29° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Kutlu Doğum Haftası başlıyor

HABERLER - 13 Nisan 2017 10:19 A A

Çankırı İl Müftülüğü 2017 Yılı Kutlu Doğum haftası nedeniyle bilgilendirmede bulunarak hafta münasebetiyle Çankırı İl Müftülüğünce gerçekleştirilecek faaliyetleri açıkladı.

 

İl Müftüsü Arslan Türk tarafından verilen bilgide “Mümince bir hayatın, ancak Kur’an ve sünnetin çizdiği yolda yürümekle mümkün olduğunu unutmamak ve Kur’an ve sünnetin hayat veren mesajlarıyla gönlümüzü mamur eylemektir. Kur’an ve sünnetle yoğrulmuş on dört asırlık muazzam ilim ve irfan birikimimizi iyi idrak etmek, bu iki yüce emanetten ilham alarak, insanlığa yeni medeniyetler takdim etmek için gayret göstermektir.

Beraberce huzur içinde yaşayabilmek adına saygı, hoşgörü, merhamet ve adalet başta olmak üzere ahlakî erdemleri hayatımıza hâkim kılmak için gayret gösterelim. Kendimize nasıl muamele edilmesini istiyorsak başkalarına da öyle muamele edelim.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası kapsamında yurt içi ve dışında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Haftanın bu yılki teması Hazreti Peygamber sevgisinin yanı sıra “güven toplumu” olacak. Başkanlık modern zamanlarda birey ve toplumların güven duygusunun ağır yara alması, güven toplumunu inşa eden samimiyet, sadakat, emanet bilinci, ahde vefa, sevgi, saygı, merhamet ve yardımlaşma gibi değerlerin zedelenmesi, İslam’ın hayat veren rahmet yüklü mesajlarının kimi çevrelerce şiddet, terör ve vahşetin referansı olarak gösterilmesi gibi gerekçelerle, bu yıl etkinliklerde, Hazreti Peygamber’in güven ve güven toplumuna verdiği önemi anlatacak.

Diyanet işleri Başkanlığımızın 2017 Yılı Kutlu Doğum Haftasının “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak tespit edilmesini anlamlı buluyor, Kutlu Doğumun tüm insanlığa ve ülkemiz insanlarına barış, huzur, esenlik, merhamet, şefkat, adalet birlikte karşılıklı güven ve sadakat getirmesini Yüce Allah’tan temenni ederim.

17-23.04.2017 tarihleri arası Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Çankırı İl Müftülüğümüz koordinesinde tertiplenecek programlarımızı Çankırılı kardeşlerimizin istifadelerine sunuyorum.” dedi.

Hafta münasebetiyle Çankırı İl Müftülüğünce gerçekleştirilecek faaliyetler:

1- 14-21.04.2017 Cuma günleri “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu vaaz verilecek ve hutbe okunacaktır.

2– 17-20.04.2017 Pazartesi ve takip eden günlerde Müftülük Kutlu Doğum Komisyonu tarafından başta Valilik olmak üzere diğer resmi kurum ve kuruluşlar ziyaret edilecektir. Bu ziyaretlerde haftanın anısına kitap ve gül takdimi yapılacaktır.

3– 18.04.2017 Salı günü saat 20.00’de İlimiz Hasan Fehmi Gökşen Kapalı Spor Salonunda halkımıza yönelik Konferans programı icra edilecek, Diyanet İşleri Başkanlığı Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Faruk GÖRGÜLÜ konuşmacı olarak katılacağı konferansı müteakip Kutlu Doğum Pilavı ikram edilecektir.

4- 19.04.2017 Çarşamba günü KYK Yurtlarında kalan erkeklere yönelik, 20.04.2017 Perşembe günü ise bayan öğrencilere yönelik olarak saat: 20.00’de KYK Yurtlarında “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu konferans düzenlenecektir. 

5- 20.04.2017 Perşembe günü ise Bayanlara yönelik olarak İlimiz 100. Yıl Kültür Merkezi Salonu’nda saat: 09.00’da “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu konferans verilecektir. 

6- 20.04.2017 Perşembe günü mahalli radyolarda günün anlam ve önemi ile ilgili sohbet programları düzenlenecektir.

7- 21.04.2017 Cuma günü Cuma namazı öncesi saat: 12.00’de Ahmet Yesevi ve Ulu Camilerinde olmak üzere Kur’an Ziyafeti programı icra edilecektir.

8- 21.04.2017 Cuma günü saat: 14.00’da ise Kutlu Doğum Komisyonu ve Din Görevlileri tarafından ilimizde bulunan tarihi mekânların (Çivitçioğlu ve Buğdaypazarı Medreseleri) ziyareti gerçekleştirilecektir.

           Bu vesile ile 2017 yılı “Kutlu Doğum Haftası” nın ülkemiz, İslam âlemi ve insanlık için hayır ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz eder, tüm Çankırılı kardeşlerimizin haftasını tebrik eder, saygılar sunarım.”                                                                                                     

Kaynak:Bizim Çankırı

Bu haber 996 kez okundu.
HABERLER - 10:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.