• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..
10958688_10206092464058421_6756857791570567479_n

NİCE BAYRAMLARA

28 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
805 defa okundu.

                NİCE BAYRAMLARA

Müslüman aleminin kutsal bayramlarından birisi kabul edilen Kurban bayramı anlamı ve önemi  bakımından bizlere Cenab-ı Hakk’ın dostu olma şerefiyle şereflenmiş bir peygamber olan Hz. İbrahim (a.s.) bir adakta bulunmuş, bir oğlu olduğu takdirde onu Allah’a kurban edeceğini adamıştı. Aradan geçen zaman içerisinde oğulları olmuş ama o, adağını nasılsa unutmuştu. Rüyada oğlunu kurban ediyor görmüş ve irkilmişti. İbrahim a.s. da rüyasını, oğlunu kurban etmesi gerektiği şeklinde tabir etmiş ve böylece bu tabir de vahiy olmuştur. Artık Hz. İbrahim’in bu vahyi yerine getirmesi gerekiyordu. İbrahim a.s, Allah’ın emrine boyun eğerek oğlunu kurban etmek üzere iken, Cenab-ı Hak, İsmail’in yerine bir koyun kurban etmesini emretmiştir. Bu, Allah’ın insanlığa büyük bir lütfüdür. İbrahim a.s da oğlu yerine Cenâb-ı Hakk’ın kendisine gönderdiği koçu kurban etmiştir. Böylece kurban Hz. İbrahim’den sünnet olarak bize intikal etmiştir.

Bu mübarek günde İslam’daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bir başka örneği olan, toplumumuzun manevi zenginliklerinden ve ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sağlayan, insani değerlerimizi ön plana çıkartarak bizleri diğer canlılardan üstün kılan, her zaman milli ve manevi değerlerimizin başında gelen ve dini bayramlarımızdan birisi olan Mübarek Kurban Bayramımız tüm içtenliğimle milletçe, birlik ve beraberlik içerisinde karşılamanın  sevinci ve huzurunu yaşamaktayız.

Bu güzel ve mutlu bayram günümüzde İnsanları olumsuz ruh hallerinden uzaklaştıran, ortak değerlerde buluşturan, birbirimizle koklaştıran, kırgınları barıştıran, gönüllerimizi    yakınlaştıran, Yoksulların hayır dualarını alınmasına vesile olan, karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği bayramları, birlik ve beraberliğimizin temel taşlarından biri olarak görülmeli ve gelecek kuşaklara kültürel bir değer olarak aktarmayı bizim için bir kutsal görev olarak kabul edilmelidir. Bu değerli ve kutsal günümüzde yoksullara, kimsesizlere, hastalara, gariplere daha çok yakınlaşmak, dertlerine ortak olup çözüm aramak, ve onlara  gerekli hassasiyet göstermek bizim temel dini ve insani görevimiz olmalıdır..

Bu nedenle özellikle bu topraklar uğrunda gazi olan kahramanlarımızı, yine bu uğurda şehit veren evlatlarımızı, geride kimsesiz kalmış yavrularını, hanemizde, yöremizde ve huzur evlerinde yaşamını sürdüren yaşlılarımızı, çocuk yuvalarında ve yetiştirme yurtlarında korumaya muhtaç çocuklarımız ile hastane kapılarında yaşam mücadelesi veren tüm insanlara vaktimizin bir bölümünü ayırıp, bizzat ziyaret ederek onların yalnızlık ve özlem duygularını paylaşmak  bizim insan olmanın ve yarınların güvencesi olarak onları huzura kavuşturmanın bir görev olduğunu bilincine varmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle bayram süresi içerisinde bizlerin huzur ve güvenliği için görevi başında bulunan güvenlik kuvvetleri personeline, ayrıca zabıta, itfaiye ve  sağlık personeli ile tüm çalışanlara hayırlı bayramlar diler, bu bayramların özellikle ülkemize, tüm İslam alemine barış ve huzur getirmesini içtenlikle kutluyor, ailelerinizle ve tüm sevdiklerinizle güzel bir bayram geçirmenizi sizlere ve tüm ulusumuza hayırlı bayramlar diliyorum.

 

Görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın.

 

Necati KESKİN

asiyan151048@hotmail.com

27.Eylül.2014

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN