26° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Köşe yazarımız Ressam-yazar Hülya Sezgin Macaristan’da

HABERLER - 31 Mayıs 2017 14:02 A A

Ressam-yazar Hülya Sezgin Macaristan Vonyarvachegy Belediyesi’nin davetlisi olarak  açtığı sergide Türk kültürünü de tanıtıyor….

 Naif resmin günümüz temsilcilerinden Hülya Sezgin otantik köy hayatımızı, Anadolu evlerimizi, yaşantımızı, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi kendisine özgü naif tarzda resmediyor.  Ülke ülke gezen ressam. aynı zamanda gönüllü kültür elçisi gibi…

Bu güne kadar Macaristan, Sırbistan, Kosova, Romanya, Gürcistan, Nahçıvan, Azerbaycan, Rusya-Ural’da karma sergiye ve ressamlar kolonisi-resim çalıştayına davet alarak katıldı, 23 kişisel sergi açtı,  70 karma sergiye katıldı. Ayrıca dokuz uluslararası resim çalıştayına koordinatörlük ve küratörlük yapan Hülya Sezgin şöyle söyledi:

“Resimlerim sergide büyük ilgi çekti. Çünkü otantik köy hayatımızı, Anadolu evlerimizi, yaşantımızı, kültür ve gelenek- göreneklerimizi kendime özgü naif tarzda konu alarak yaptığım resimlerim onlara ilginç gelmişti. Kalabalık bir izleyici eşliğinde sergi açılışımı yapan Vonyarvacheg genç belediye başkanı Peter Karoly  resimlerimi överken  “Kendisi gibi resimleri de yüzümüze gülüyor ve bize de anılarımızı, çocukluğumuzu  yaşatıyor”  dediği sözleri beni mutlu etti. Ona bir Anadolu evi resmimi hediye ettim. Budapeşte büyükelçimiz sayın Şakir Fakılı bey Türkiye’den konukları geldiği için sergime katılamadı ancak sağ olsun telefonla kutladıktan sonra zarif bir çiçek göndererek sergi heyecanımı paylaştı. Sayın Peter Karoly’e, sevgili Julianna Illes Major’e, Macar dostlarıma ve bana her zaman destek veren Güzelbahçe Belediye Başkanım sayın Mustafa İnce’ye teşekkür ediyorum.” dedi.   

Sezgin “Ayrıca oradan 7 gün süren Sırbistan Moravica ressamlar kolonisine geçerek katıldım ve tek Türk ressam olarak ülkemi temsil ettim. Orada da resimlerim büyük beğeni topladı.

Hoşgörü, dostluk ve dayanışma anılarımla dopdolu, mutlu ülkeme döndüm… Dileğim  böyle pek çok ülkede kültür elçisi gibi özümüzü yansıtan resimlerimle sergiler açmak ve ülkemi temsil ederek bayrağımızı dalgalandırmak. Dostluk köprüleri kurmak…” şeklinde konuştu. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Bu haber 1016 kez okundu.
HABERLER - 14:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.