Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Başkan Esen 2020 yılını özetledi, projelerden bahsetti

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 2020 yılı değerlendirmesi yapmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Esen, yapılan hizmetlerden ve yapılacak önemli projelerden bahsederken, bütçe konusunda verimli çalışma yaptıklarını söyledi. Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde gazetecileri ağırlayan Başkan Esen, pandemi nedeniyle yaşadıkları sıkıntı nedeniyle bazı projeleri ve çalışmaları ertelemek zorunda kaldıklarını ifade […]
Çankırı Gündemi - 9 Ocak 2021 14:58 A A

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 2020 yılı değerlendirmesi yapmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Esen, yapılan hizmetlerden ve yapılacak önemli projelerden bahsederken, bütçe konusunda verimli çalışma yaptıklarını söyledi.

Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde gazetecileri ağırlayan Başkan Esen, pandemi nedeniyle yaşadıkları sıkıntı nedeniyle bazı projeleri ve çalışmaları ertelemek zorunda kaldıklarını ifade ederek, “Eğer bu süreç olmasaydı projelerimizin %90’ını bitirmiş olacaktık. 100 yılda bir yaşanan böylesi bir olay ne yazık ki bize denk geldi.” dedi.

Belediyenin geçmişteki elektrik borçlarını ödediklerini ve şuan elektrik borçlarının olmadığını belirten Başkan Esen, İller Bankasına da 28 milyon 432 bin TL ödeme yaptıklarını belirterek, “Özellikle göreve geldiğimiz günden beri esnaf arkadaşlarımıza ödemelerini yaptık. Şuan ‘borcumu alamıyorum’ diyen esnafımız yok” dedi.

Tasarruf ve kamu mallarının özverili kullanımı ile ciddi manada gelir sağlandığını da aktaran Başkan Esen, “Eskiden bir ampul değiştirmek için sanayiye giden arkadaşlarımız bugün motor bloğunu söküp ve yeniden topluyorlar. İşte bugün bu vaziyete getirdik” dedi.

Çankırı için önemli projenin Tuz mağarası olduğunu ve bu yönde çalışmalar yaptıklarını da aktaran Başkan Esen, “Tuz mağarası Çankırı turizminin lokomotifidir. Orada yapılacak çalışmalar sonrasında ilimize hem turist hem de ekonomik manada büyük bir katkı sağlanacak. Ayrıca istihdamı da artıracak. Bana göre Amerika’yı yeniden keşfetmenin bir anlamı yok. Bana göre lokomotif ve şehrin en başta dinamiklerini ateşleyecek olan şey Tuz mağarası. 1 milyon turist hedefimizi mutlaka gerçekleştireceğiz” dedi.

Başkan seçildiği gün parti rozetini bıraktığını dile getiren Başkan Esen, “Ben seçildiğim gün, tüm Çankırı’nın belediye başkanı oldum ve o günden bugüne de bu şekilde hareket ettim. Belediye başkanının siyaset yapmadığı bir yerde de personele siyaset yaptırmam” dedi.

Basın mensuplarının “Belediyeye yeni işçi alımı oldu mu?” sorusuna ise Başkan Esen, 38 yeni personelin alındığımı belirterek, “Bugüne kadar 35 istifa,  işe gelmediği için haklı fesih 10 kişi, 35 kendi isteği ile ayrılma, 20 işten ayrılma ve emekliye ayrılanlarla birlikte 99 personel ayrıldı. Şuan çalışan sayımız 859” dedi.

Şehir meydanı konusuna da değinen Başkan Esen, “Köyün meydanı var, ilçenin meydanı var. Aşağı yukarı tüm şehirlerin meydanı var fakat Çankırı’nın yok. Toplanma alanı olarak çok önemli burası. Çankırı deprem bölgesi. Allah göstermesin bir deprem olsa bulvarda kaçacak yerimiz yok, sığınacak bir yeriniz yok. Atatürk Anıtı’nda herhangi bir program yapılacağı zaman şehrin 4 ana caddesini kapatıyorsun.  Buda tabi ki tepkiye sebep oluyor. Bu nedenle eski valilik binası ile eski SGK binası arasında kalan alanın (Koç Market, Şahinler Çay Bahçesi) yıkılarak meydan yapmayı düşünüyoruz. Bu bizim kırmızı çizgimiz. Her yerde de söylüyorum. Altı otopark şeklinde, üstü meydan olacak şekilde Çankırı’ya güzel bir meydan kazandırma hedefimiz var” dedi.

