Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Tuz Mağarası Turizme Kazandırılıyor

Çankırı İl Özel İdaresinin “Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının Turizme Kazandırılması Projesi”, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının “2013 Proje Teklif Çağrısı Bölge Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı. Projeye ilişkin destek sözleşmesi İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız ile KUZKA Genel Sekreter Vekili Av. Hilmi Ergür arasında 8 Ağustos 2014 Cuma günü […]
Genel - 9 Ağustos 2014 14:16 A A

Çankırı İl Özel İdaresinin “Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının Turizme Kazandırılması Projesi”, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının “2013 Proje Teklif Çağrısı Bölge Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı.

Projeye ilişkin destek sözleşmesi İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız ile KUZKA Genel Sekreter Vekili Av. Hilmi Ergür arasında 8 Ağustos 2014 Cuma günü Valilik toplantı salonunda imzalandı.

Protokol imza törenine Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Fatih Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, ÇKÜ Rektör Yardımcısı Tuz Komitesi Üyesi Prof. Dr. İbrahim Demirtaş ve ilimiz basın mensupları katıldı.

KUZKA Genel Sekreter Vekili Av. Hilmi Ergür konu ile ilgili yaptığı konuşmada; “Çankırı İlimize ve bölgemize hayırlı olsun. Başta Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Tuz Komitesi Üyesi Prof. Dr. İbrahim Demirtaş da; “Sayın Valimizin gayretleri ile bu aşamaya geldik. İlimiz için hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan ise yaptığı konuşmada; “Bugün Çankırı için çok önemli bir gün. Tuz Mağarasının turizme kazandırılması konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplam büyüklüğü 2 milyon 835 bin TL olan proje kapsamında KUZKA, Çankırı İl Özel İdaresine 1 milyon 701 bin TL destek sağlayacak.

İki yıllık uygulama dönemi sonrasında Kaya Tuzu Mağarasının Çankırı Turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Merkez İlçeye 20 km. mesafede bulunan ve Hititler Döneminden bu yana işletildiği tahmin edilen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir.

Tekel tarafından işletilmekte iken yapılan özelleştirme sonucu özel sektöre devredilen Tuz Mağarasında tuz üretimi tamamlanmış boşlukların turizme kazandırılması amaçlanmaktadır.

Söz konusu proje kapsamında;

*Mağara içi kavlak temizleme çalışması
* Mağara içinde tuz terapi merkezi
* Çok amaçlı toplantı salonu
* Yaran Kültürü tanıtım galerisi
* Dinlenme galerileri ve kafeteryalar
* Restoran
* Çocuk Oyun Alanı
* İbadet Alanı
* Spor Aktivite Alanı
* Dekoratif Tuz Havuzu
* Mağara İçi Ahşap Yürüyüş Yolları ve Ahşap Tahkimatlar
* Mağara içi seslendirme, yangın uyarı ve görüntüleme sistemleri
* Mağara içi ışık efekt sistemleri
* Mağara içi ve dışı içme suyu ve atık su sistemleri
* Mağara dışı otopark alanı
* Mağara dışı ziyaretçi dinlenme alanı
* Mağara dışı Yönetim Merkezi Ofisi
* Mağara içi ve dışı WC ve lavabolar bulunacak.

2vrWRE 5pgEz5 gjqvD0 Jda8B5 Ldy8X0 mq3ga4 nYR9aB OJ08lA Pv02Ad q9bQDq rY3XDP V208GB WW08PQ

Bu haber 2439 kez okundu.
Genel - 14:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.