Hafif kar yağışlı
 • EURO 6.59
 • DOLAR 6.11

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları Coşkuyla Gerçekleştirildi

HABERLER - 12 Mayıs 2015 23:14 A A

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları 12 Mayıs 2015 Salı günü Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde sabah namazı sonrası çorba ikramı ile başladı.

İl Müdürleri ve STK Temsilcilerinin de katıldığı programda Sayın Valimiz Vahdettin Özcan vatandaşlara çorba ikram etti.

Ahilik Haftası Çankırı’da Kutlandı

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları Coşkuyla Gerçekleştirildi

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları Belediye Meydanı’nda coşkulu bir şekilde Gerçekleştirildi.

Programa Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Milletvekili Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Halkbankası Ankara 1. Bölge Koordinatörü Murat Yarımoğlu, Vali Yardımcıları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Şükrü Karaaslan, Ahilik ve Yaran Kültürlerinin tanıtılması, geleneklerin ilke ve özelliklerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiği için Ahilik Haftasının kutlandığını belirtti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, “Ahilik, kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan, yani müşterisine “ben siftah ettim komşum daha siftah etmedi” diyerek, müşterisini komşusuna yönlendiren esnaf tipini oluşturan bir kurumdur” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, “28. Ahilik kutlamaları esnafımıza, halkımıza, Çankırı’mıza hayırlı olsun” diyerek, bu kültürün yaşatılmasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti.

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, “Bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz Ahilik Haftası nedeniyle Tüm hemşehrilerimin Ahilik Haftasını kutluyorum.” diye konuştu.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan ise, Çankırı’ya geldiği günden bugüne Çankırı’da 5. kez Ahilik Haftası Yaran Kutlamalarına katıldığını belirterek şu bilgilere yer verdi.

Vali Özcan’ın “28. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları” Konuşma Metni

Kıymetli Esnaf ve Sanatkârlarımız,

Anadolu’nun yüreği sevgi ve merhamet duygularıyla yoğrulmuş değerli Yarenleri,

Saygıdeğer Hanımefendi ve Beyefendiler,

Çok kıymetli Basın Mensupları,

Bu bereketli toprakların kardeşlik, bütünlük ve hoşgörü iklimini tesis eden, toplumsal dokumuzun temelini oluşturan “Ahilik Geleneği” ve “Yaran Kültürü”nü yaşamak ve yaşatmak amacıyla düzenlediğimiz “28. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları” programına hepiniz hoş geldiniz.

Kültür coğrafyamızda varlığını13.yüzyılın ilk yarısından günümüze değin devam ettiren, Türk milletinin köklü geleneklerinden biri olarak bugünlere ulaşan “Ahilik Geleneği” ve “Yaren Kültürü”ne, bu kıymetli değerlere, onları yaşayarak sahip çıkıyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Ahilik geleneği; sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda güzel ahlakı, yardımlaşmayı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkarmaktadır. Ahiliğin ana gayesi; zengin ile fakir, çalışan ile işveren, halk ile devlet arasında sağlam ilişkiler kurarak sosyal adaleti gerçekleştirmek ve insanımızın manevî dinamiklerini zenginleştirerek ahlaklı bir toplum düzeni oluşturmaktır. Bir yandan dünya ile bütünleşme çabalarını sürdürürken, diğer yandan da milli kimliğimizi oluşturan değerleri muhafaza etmeye çalışan Ahilik Kültürü’nün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm medeni uygarlıkların ortak hedefleri arasındadır.

Bir toplumda manevi değerler korundukça ticari hayatın canlılık kazanacağına inanan ahiler yüzyıllar boyunca esnaflar arasında birlik,  beraberlik ve dayanışmayı devam ettirerek bu geleneği sürdürmüşlerdir. Bu noktada Ahilik çevresinde oluşan kültürel değerler Çankırı’mızda yaren meclislerinde yaşamaya, hayat bulmaya devam etmektedir. Yarenliğe hep birlikte sahip çıkmalıyız ki,  onu bu kültürün merkezi Çankırı’mızdan, tüm Türkiye’ye ve dünyaya duyurmuş olalım.

Kıymetli konuklar,

Çankırı denildiğinde akla ilk gelen ve önem arz eden kültürel sembolümüz elbette ki Yaren Kültürü’dür. Bu kültür korunmaya, araştırılmaya ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmeye ivedi olarak ihtiyaç duymaktadır. Yarenlik ve yarenliğin doğuşu, tarihi, gelişimi, etkileri ile yarenliği oluşturan çeşitli unsurların araştırılması gerekmektedir.

Bu amaç doğrultusunda ilimizde somut bir adım atıldı. 2012 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan “Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi” bu yönde faaliyet göstermeye başladı. Şahsım adına bu kurumun mevcut ihtiyaçlara akademik anlamda cevap verecek nitelikte olduğuna inanıyorum. Bu değerli kurum, entelektüel birikimi ve akademik başarısıyla gelecekte bu alanda söz sahibi olacaktır.

