Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

TÜRKAV Dr. Ali Osman Atakul Hocayı Konuk Etti

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı bu hafta Ağız ve Diş sağlı konusunda bilgi almak üzere Dr. Ali Osman Atakul hocayı konuk etti. TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı; Değerli misafirler, her hafta değişik konu ve konuklarla beraber oluyoruz, Bir birinden değerli konuşmacıları misafir ettiğimiz TÜRKAV sohbetlerine değişik dinleyicilerin katılması bizleri mutlu […]
Genel - 5 Mart 2015 12:08 A A

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı bu hafta Ağız ve Diş sağlı konusunda bilgi almak üzere Dr. Ali Osman Atakul hocayı konuk etti.

TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı; Değerli misafirler, her hafta değişik konu ve konuklarla beraber oluyoruz, Bir birinden değerli konuşmacıları misafir ettiğimiz TÜRKAV sohbetlerine değişik dinleyicilerin katılması bizleri mutlu etmektedir. Toplumun geneline hitap etmeye çalışıyoruz. Bu akşam burada bizleri Ağız ve Diş sağlığı konularında aydınlatmak üzere Diş Dr. Ali Osman ATAKUL beyi misafir etmiş bulunuyoruz. Bizleri kırmayarak yoğun çalışma temposunda bu akşam bizlere zaman ayırdığı için kendisine ve siz dinleyicilere çok teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyerek sözü kendilerine bırakıyorum dedi.

Daha sonra Dr. Ali Osman Atakul: Değerli Başkan şahsınıza ve yönetim kurulu arkadaşlarımıza bu misafirperverliğiniz için, şahsıma böyle bir teveccüh gösterdiğiniz için teşekkür ediyor hepinize hayırlı akşamlar dileyerek konuşmama başlıyorum dedi.

Değerli misafirler; Diş hekimliğine her ne kadar ülkemizde bakış açısı belli noktada olsa bile Ülkelerin genel dağılımına göre kıyaslandığı zaman tamamen diğer meslek gruplarında olduğu gibi Ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile paralellik gösteren bir yapısı vardır. Yani şuan günümüzde bile sokakta çanta ile dişçilik yapılan ülkelerde var, bunun yanında iş o kadar ileri noktalara götürülmüş ki koruyucu hekimliği baz alınarak sağlık politikalarını uzun vadede, sağlığın her alanında olduğu gibi diş hekimliğinde de başarılı ülkeler mevcuttur.

Diş hekimliğinin tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. M.Ö. 7000’li yılara ait bulgular mevcuttur. Diş hekimliği sanatsal ve cerrahi olarak müdahale edildiğine dair kalıntılar bulunmuştur.

Değerli misafirler hemen hemen her yerde dindarlığı kimseye bırakmıyoruz ama bununda gereğini layıkıyla yapmadığımız kanaatindeyim. Peygamber Efendimiz (S.A..V) hadislerinde ön plana çıkan koruyucu hekimliktir. Ağız ve Diş sağlığına bakan yönüyle de Cebrail aleyhisselam her gelişinde efendimize misvakı tavsiye ediyor, ağız bakımını tavsiye ediyor hatta efendimizin hadisi var korktum diyor bana ve ümmetime ağız ve diş sağlığı bakımı farz olacak diye çekindim diyor.

Müslümanlar ya buna gerekli itinayı göstermez savsaklarlarsa farzı terk etmiş olurlar günaha girerler diye.

İşte ağız ve diş sağlığı bu noktada önemli bir yerde aslında. Sağlık ağızda başlıyor. Sıkıntısı olmayan bunu bilmez ama eğer böyle dişlerinde ağrısı olan, çürük problemleri olan, dolgusu ve protezi olan kişilerin hep aklı ağzındadır. Diş insanın unuta bileceği bir organı değil konuşsa dil orda, gülse görünüyor soğuk içse sıcak içse anında hissediyor. Onun içinde ağız ve diş sağlığı insan hayatında ön plana çıkıyor.

Değerli arkadaşlar Türkiye’de diş hekimliği günümüzde geçerliliğini kaybetmeyen mesleklerin şu an başında geliyor. Yorucu ve sabır isteyen bir meslek olmasına rağmen elinizde diplomanız olduğu sürece dünyanın neresinde olursanız olun bu mesleğin karşılığı mutlaka vardır. Bunu sadece Türkiye’ye yönelik düşünmemek lazım.

Şu an hastalarımız zaten bilinçli olarak bize geliyor. İnternet ortamında araştırarak bilgi sahibi olarak karşımıza çıkıyor. Onun için bizim işimiz aslında birazda zor hastayı bazı konularda ikna etmede zorlanıyoruz diyerek burada sözlerime son verirken bizleri sabırla dinlediğiniz için sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum dediler.

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Diş Doktoru Ali Osman Atakul hocaya teşekkür ederek günün anısına Teşekkür Belgesi ile Çanakkale Şehitlerinin anısına yaptırdıkları ‘’Anadan Şehide Son Veda’’ tablosu takdim ettiler.

 

 

 

Bu haber 2152 kez okundu.
Genel - 12:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.