17° Açık
 • EURO
 • DOLAR

T E V A Z U

KÖŞE YAZARLARI - 29 Aralık 2015 00:01 A A

TEVAZU

2015 yılının olumsuzluklarının bitirilmesi ve l yıl daha yaşlandığımızın hüznü yerine 2016 yılının getirdiği mutluluğu tüm okuyucularımla birlikte yüreğimle kutlar, nice yıllara sağlıkla, başarıyla ve sevdiklerinle birlikte görmeni ve geçirmeni diliyorum, Dünya barışına, Ülkemize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyor,tüm insanlara ve insanlığa değer verenlere sağlık mutluluk ve huzurlu yıllar temenni ederim.
Yazımın konusu Tevazu;
Tevazu: Kelime anlamı itibariyle ; alçakgönüllülük, kibirlenmenin ve büyüklük taslamanın zıddı bir ifadedir. Yoksullar, düşkünler ve çocuklarla ilgilenmek onların hal ve hatırlarını sormak tevazudur. Zira tevazu alçak görülülüktür, kişilerin birbirlerine çok sayğılı davranmalarıdır. Dinimiz bu konuya çok önem vermektedir. Bir gün komşusuna haksızlık yaptığına inandığı bir adamı yanına çağıran Allah Resulü, adam korkudan titremeye başladığını gören Allah Resulü onu bu halinden rahatlatmak için , “korkma sakin ol, ben melik değil, Kureyş kabilesinden fakir bir ailenin oğluyum” buyurmuştur.
Bir insanının başkalarından üstün görmesi kibir ve gururdur. Yani bir insanın yaşta, rübbe de , mevki de ve bu konumda bulunanlar arasında tevazu bahis konusu olur, Bu yönden farklı durumda bulunanlar arasında tevazu söz konusu olamaz. Babanın evladına, Alimin cahile, hocanın talebesine, ustanın çırağına, amirin de memuruna gösterdiği alçak gönüllük ve iyi niyet tevazu değildir.

Bu konu hakkında çok güzel bir hikaye anlatmak istiyorum.

Adamın biri kötü yoldan kazandığı para ile bir inek satın almış, yaptığı iş den pişmanlık duyan adam iyi bir şey yapmak için ineğin kesilerek yenmesi için Hacı Bektaş Veli’nin dergahına bağışlamak istemiş. O zamanlar dergahlar aşevi hizmeti de görüyorlarmış. Durumu Hacı Bektaş Veliye anlatmış ve Hacı Bektaş’ı Veli ineği helal yoldan kazanmadığından dolayı adamın isteğini geri çevirmiş.
İnek sahibi adam ret cevabından sonra mevlevi dergahına giderek Mevlana hazretleri ile görüşmüş, ve durumu anlatmış Mevlana ineği kabul etmiş. Adam, daha önce ineği Hacı Bektaş Veli’nin kabul etmediğini ve bunun sebebini Mevlana hazretlerinden sormuş. Mevlana’ da :
– Biz karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibi gibidir. Şahinler her leşe konmaz. O yüzden biz hediyeni kabul ederiz. ama o etmeyebilir. demiş.
Adam üşenmemiş, kalkmış Hacı Bektaş Velinin dergahına gitmiş, Hacı Bektaş Veli’ye sizin kabul etmediğiniz ineği Mevlana hazretleri kabul etti. bunun sebebini açıklar mısınız demiş.
Hacı Bektaş Veli ‘de şöyle demiş;
– Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü bir okyanuz gibidir. O yüzden bir damla ile bizim gönlümüz kirlenebilir, ama onun engin gönlü asla kirlenmez. O yüzden hediyenizi kabul etmiştir. demiş.
İşte tevazu bu ;
Birbirlerini yermeyen, kırmayan, dostlarının sözlerini daima iyiye yoran, yücelten öylesine bilge insanları şimdi nerede,
2016 yılında Ülkemizde siyaset sahnesinde iktidarı ve muhalefeti birbirine saygılı, vatanın bölünmez bütünlüğü, terör ve dış politikada birlik ve beraberiğin birleştirici unsur olmalarını, vatandaşların birliği, ve huzurlu ve mutlu olması için çalışmalarını dilerim.
2016 Türkiye’sinde tevazu sahibi insanlara çok çok ihtiyacımız bulunduğu gerçeğinden hareketle tüm okuyucularımıza hayırlı ve mutlu yıllar dilerim.28.Aralık.2015

Necati Keskin
asiyan151048@hotmail.com

Bu haber 1840 kez okundu.
KÖŞE YAZARLARI - 00:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.