Değerli konuklar,

Bu yıl 28’incisi düzenlenen kutlama organizasyonunda emeği geçenlerden başta Belediye Başkanımız İrfan Dinç’e, Ticaret Müdürümüz Şükrü Karaaslan’a, Üniversitemizi temsilen Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Yrd. Doç.Dr. Kadir Çayır ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz’e, sponsorlarımıza ve aziz Çankırılı hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyor, Ahi Evran’ın doğruluk, cömertlik, sevgi ve saygıdan yana bizlere sunduğu muhabbet ile sizleri saygıyla selamlıyorum. Diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Çankırı Belediyesi Mehter Takımınca hazırlanan Mehteran gösterisi, Çankırı Yaren Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği tarafından hazırlanan “Turşucu ve Balcı” orta oyunu, Yaren oyunları, Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin folklor gösterisi sunuldu.

Daha sonra Çankırı’da yılın ahisi seçilen Necip Yiğit’e Sayın Valimiz tarafından şed kuşatıldı. Ayrıca hafta nedeniyle düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri ve ayrı meslek dalında hizmet etmiş esnaflara plaketleri verildi ve esnaf kortej geçişi gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1268 kez okundu.
HABERLER - 23:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Necati 13 Mayıs 2015 12:19

  Görüyorum ki katılım az olmuş İsterdim ki Bu Esnaf Bayramı tıklım, tıklım olsun hayırlısı AHİLİK Ve YÂRAN HAFTASI Tüm Halkımıza sağlık mutluluk getirsin. Necati ÜLKER ANKARA

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  Çankırı’da Feci Tren Kazası 1 Ölü!
  Çankırı’da 10 Mart 2014 Pazartesi günü saat 19:00 sıralarında hemzemin geçitte yük treninin otomobile çarpması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre Çankırı ili, Esentepe Mahallesi nüfusuna kayıtlı 1980 doğumlu Kadir Özbahar sevk ve idaresindeki 18 AV 753 plakalı özel aracı ile Küçük Sanayi Sitesi Kavşağı’ndaki (Safir Tuz karşısındaki) hemzemin geçitten geçerek Salti Tuz Fabrikası istikametine […]
 • 02
  ÇANKIRI’NIN PROFESYONEL FUTBOL YOLCULUĞU
  ÇANKIRI’NIN PROFESYONEL FUTBOL YOLCULUĞU “ÇANKIRISPOR – ÇANKIRI BELEDİYESPOR – ÇANKIRISPOR” Hazırlayan . Aydın Demiröz Çankırı’da profesyonel futbol heyecanı 1982 yılında dönemin Valisi Erbay Fiş’in, “Çankırıspor”u kurma çalışmaları ile başladı. 24 kişilik ilk kurucu üyeler içinde Vali Fiş, dönemin Çankırı’da görev yapan üst düzey bürokratları ve esnaflar bulundu. 24 Şubat 1982 tarihli Karatekin gazetesinde kulübün kuruluşu […]
 • 03
  İslam Fıtrat Dinidir
  Fıtrat, kelime olarak “yaratılış” anlamına gelmektedir. Bütün insanların özünde mevcut olan “doğru”ya yatkın olma durumu; fazla zorlanmadan “doğru”yu fark edebilme yetisi de fıtrata uygunluktur. Fıtratta aklın, duygunun ve sezginin birlikte etkin olması söz konusudur. Bu sebepten, fıtrata dayalı değerlerde ve bu değerlerle ilgili bilgilerde, insanlar arasında anlama ve kavrama bakımından düzey ve derece farkı olmasına […]
 • 04
  DİL
  Günlerdir düşünüyorum da son dönemler de dilimizin giderek yozlaştığı ve sadeliğini yitirdiğini görüyoruz. Yabancı kültürlerin etkisiyle kültür erozyonu içerisinde dilimizi de bizden uzaklaştırıyorlar. Oysa DİL: tarihi ve kültürel değerlerin geçtiği köprüdür bu köprü sağlam olmazsa gelecek nesillere ulaşmak ve gelecek nesillerin geçmişi anlamları güçleşecektir. Tarihi çok eskilere dayanan dünyanın en büyük dillerinden biri olan Türkçeyi […]
 • 05
  T E V A Z U
  TEVAZU 2015 yılının olumsuzluklarının bitirilmesi ve l yıl daha yaşlandığımızın hüznü yerine 2016 yılının getirdiği mutluluğu tüm okuyucularımla birlikte yüreğimle kutlar, nice yıllara sağlıkla, başarıyla ve sevdiklerinle birlikte görmeni ve geçirmeni diliyorum, Dünya barışına, Ülkemize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyor,tüm insanlara ve insanlığa değer verenlere sağlık mutluluk ve huzurlu yıllar temenni ederim. Yazımın konusu […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 115.642
  0,00%
 • ALTIN 319.96
  0,71%
 • DOLAR 6.108
  0,11%
 • EURO 6.593
  0,10%

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.