaran müziklerini albümde toplandı.

ÇKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde basın mensupları ile buluşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Çayır, Yaren Müzikleri albümünü tanıttı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Çayır, Yaran müziklerinin ilk kez Çankırı Tanıtım günlerinde İstanbul’da Çankırılılarla buluştuğunu ve satışlarının devam ettiğini belirterek “Yaren geceleri ile asırladır yaşayan Çankırı’ya has musiki geleneği zaman içerisinde değişik erozyonlara uğramıştı. Kültüre ve geleneğe özgü yaşayabilmesi, gelecek kuşaklara aktarılması için bir derleme çalışması yaptık. Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak öncelikle uzun yıllar yaranlarda sazendelik yapmış, bu kültüre katkısı bulunan başta Zeki Babadağ, Metin Gül, Mehmet Bayraktar ve diğerleri ile arşiv taraması yaptık. 7-8 ilçede yaren gecelerine katıldık. Onlar, bu kültürü yıllarca taşıyordu. Hangi türküler değişmiş, ne gibi dönüşüme uğramış, bunu çıkardık. Bu türküleri Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Ekim ile günümüze uygun ama gelenekten kopmamak kaydıyla yeniden derledik. Bu türkülerin bir bölümünü profesyonel stüdyo ortamında albümde topladık. Notası olmayan anonim parçaları notaya aldık.Albümde 12 eser var. Bunlarla sınırlı kalmayacağız. Elimizde daha düzenlenmeyi bekleyen eserlerimiz var. Bütün yaran müziklerini düzenleyip yok olmaktan kurtarmak istiyoruz” dedi.

Örnek teşkil edecek çalışmalarına devam edeceklerini belirten Çayır, Yaren Gecelerinde geleneğin özünde ne varsa bire bir yaşatmak için sazendelerimiz ile çalışmalar yapmaya hazırız. Biz kültürümüzü, geleneğin özünü, Yaren Gecelerinde Yaren musikisinin yerini almaya çalışan Ankara oyun havalarına bırakmak istemiyoruz. Geleneksel türkü kültürü kayıp olmaması için çalışacağız.” dedi.

Vali Vahdettin Özcan ve ÇKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’a destekleri dolayısıyla teşekkür eden Çayır, “Albümlerin hazırlaması aşamasında destek sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. Albümlerimizi ÇKÜ aracılığıyla temin edebilirisiniz” dedi.

Bu haber 976 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 15:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.