Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

AK PARTİ’NİN YENİ GENEL BAŞKANI ”ŞAHİN”

  İŞTE ŞAHİN VE ERDOĞAN’IN 40 YILLIK ARKADAŞLIK ÖYKÜSÜ Şahin ve Erdoğan’ın tanışıklığı İstanbul İmam Hatip Lisesi yıllarına dayanıyor. Yıl 1971, lisede düzenlenen münazara yarışmasında ikinci sınıfı temsil eden öğrenciler arasında Erdoğan, dördüncü sınıfı temsil eden öğrenciler arasında ise Şahin vardır. Konu; Türk işçilerinin yurtdışına gitmesi Türkiye’nin yararına mıdır yoksa zararına mı? Münazarada iki öğrencinin hitabet yeteneği […]
HABERLER - 3 Temmuz 2014 00:36 A A

 

İŞTE ŞAHİN VE ERDOĞAN’IN 40 YILLIK ARKADAŞLIK ÖYKÜSÜ 

Şahin ve Erdoğan’ın tanışıklığı İstanbul İmam Hatip Lisesi yıllarına dayanıyor. Yıl 1971, lisede düzenlenen münazara yarışmasında ikinci sınıfı temsil eden öğrenciler arasında Erdoğan, dördüncü sınıfı temsil eden öğrenciler arasında ise Şahin vardır.

Konu; Türk işçilerinin yurtdışına gitmesi Türkiye’nin yararına mıdır yoksa zararına mı? Münazarada iki öğrencinin hitabet yeteneği göz doldurur ve daha sonraki dönemlerde ikili aynı grupta yer alıp İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni münazaralarda temsil edeceklerdir.

İkilinin birlikteliği Milli Türk Talebe Birliğinde de devam eder. Yüksek İslam Enstitüsü’nün sınavlarını kazanamayan Şahin, Hukuk Fakültesi’ne girer. Mehmet Ali Şahin, fakülteden mezun olur olmaz Eminönü’nde bir yazıhanede avukatlığa başlar.

Siyaset fikri aklında yokken geçmişte Millî Selamet Partisi’nde görev yapan arkadaşlarının ısrarlarıyla politikaya atılır. Siyaset ile birlikte Tayyip Erdoğan’la okuldan sonra yolları bir kez daha kesişmiş olur.

12 Eylül darbesinden sonra siyasi partilerin kurulmasına izin verilince 19 Temmuz 1983’te Refah Partisi kurulur. Genel Başkanlığı’nı Ahmet Tekdal’ın yaptığı partide Mehmet Ali Şahin Eminönü, Erdoğan da Beyoğlu kurucu ilçe başkanlığına getirilir. İki yıl sonra partinin il kongresi yapılır, Tayyip Erdoğan il başkanı Şahin ise il başkan yardımcısı olur.

Siyasi serüveni başlayan Şahin, Erdoğan’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yerel seçimlerinde Fatih Belediye Başkanı seçilir. Ancak İşçi Partisi’nin itirazı üzerine Fatih’te seçim iptal olur. İki ay sonra yinelenen seçimleri Şahin kaybeder. Belediye başkanlığı 40 gün süren Şahin 1995’teki genel seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girer.

Şahin, Refah Partisi’nin kapatma davasında savunma avukatlığı yapar ancak RP’nin kapatılmasını engelleyemez. Fazilet Partisi kurucuları arasında da yer alır. Erdoğan’ın teklifiyle yenilikçi kanadın saflarına geçen Şahin, siyasi hayatına AK Parti’den devam eder. Aksiyon dergisine verdiği röportajda “Siyasetçi olmasam yönetmen olurdum.” diyen Şahin, Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı gibi kritik görevlerde bulundu.

Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden olan Şahin, şimdi ise AK Parti’nin iki numaralı ismi. Erdoğan’ın Köşk’e çıkması hâlinde Başbakan olması muhtemel isimlerin arasında Mehmet Ali Şahin’in adı geçiyor.

Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığının ardından kongreye kadar “Genel Başkanvekili” olarak Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Mehmet Ali Şahin Ak Parti’nin başında bulunacak.

HABER : AK MEDYA

ak

Bu haber 2020 kez okundu.
HABERLER - 00:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.