• Dolar Alış / Satış: 5.792 / 5.802
  • Euro Alış / Satış: 6.547 / 6.559
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C
10958688_10206092464058421_6756857791570567479_n

TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAMAYANLAR

5 Nisan 2015
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1177 defa okundu.
TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAMAYANLAR

 

                             TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAMAYANLAR

 

Anlatacağım olay gerçek bir yaşamdan alınmış, bir fıkra gibi ama aşağıda yazdığım yazıma ne kadar uyar, siz karar verin….

———————————————————————————————————————

Bir adam Microsoft şirketine iş için konuşmaya gidiyor. Girmek istediği iş de tuvalet temizleyiciliği. İşe girmek isteyenleri, tıkanmış bir lavaboyu temizleyip testten geçiriyorlar.

Microsoft şirket yetkilisi adama testi geçtiğini, hangi gün saat kaçta iş başı yapması gerektiğinin  e-mail yoluyla gönderileceğini söylüyor… Adam, bilgisayarı olmadığını dolayısıyla e-mail kullanmadığını açıklıyor. Şirket yetkilisi ise adama: “Üzgünüm ama e-mailiniz yoksa siz sanal olarak var sayılamazsınız ve bu yüzden sizi işe alamayız.” diyor.

Adam çaresizce dışarıya çıkıyor ve “Ne yapsam, ne etsem!” diye düşünürken cebindeki 10 dolar ile 20 kilo kiraz almaya karar veriyor. Kapı, kapı gezerek kirazları satıyor ve 2 saat içinde sermayesini 2 katına çıkarıyor. “Bu şekilde ekmek paramı çıkarabilirim.” diyerek her gün sabah erkenden kalkıyor ve kapı, kapı dolaşarak kiraz satıyor. Adam her gün sermayesini ikiye katlayarak büyütüyor. Derken küçük bir kamyonet alıyor ve satışa tüm taze meyveler dahil devam ediyor, Bir yıl içerisinde  büyük bir kamyon ve daha sonraki yıllarda da birkaç küçük kamyonet alıyor.

Aradan 22 sene geçiyor…

Bu adam şu anda Amerika’nın en büyükleri arasında yer alan bir nakliyat şirketinin sahibi. Bir gün ailesinin geleceğini düşünerek sigorta yaptırmak istiyor. Sigorta şirketi kendisinden bir e-mail adresi istiyor. E-mail kullanmadığını söylediğinde sigortacı: “İlginç, e-mailiniz olmadan büyük bir holding kurmuşsunuz. Bir de e-mailiniz olsaydı neler yapardınız!” diyor.

Adamın cevabı: “E-mailim olsaydı şu an da Microsoft Şirketinde tuvalet temizliyordum.”

———————————————————————————————————————

Bu yazdıklarımı zamane gençleri yadırgayabilirler veya hadi ya!. gibilerinden hayret edebilirler, Çünkü 70 yaşımıza ayak  bastığımız bu topraklarda 60 yılını geri yüklendiğini varsayarsanız ne idik ne olmuşuz gibi seslerin yükseldiğini göreceksiniz,

Ülke savaştan çıkmış, Cumhuriyeti yeni kurmuşuz, yokluğun yoksulluğun tavan yatığı En iyi ulaşım ve yük taşıma aracının kağnı dan konforlu arabalara, Motorlu trenlere ve Metrolara ve  şehirler arası lüks otobüslere geçişimiz her halde kolay olmadı, biz 60  yıl  bekledik, Yine o zaman bizlere büyüklerimiz “sizler şanslısınız bizler neler gördük neler” diye anlatılanları burada tek tek yazmak kabil değil, Bu ülkenin nimetleriyle ve kendi ekip, biçme ile emeklerinin karşılığını alamadan yokluk  ve yoksulluklarla ömürlerini tükettiler, O cefakar halkımızı bu günlerle kıyaslandığında teknoloji yoksunu olduklarından yaşadıklarını zannettiler, Mesela; O zamanların en iyi teknolojisi 1950 – 60 ların büyük pilli, bataryalı her evde bulunmayan, ancak mali durumu iyi olan ailelerde ve lüks sayılan radyoları, onların tozlanmamaları için üstüne dantel ören versiyonları ile haftada ancak 5- 10 dakika düğmesini açan aileler vardır ki bunlar bayağı eski toprak,

Teknolojinin bize getirdikleri anlatırken şu olayı hiç unutamam, Rahmetli babamın vefat ettiğini haber aldığımda Çaycuma’da görevli idim, Çaycuma PTT sinden Korgun’a yıldırım telefon ettim, görüşmem için 4- 5 saat bekledim ama yinede görüşmem  mümkün olmadı. Şimdi ise bakın şu teknolojiye saniyeler içinde dünya avucunun içinde, çok değil 1975-80 li yıllarda Kadastro Müdürlüğünde işimin gereği  10 günde yaptığım memur özlük hakları bordrolarını bu gün 5 dakika da bütün işlemi bitiriyorlar.

Dedim ya bende yaşlı olup niçin yeni model telefonları kullanmadıklarını söylediğimde onlarında kendilerine göre haklı sebepleri de var, “Telefonuma gelen mesajı silmek için yanlış bir tuşa basmışım, beni olmadık yerlere üye yapmışlar”  veya daha nicelerinin dertlerini burada yazmak kabil değil,  Yani teknolojiyle  birlikte vatandaşı olmadık şekilde rahatsız eden veya dolandıranların nicelerine şahit olduk. Sonuçta bu iş biraz da merak işidir, eskiden bu konular hakkında meraklandıracak, insanı bu tarz bir hobi içine sokacak aletler falan yok idi, o zamanlarda durum farklı idi. şimdiki  nesiller daha şanslı gibi,

Asıl korkulacak olan durum ise gelecekte bizim teknolojik aletleri kullanamayanların Dünya’da yaşaması kabusa dönecektir, İlerleyen teknoloji bir süre sonra dayanamazsak bizi yenecek ve artık hiç bir b.ktan anlamayan insan moduna geçeceğiz.

Yalnız teknolojiye bu kadar hayatımıza girmesi insanlık değerlerimizden, eş-dostlar  kaybettik, insan beyninin hiç bir işlevi kalmadan bunu sadece  Bilgisayar, Televizyon, telefon gibi aletlerle iş görürken  inanın  yaşamayı da unuttuk,

Şimdi Çankırı’da, Çankırı’nın en büyük haber portalı olarak yayın hayatına geçen  www.medyacankiri.com gazetesi teknolojiye ayak uydurabilmek üzere yenileme çalışmalarını başarı ile bitirdiler.

Niçin!….

Çankırı’da sanal alemde tek olmak için.

Niçin!…

Çankırı halkı için,

Bize ve okuyucularımıza düşen hayırlı olsun demek,

Bilmem ki görüşlerimde haklı mıyım ?

Bu eskiler konusunda aslında anlatılanlarla kitaplar yazılır, kısa kesmek bize, ders almak size düşer,

Görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın.

 

 

Necati Keskin

asiyan151048@hotmail.com

korgunlu18.nk@outlook.com

05.Nisan.2015

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • 10958688_10206092464058421_6756857791570567479_n
    teknolojik yatırımınız hayırlı olsun. yazınız güzel ve güncel
    6 Nisan 2015 08:08

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN