• Dolar Alış / Satış: 5.763 / 5.773
  • Euro Alış / Satış: 6.548 / 6.559
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Ahi Yaranlardan Meclis çıkartması

25 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
783 defa okundu.
Ahi Yaranlardan Meclis çıkartması

Ahi Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu üyeleri TBMM de Milletvekillerini ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulunup Yaran Kültürünü anlattılar.

Ziyarette Dernek Başkanı ve Ahi Yaran Küçük Baş ağası Ali Deneci, Dernek Başkan Yardımcısı Yaran Reisi Murat Oruç, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yaranağalar Turgut Özkan, Hasan Çakmak Büyük Başağa Recep Deneci, Yaranağalar İsmail Gönen ve Osman Ediz bulundu.

TBMM’de İlk olarak Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nu ziyaret eden Ahi Yaran heyeti Milletvekili Akbaşoğlu’na Yaran Poşusu, Bohça ve Kuran-ı Kerim hediye ettiler.

Milletvekili Akbaşoğlu heyete ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek “Yaran Çankırı’mızın tarihten gelen en büyük ve önemli kültürüdür, geçmişten geleceğe aslına uygun olarak ulaştırılması gereken bir kültürel değerimizdir. Geçen haftalarda bir yaran ocağınıza misafir oldum ve çok mutlu ayrıldım. Ocaklarınızda gördüm ki bu kültürü yozlaştırmadan aslına uygun olarak Türk ve İslam Örf ve Adetlerine uygun olarak orta oyunları sergileyip sadece Çankırı’ya has mahalli oyunlar oynayıp işi arabeskleştirmeden özüne uygun yaşatıldığını gördüm. Maalesef bazı yerlerde yaran kültürü adına insanları küçük düşürücü oyunlar sergilenmektedir. Bu da yaran kültürüne gölge düşürmektedir. Sizlerden isteğim asla bu tür oyunlara izin verilmemesi, yaranı arabeskleştirmeden gelecek nesle aktarılmadır. Ziyaretinizden dolayı çok teşekkür ederim” dedi.

Ahi Yaran büyük baş ağası Recep Deneci de Milletvekili Akbaşoğlu’na yaran ocağımıza teşrif ettiğiniz için ekibim adına teşekkür ediyorum dedi ve Yaran Poşusunu ve bohçayı takdim etti. Daha sonra yaran kültürü yaşatılması ile ilgili fikir alış verişinde bulunan heyet hep beraber yemek yedikten sonra Akbaşoğlu ile vedalaşıp ayrıldılar.

Daha sonra Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’i ziyaret eden heyet, Hüseyin Filiz’e de hayırlı olsun temennisinde bulunup yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ettiler.

Heyetin ziyareti sırasında Çankırılı Yaranların geldiğini duyan Ak Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu’da gelerek heyete hoş geldin diyerek bir süre sohbet ettiler. Heyette Çankırı Yaranının timsali olan yaran poşu ve bohçasından Milletvekili Kuzu’ya da takdim ettiler. Kuzu da heyete biz Hüseyin beyi ve Çankırı’yı çok seviyoruz bizden selam söyleyin dedi.

Burhan Kuzu ayrıldıktan sonra heyetle fikir alışverişi yapan Milletvekili Filiz “Çankırı için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız. Hemşerilerim emin olsun emanetleri emin ellerdedir. Sizlere yaran kültürümüzü özüne uygun yaşattığınız için teşekkür ederim. Kapımız her zaman yaranlarımıza sonuna kadar açıktır. Biz sizler için buradayız dedi. Büyük Başağa Recep Deneci de Milletvekili Filiz’e sayın vekilim bizler sizlerin hizmetinizden çok memnunuz. İnşallah artarak devam etmesini diliyoruz. Çankırı’mız için hayırlısı ne ise o olur inşallah dedi. Heyetle tek tek ilgilenen Milletvekili Filiz hepimiz Çankırı için çok çalışmalıyız ki görevimizi yerine getirmiş olalım dedi. Heyet iyi dilek ve temenniler dileyerek TBMM den ayrıldı.

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN