• Dolar Alış / Satış: 5.763 / 5.773
  • Euro Alış / Satış: 6.548 / 6.559
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Türk-Afrika Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı Ilgaz’da gerçekleşti

29 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2007 defa okundu.
Türk-Afrika Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı Ilgaz’da gerçekleşti

Çankırı Karatekin Üniversitesi ev sahipliğinde Türk ve Afrika üniversitelerinden çok sayıda temsilcinin katıldığı “Türk-Afrika Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı” Ilgaz Dağı’nda başladı.

İlk olarak konuşan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Ramazan Çağlar konuşmasında  “Dünya kalkınma ve gelişmişlik alanlarında hiç eşit olmamış, bu eşitsizliği de en fazla Afrika ülkeleri yaşamıştır.” dedi.

İletişim ve ulaşım anlamında içerisinde bulunduğumuz yüzyılda büyük değişimler yaşandığını kaydeden, Çağlar, “İçinde bulunduğumuz yüzyıl iletişim ve ulaşımın çok büyük gelişimine sahne olmaktadır. Bu sayede artan işbirliği imkanları dünyada ki eşitsizliği giderme umutlarını da artırmaktadır. Türkiye planlı kalkınma çabalarının 60 yılı bulduğu bir ülkedir. Ülkemiz son dönemde önemli bir ilerleme kaydetmiş ve her platformda bu deneyimini paylaşmaya başlamıştır. İçinde bulunduğumuz bu işbirliği formu da bunlardan bir tanesidir. Türkiye dünyada kalkınma yardımlarının en çok artıran ülkedir ve bu yardımları hiçbir gizli siyasi ajandası olmaksızın yapmaktadır” diyerek KUZKA çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sudan Yükseköğretim Bakanı Prof. Dr. Sümeyya Ebu Kashawa ve Cibuti Yükseköğretim Bakanı Prof. Dr. Nabil Mohamed Ahmed selamlama konuşması yaparak açıklamada bulundu. 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Afrika ve Orta Doğu Dairesi Başkanı Keman Özdemir ve ÇKÜ Rektör Yardımcısı ve Toplantı ve Eğitim Fuarı Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Gürbüz bilgiler verdi.

ÇKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, toplantı ve eğitim fuarının amacını belirterek “Türk Üniversiteleri ve Afrika Üniversiteleri arasındaki mevcut işbirliğinin bir plan ve program dahilinde gelecek yıllarda istikrarlı bir şekilde geliştirmektir.” diyerek Üniversitenin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın’da bu fuarın 2015 yılından beri Afrika ülkeleri olan gelişmelere katkı sağlayacağını ifade etti.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’da Orta Darfur ile kardeş şehir olduklarını hatırlatarak “ÇKÜ’nin 2007 yılından itibaren Sudan ile geliştirdiği iyi ilişkiler ve 2012 yılında TİKA desteği ile Hartum’da kurulan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi bu ziyaretlerin gerçekleşmesine destek sağlayan unsurlardır. Bugün ise Türk-Afrika Üniversiteleri arasındaki bilimsel işbirliklerini ve değişim programlarını geliştirecek işbirliği anlaşmalarını imzalamak ve gelecek için sürdürülebilir işbirliği modellerini geliştirmek amacıyla bu toplantıda biraya gelmiş bulunuyoruz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti ve 25 Mayıs Afrika gününü kutladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Türk üniversitelerinde ders veren Afrikalı öğretim elemanı sayısı 135’tir. Bu sayı her geçen yıl Afrikalı Türk üniversitelerini aralarında imzaladıkları işbirliği anlaşmaları ve Türk hükümeti tarafından sağlanan çeşitli burslar ile artmaktadır.” dedi.

Saraç, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Ilgaz Dağı’ndaki bir otelde düzenlenen “Türk-Afrika Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile işbirliğine büyük önem verdiğini söyledi.

Afrika ülkeleri ile ekonomik ve siyasi ilişkilerin yanında yükseköğretim alanında da ilişkileri artırmak istediklerini belirten Saraç, “Yükseköğretim, teknoloji ve bilimsel araştırma alanında sahip olduğumuz birimlerimizi ve imkanlarımızı pek çoğuyla ortak tarih, kültür ve inanç değerlerine sahip olduğumuz dost ve kardeş Afrika ülkeleriyle paylaşma ve böylece onların kalkınmalarına katkı sağlayabilme, güçlü yanlarımızı birleştirerek saha güçlü olabilme arzusu oluşturmaktadır.” dedi.

