24° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Sergenç Tuz Mağarasını gezdi

HABERLER - 5 Nisan 2017 09:06 A A

Açık alan etkinlikleri kapsamında Serhat İzcilik Kulübü izcileri,  2 Nisan 2017 Pazar günü Çankırı’nın önemli bir madeni olan Tuz Mağarasını ziyaret etti. İzciler Çankırı Valiliği tarafından turizme kazandırılması planlanan bu devasa madeni ziyaret etmekten keyif aldılar ve merakla görevlilerin vermiş olduğu bilgileri dinlediler. 

Görevliler, bu madenden çıkan tuzların yaklaşık 30 Milyon yıl önce oluşmuş olduğunu, tuzun 350-400 m. yüksekliğinde bir tabakadan oluştuğunu ve yaklaşık olarak bu madenden 5000 yıldır  tuzun çıkartılarak işlendiği bilgisini verdiler. Madenin bir uçtan bir uça 2 Km. uzunluğunda olduğunu ve madenin iç sıcaklığının yaz kış değişmediğini 15 ila 17 derece olduğunu belirttiler. Tuzun astım hastaları için bir şifa kaynağı olduğunu ayrıca tuzlu ortamın antibakteriyel olduğu için madende 220 yıl önce öldüğü tahmin edilen bir eşeğin yakın zamana kadar tüylerinin sanki canlı bir hayvan gibi göründüğünü bildirdiler.

Ziyaretten memnun kalan izciler liderlerinden buna benzer ziyaretlerin devam etmesini istediler. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Bu haber 872 kez okundu.
HABERLER - 09:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.