Çankırı’nın coğrafi yapısı ve çanak içinde olması nedeniyle yapılaşmaya müsait olmadığını da aktaran Başkan Esen,  “Çankırı’nın geleceği açısından yeni bir sanayi sitesi gerekli ve bu yönde bir projemiz var. Ama öncelik bir depolama alanı oluşturmamız lazım. Birçok büyük market ve ulusal markaların Çankırı’da bir depolama alanı oluşturması lazım” dedi.

Güneş okulundan Atatürk Anıtı arasındaki ağaçların kesilmesini savunan Başkan Esen, “Geçen sene yan caddede budama çalışması yapmıştık. İlk başta ben de gördüğümde şaşırdım, böyle budama mı olur diye kendi kendime söylendim. Ama uzman arkadaşlar ağaçların sağlığı için böyle budama yapılması gerektiğini anlattı, örneklerini de gösterdi. Bu Güneş okulundan anıta kadarki ağaçlarda da sağlıklı olmaları için budama çalışmaları yapıldı. Çevredeki esnaflara da tek tek sorduk böyle bir budama yapılacağı sonradan bizlere tepki göstermemeleri konusunda bilgilendirdik.” diye konuştu.

Belediyenin kent merkezinde çok fazla çalışma yapacak yeterli bir alanının olmamasından da yakınan Başkan Esen, bisiklet yolundan, Işıklı kavşaktaki TCDD üst geçidine kadar bazı projeleri yer sıkıntısından dolayı istedikleri şekilde uygulayamadıklarını dile getirdi.

Esen şöyle devam etti: “Coğrafi anlamında ülkedeki en zor yerlerden birinde yaşıyoruz. Bir yatırım yapacaksınız işin içinde mutlaka DSİ var, demir yolları var, karayolları var. Çankırı da çanak bir bölge içinde, toprak jipsli toprak yapılaşmaya da çok da müsait bir coğrafyada değiliz. Ama bana sorarsanız Çankırı Küçük Sanayi Sitesinden ziyade galericiler sitesi ve depolama alanları daha öncelikli gibi geliyor. İlerleyen yıllarda mutlaka yeni bir sanayi sitesi gerekli. Böyle bir projemiz var ama öncelik galericiler sitesini bir an evvel bitirmemiz lazım.

Çankırı’ya 400-500 TOKİ konut yapılacak ama buda yeterli değil.

Atatürk Bulvarı’ndaki trafik yoğunluğu ile ilgili projemiz var. Projemiz hazır ama proje çok içimize sinmedi bunun için alternatif projemiz var. Çevre yolunun bitmesini bekliyoruz ondan sonra bir çalışma yapacağız.

Bir araştırma şirketi bizi en başarılı belediye başkanı seçti. Bu sadece benim değil ekibimin ve çalışma arkadaşlarımın başarısıdır. Bizim için bir onur bu. 42 bin insan üzerinde yapılmış bu araştırma.

Devlet hastanesi konusunda, vekil buraya istedi, başkan buraya yapılsın olayını istemiyorum. Fikrimizi bakan beyi ziyaretimizde söyledik. Bazı çalışmalar var. Nereye olması konusunda herkesin ortak aklının yeri olmasıdır. Yerelde bu biraz bizi aşıyor.

AHMET YESEVİ DÜKKANLARI

Ahmet Yesevi Cami çevresindeki dükkanlarında daha önce bir anlaşma, resmi bir belge, imza yapılmamış. Sayıştay bize geldiğinde bunlar gündeme geldi. Buradaki dükkanlarda pandemiden dolayı kiracılara indirim yapalım dedik ama resmi bir belge, imza bir şey yok.  Yeni ihaleye çıkılmayacak ama oradaki dükkanlarda duranlar yeniden resmi ihale olması gerekiyor. İhaleden kastımız, kimseyi yerinden edelim derdinde değiliz. Bunu resmiyet altına alacağız. Öncelik içinde duran kişinin olacak.

Geçmiş dönemdeki yapılan yanlışları düzeltmemizi istediler Sayıştay’dan. 8 yıl sonda denetime geldiler yeni gittiler.”

Bu haber 156 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 14:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.