Ülkeler arasında yükseköğretim alanında büyük rekabetler yaşandığını vurgulayan Saraç, “Kaliteli öğrenme ortamları sağlayan, kaliteli öğrenme imkanları, öğretim ve araştırma hizmetleri sunan üniversiteler daha çok tercih edilecektir. Bu bağlamda daha kaliteli olana ulaşmada, uluslar arası işbirliklerinin önemi, üniversiteler arasında güç birliği yapılmasının, tecrübe paylaşımının önemi, tartışmasızdır.” diye konuştu.

Dünyada önemli değişimlerin yaşandığını vurgulayan Saraç, şöyle konuştu:

 “Dünyada olup biteni seyrederek ve sadece gözlemleyerek dünyayı değiştirmek mümkün değildir. Üniversiteler, dünyada meydana gelen değişmeleri takip eden değil; yönlendiren kurumlar olmalıdır. Üniversiteler, toplumların mükemmeliyet merkezleri olmalıdır.  Dönüşen değil dönüştüren kurumlar olmalıdır. Üniversiteler, daha yaşanabilir, daha insani bir dünya ve gelecek için toplumda liderlik rolünü üstlenmelidir. İyiliğin, güzelliğin, sevginin hakim olduğu bir dünya için üniversitelerin ve bilim insanlarının sosyal sorumluluk sahibi olması gerekmektedir. Bütün bunları gerçekleştirebilmek için üniversitelerimiz, elbette aklın ve bilgeliğin turdu olmalıdır.”

Afrika ülkelerindeki üniversitelerle son dönemde ilişkilerin geliştiğini belirten Saraç, “Ülkelerimizin geleceğini kuracak gençliği ortak platformlarda buluşturmak; onları daha huzurlu bir dünya için hazırlamak, yetiştirmek; bilimin öncülüğünde ortak bir geleceği inşa etmek, yüksek öğretim kurumlarının en önemli amaçlarından biridir.” açıklamasında bulundu.

Mevlana programının 2013 yılında hayata geçirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Saraç,  “Mevlana Değişim Programı sayesinde, Erasmus programları dışında kalan ülke ve üniversitelerle Türkiye arasında, bugüne kadar yaklaşık 5 bin 500 öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gerçekleşmiştir. Bunlardan sadece 53’ü Afrika ülkeleriyle gerçekleşmiştir ki, bu sayının önümüzdeki süreçte daha da artmasını bekliyoruz. Yeni YÖK olarak bundan sonra Mevlana programını proje tabanlı hale getiriyoruz. Bu dönüşümün sebebi; çabalarımızın, çalışmalarımızın, projelerimizin artık çıktı odaklı, sonuç odaklı olması yönündeki kararlılığımızdır.” ifadelerini kulandı.

YÖK başkanı olduğu günden beri yükseköğretim alanında Afrika ile ilişkilere özel önem verdiğini dile getiren Saraç, “Bundaki amacımız, Afrika ülkeleri üniversiteleri ile daha fazla öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, ortak programlar açmak, ülkemizi ilgilendiren konulardaki veya alanlardaki, tezlerde ortak danışman atama yoluna gitmek, ortak projeler yürütmek suretiyle ilişkilerimizi daha da geliştirmektir. Bu çerçevede üniversitelerimizin somut işbirliğine yönelik çalışmalarını güçlü bir şekilde desteklediğimizi ve desteklemeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade edeyim.” dedi.

Saraç, girişimlerin sonuç vermeye başladığını dile getirerek, “Örneğin Sudan, Tunus, Fas, Cezair, Cubuti, Gambia, Çad gibi ülkelerle olan ilişkilerimiz, iyi niyet girişimlerinden öteye somut, çıktıkları olan hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu ilişkilerin önümüzdeki dönemde üniversitemiz için daha nitelikli işbirliğine dönüşeceğine olan inancım tamdır. ” ifadelerini kullandı.

Şuanda Türk Yükseköğretim Sistemine kayıtlı öğrenci sayısının 12 bin 57 olduğunu belirten Saraç “Türk üniversitelerinde ders veren Afrikalı öğretim elemanı sayısı 135’tir. Bu sayı her geçen yıl Afrikalı Türk üniversitelerini aralarında imzaladıkları işbirliği anlaşmaları ve Türk hükümeti tarafından sağlanan çeşitli burslar ile artmaktadır. Türk üniversiteleri de mevcut imkanlarını kullanarak çeşitli Afrika ülkelerini gerek eğitim, gerek sağlık ve gerekse kurumsal yapılanma alanında destek sağlamaktadır. Çankırı Karatekin Üniversitemizin düzenlediği bu forumun, ülkelerimiz arasında ortak ve güçlü bir geleceğin, inşasına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Protokol konuşmaları sonrasında konuşmacılara plaket verildi.

Cuma günü sona erecek olan programa Türk ve Afrika ülkelerinden çok sayıda üniversite temsilcisi katıldı. 

 

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN