• Dolar Alış / Satış: 5.754 / 5.764
  • Euro Alış / Satış: 6.365 / 6.377
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Vali Mesut Köse: Öncelik sıralaması aciliyete göre olmalı

7 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
769 defa okundu.
Vali Mesut Köse: Öncelik sıralaması aciliyete göre olmalı

Vali Mesut Köse, İl Genel Meclisine nezaket ziyaretinde bulunarak çalışmaları yerinde gördü.

İl Genel Meclisi Ekim ayı birleşimlerinin dördüncüsü dün gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Mesut Köse’de katıldı.

 

Oturum bittikten sonra zaman zaman ilçelerde İl Genel Meclisi üyeleri ile bir araya geldiğini belirterek sözlerine başlayan Vali Köse “Özel İdarenin başı Validir, ancak karar organımız sizlersiniz. Bunu çok önemsiyoruz. Gelen talepleri mümkün olduğu kadar çok fazla sınırlandırmadan, çok fazla dikte etmeden sizlere yönlendiriyoruz. Alınacak karara göre uygulamaya konuluyor” dedi.

Bütçenin 30-40 milyon olmasına rağmen, taleplerin çok çok fazla olduğu rakamın 150 milyona yaklaştığını belirterek konuşmasına devam eden Vali Köse “Taleplerin hepsini yapmamız mümkün değil, bu konuda vatandaşımız anlayışlı. Durumu izah ettiğimizde bizlere hak veriyorlar. Meclisimiz sınırlı bütçe imkanları ile olabildiğince en fazla taleplere cevap vermeye çalışıyor. Burada önemli olan bütçeyi harcarken ölçülü ve dengeli harcanmasıdır. Öncelik sırası yapılırken hassasiyetle yapılması önemli. Belirli zorlamalarla daha öncelikli işler dururken daha geride daha az öncelikli işlere mümkün olduğu kadar öncelik vermememiz lazım. Bunu da vatandaşımızı, muhtarlarımızı inciterek değil, izah ederek anlatmamız lazım. Bu konuda ben Çankırı’da bir sıkıntı görmedim” dedi.

Meclisteki uyumlu çalışmadan da memnun olduğu ifade eden Vali Köse “Meclisimizi iki siyasi parti temsil ediyor. Birisi iktidar bir diğeri de muhalefet. Farklı görüşlerin dile getirilmesi, farklı usullerin savunulması doğal bir şey. Bu TBMM’de de aynı durumdadır, bu işin doğasında var. Önemli olan bir edep, bir adap çerçevesinde bu işlerin yapılıyor olmasıdır. Ben sizlerden bu konuda memnunum. Meclisin her oyu özgürdür, saygı duyuyorum” dedi.

Belediye’ye ait Hazım Dağlı Okulu ile İl Özel İdaresine ait olan Atölye binasının takasının Meclisten geçtiğini belirterek bu konuda ki düşüncelerini, görüşünü ifade eden Vali Köse “Hazım Dağlı Okulu boşaltıldı, yıkılacak. Oraya yeni okul yapılabilmesi için Belediye’nin tapuyu devir etmesi gerekiyor. Belediye bu tapuyu devir etmeyi kabul etti ama bizden de bir arsa talebinde olduklarını söylediler. O noktada takas söz konusu oldu. Bu iş iki yerin takas edilmesinden ziyade Özel İdare Kampüsü yapılması ve yer bulunmasını talep ettik. Belediye, Özel İdare Kampüsü yapımında imar oluşturmada yardımcı olacağını belirtti ve bu konuda protokol yapacaklarını ifade etmişlerdi. Bize burada Tatlıçay projesi sunarak Özel İdare’ye rant sağlayacak bir imar düzenlemesini yapacaklarını belirtmişlerdi. Biz, Belediye Başkanı ile sonraki görüşmelerimizde de her şeyin güzel olduğunu ancak Tatlı çay projesinin zaman alabileceğini, Özel İdarenin de acil olarak bir Özel İdare Kampüsüne ihtiyacı olduğunu belirttik. Özel İdare Tatlıçay projesini uzun vadede düşünsün, ama kısa vadede bir Kampüs yapabileceğimiz bir yer oluşturalım istedik. Belediye buna sıcak bakıyor. Takas gerçekleşti ama tebligat yapılmadı. Bu aşamada bir protokol yapılması gerekiyordu, o da en hızlı zamanda yapılmalı. Kampüs yeri için Özel İdare, Belediye ve Milli Emlak ortak bir çalışma yapıp, arazi üretilmeli. Çünkü Hazım Dağlı Okulunun inşaatına da başlamak istiyoruz. Belediyenin ve İl Genel Meclisi üyelerinin bu konuda art niyet düşündüklerini düşünmüyorum. Ama karşılıklı protokol, arsa düzenlenmesi işlerinin yapılması lazım. Nezaket çok önemli.  Bir önemli noktada şahısların cebine bir şeyin girmemesidir.” dedi.

Vali olarak düşüncelerinin ilimize hizmet yapılmasını arzuladığını belirten Vali Köse “İlimize hizmeti Özel İdare yapsın, Belediye yapsın, Sağlık, Milli Eğitim yani kim yaparsa yapsın ilimize yeter ki hizmet yapılsın düşüncesindeyim. Hizmetin reklamını kim yapmış onunda bir önemi yok. Herkesin başarısını ön plana çıkarmasına da hak veriyorum. Ama dediğim gibi hizmetin ilimize gelmesi benim için çok önemli.” dedi.

Kırsalda çöp toplanması konusu hakkında da açıklama da bulunan Vali Köse “Bazı ilçelerimiz bu konuyu çözmüş. Şuan diğer köylerden de Özel İdaremize çöplerin toplanması noktasında talep var. Tabiki de bu olay çok önemli, keşke Belediye sınırlarında verilen hizmetin Özel İdare sınırında verilebilmesi. Ama sınırlı bir kaynağımız var. Çankırı’yı top yekün düşünerek bir çözüm üretilmesi noktasında biz hazırız ama işe girip altında ezileceksek bu iş olmaz. Bu konunun çözümü için bir çalışma yapalım.” dedi.  

Sıcak asfaltın yaygınlaşacağını belirterek İlçe ziyaretlerinde koşullarının çok çok geliştiğini ifade eden Vali Köse “İlçelerimizde altından kalkılamayacak, yaşamı olumsuzlaştıracak bir sorun yok. Sorunlar var ama peyderpey çözülüyor. Gittiğim ilçelerde gördüğüm manzaradan memnunum. Size ve üyelerinize teşekkür ediyorum” dedi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN