• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Tarsim bilgilendirme toplantısı yapıldı

22 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
813 defa okundu.
Tarsim bilgilendirme toplantısı yapıldı

TARSİM, Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından 17 Kasım 2016 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda üreticilere yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Düzenlenen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, TARSİM Ankara Bölge Müdürü Murat Kaya, Uzman Ziraat Mühendisi M. Çağrı Ceylan, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri Sivil Toplum Kuruluşları, İlçe Müdürleri, Müdürlük çalışanları ve üreticiler katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır “Tarım Sigortalarında Asıl Amaç; Doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları kısmen de olsa karşılayıp üreticileri gelir istikrarına kavuşturarak üretimin devamlılığını sağlamaktır.

İlimizde Tarım Sigortaları Kanununun çıktığı 2005 yılından beri yapılan sigortalanan bitkisel ürün ve hayvan sigorta poliçe sayısı her yıl artış göstermiş olup; en son elimizde mevcut olan 2015 yılı verilerine göre İlimizde 1074 kişi Tarım Sigortası yaptırmış ve poliçe sayısı 4952 adet olarak gerçekleşmiştir. Bitkisel ürünlerde sigortalanan alan 67036 dekardır. 3475 adet Büyükbaş hayvan sigortası, 1500 adet küçükbaş hayvan sigorta yaptırılmıştır. Toplam sigorta bedeli ise 41.626.839 TL olmuştur.

Üreticilerimizin olası bir tabii afetten etkilenmeleri durumunda mutlaka tarım sigortası yasasından yararlanarak zararlarını en aza indirmeleri için % 50 si Devlet tarafından karşılanan Tarım Sigortasını yaptırmalarını önermekteyiz. İl Müdürlüğümüz olarak Tarım Sigortasının önemini teknik elemanlar tarafından çiftçi toplantılarında anlatmakla birlikte TARSİM tarafından gönderilen broşür ve kitapçıklar çiftçilerimize dağıtılmaktadır” dedi.

Daha sonra Ankara Bölge Müdürü Murat Kaya, Uzman Ziraat Mühendisi M. Çağrı Ceylan devlet destekli Tarım Sigortaları Sisteminin işleyişi, branşlar ve teminatlar hakkında bilgi verdi. Karşılıklı soru cevaplandırmalarla toplantı sona erdi.

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN