• Dolar Alış / Satış: 5.763 / 5.773
  • Euro Alış / Satış: 6.548 / 6.559
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

12 bin tonluk çelik silo açıldı

30 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
655 defa okundu.
12 bin tonluk çelik silo açıldı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde P hibe desteklenmesi verilen 12 bin ton çelik silo açıldı.

28.05.2016 Cumartesi günü Çankırı-Ankara karayolu 25. Km Merkez Germece Köyü girişinde gerçekleşen Çelik Silo açılışına; Vali Vahdettin Özcan, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, İl Müdürleri, STK temsilcileri, Sudanlı misafirler ve civar köylüler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması akabinde Akyurt Seymen ekibi gösterilerini sundu.

Firma Yetkilisi Halil Türkcan hoş geldiniz diyerek “3 kardeş olarak firmamız 1993 yılında kurulmuş olup, Akyurt ve Gölbaşı ilçelerinde hububat alım satımı yapmaktadır. Açılışı yapılacak bu tesisimiz ile Çankırı çiftçisine, Çankırı tarımına hizmet vereceğiz” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca desteklenen Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında tamamlanan Çelik Silo Tesis açılışımıza hoşgeldiniz.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar Bakanlığımızca Kırsaldaki ekonomik faaliyetlerin desteklenmesi, verimliliğin artırılması, tarım ve sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulmasını sağlamak için başlatılan bir programdır.

İlimizde 2006 yılından bu yana uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında; 28 adet proje tamamlanmıştır. Bu projelerin 24 tanesi yeni yatırım projesi olup, 4 tanesi kapasite artırımı ve teknoloji yenileme konusunda hibe desteğinden faydalanmıştır.

Bu güne kadar yapılan yatırımların toplam tutarı 13.689.801 TL’ dir. Bakanlığımızca bu yatırımlara destek amacıyla karşılıksız verilen hibe miktarı ise 6.383.228 TL dir.

Desteklediğimiz bu 28 proje ile 232 kişilik istihdam sağlanmıştır.

2016 yılında ise 2 adet ekonomik yatırım projemiz devam etmekte olup, bu yatırımların proje tutarı ise 4.622.630 TL olup, hibe miktarı 1.712.583. TL dir.

Bu projeler de tamamlandığında ilimizde toplam 30 adet projeye 8.095.812 TL hibe ödemesi yapılmış ve 248 kişilik istihdam sağlanmış olacaktır.

Tarıma dayalı sanayinin gelişmesi dışa bağımlılığı azaltacağı gibi yüksek katma değer sağlamak suretiyle milli ekonomiye katkı sağlamakta, üreticilerin gelirlerini ve rekabet düzeylerini artırmakta ve aynı zamanda kırsalda refah artışını da sağlamaktadır.

Bugün burada açılışını yapacağımız Türkcan Kardeşler A.Ş.’ye ait bu tesis 12.000 ton kapasiteli düz tabanlı çelik silo yatırımıdır. Bu çelik silolarda kendi ihtiyaçları olan buğday, arpa, çavdar gibi tahılları depolama yapabilecekleri gibi zahirecilik dediğimiz ticarete konu ürünleri alım satım ve depolama da yapılabilecektir.

Bu tesisimizin proje bedeli 1.269.684 TL olup, İl Müdürlüğümüzce 491.594 TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Bu tesis ile birlikte bugüne kadar Kırsal Kalkınma Programı Depolama Tesisi kapsamında tahıl depolamak için toplam 47.000 tonluk silo tesisi İlimize kazandırılmış ve 2016 yılında tamamlanacak 1 adet Çelik Silo projesiyle birlikte bu rakam 67.000 tona çıkacaktır.

Günümüzde tahıl depolama yöntemleri çok eski zamanlardan beri kullanılan toprak altı ve toprak üstü yığınlar ve çuvalda depolama gibi ilkel yöntemlerden silolar gibi yüksek teknolojiye sahip depolara dönüşmüştür. Silolar betonarme veya metalden yapılabilmektedir. Ancak günümüzde çelik silolar daha çok tercih edilmektedir. Çelik silolar başka bir yere taşınabilme ve yüksek teknoloji uygulama, kapladıkları alan, tahıllar için optimum depolama koşulları, diğer depolama yöntemlerine göre düşük maliyet, tahıl taşıma ekipmanlarının otomasyonu, düşük montaj maliyeti ve işçilik olmak üzere bir çok avantaja sahiptir.

Açılacak olan bu tesisin başta yatırımcımız olmak üzere, İlimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı olması temennisiyle yatırımın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş “Büyüyen, gelişen ülkemize her gün ihtiyaçların çeşitlendiği bir yerde böyle güzel bir tesisin kazandırılmış olması, Çankırı ilimize çok büyük avantaj sağlayacaktır. Türkcan kardeşler 7 yıldır bu bölgenin çiftçisiyle çalışıyorlardı, şimdi de tesisleşmiş oldular. Bizim özellikle Ankara’nın kuzeyi dediğimiz Akyurt, Pursaklar, Çubuk Kalecik gibi ilçelerle birlikte Çankırı’nın birlikte entegre olarak büyüyecek olması önümüzdeki yıllar içerisinde bunun apaçık örneğidir. Özellikle Çankırımızın hemen yanı başında Tüney bölgesinde kurulan OSB ile Akyurtta bulunan sanayi bölgesinin elele vererek daha büyüyeceğine ve bu bölgenin lokomotifi olacağına inanıyorum.” dedi.

Vali Vahdettin Özcan “Yakınkent OSB’de reel sektörde en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri gerçekleşti. 500 milyon dolarlık bir yatırım. 2 bin Çankırılı 2 bin Ankaralı orada istihdam edilecek. Son yıllara kadar Çankırı’nın üzerindeki örtü şal kalkmıştır. 4 gün boyunca Çankırı’yı Ankara’da tanıttık. Çankırı’nın ekonomik sosyal gelişimini anlattık. Ankara’nın avantajlarını değerlendirme konusunda geç kalmış Çankırı inşallah  bu makus talihini yeniyor. OSB’de 126 sanayi parselimiz var daha ilana çıkmadık. Eylül Ekim gibi arsa tahsislerine çıkacağız. 120 civarında sanayi parselinde fabrikaların bacaları tütecek. 2 bin konutluk tok inin hukuki alt yapı çalışmaları bitmek üzere önümüzdeki aylarda ihalesi yapılacak.

2011 yılında geldim. Önümüzdeki hafta Valiler kararnamesi var önümüzü göreceğiz. Benimle birlikte bütün çalışanlara haklarına helal edin diyorum. Belki kalırız, belki gideriz ama şunu bilin ki Çankırı’yı hiçbir zaman unutmayacağım. Çankırı benim ilk göz ağrım, göz bebeğim. Vali olarak ilk Çankırı’da göreve başladım. Eylemli valiler arasında en uzun süre ile görevde kalan vali benim.” dedi.

Vali Özcan “Türkcan ailesini tebrik ediyorum. Önemli proje. 12 bin tonluk çelik silo. Bu projenin ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum bol kazanç temenni ediyorum. Bol kazanç ve bol hayır diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmaları sonrasında 12 bin tonluk çelik siloların açılış kurdelası kesildi. İşletmenin gezilmesi sonrasında tören ikramla sona erdi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN