14° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

ÇAKÜ’de 21. Yüzyılda demokrasi konferansı gerçekleştirildi

HABERLER - 18 Temmuz 2017 14:05 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından 15 Temmuz’u anma etkinlikleri kapsamında 17 temmuz 2017 Pazartesi günü 21. Yüzyılda Demokrasi Konferansı gerçekleştirildi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen konfaransa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Osman Gümüşçü, akademisyenler ve öğrenciler katılırken, konuşmacı olarak ise İ.İ.B.F Dekan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Yazgan ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özgüden yer aldı.

Konferansın açılışında, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin Türkiye’nin demokrasisine yönelik çok ciddi bir tehdit olduğunu vurgulayarak başlayan Yrd. Doç. Dr. Yazgan, 21. yüzyılda hâlâ darbelerden bahsediyor olmanın, demokrasi konusunun önemini hatırlattığına dikkat çekti.

Yazgan, “darbelerin panzehirinin demokrasi olacağı” düşüncesinden hareketle, Konferansın temasının günümüz gelişmelerini kapsayacak şekilde “21. Yüzyılda Demokrasi” olarak belirlendiğini vurguladı.

Konferansta ilk olarak Yrd. Doç. Dr. Özgüden söz alarak, demokrasinin tanımını ve tarihsel gelişimini içeren kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Antik Yunan’dan günümüze kadar demokrasi tanımının ve algısının tarih içindeki evrimini nedenleriyle birlikte ortaya koyan Yrd. Doç. Dr Özgüden, demokrasinin olmazsa olmaz koşullarına dikkat çekti.

 Ardından söz alan Yrd. Doç. Dr. Yazgan, “post-truth” (gerçek ötesi) kavramından hareketle 21. yüzyılda demokrasinin dünyadaki ve özellikle Avrupa’daki gelişiminden ve sorunlarından örnekler vererek, günümüzdeki demokrasilerin “popülizm”den neden ve nasıl etkilendiğini ortaya koydu. Brexit örneği özelinde vatandaşların demokratik haklarını bilinçli bir şekilde kullanmasının önemine işaret eden Yrd. Doç. Dr. Yazgan, 21. Yüzyılda demokrasinin sorunlarının giderilmesinde evrensel insan hakları ve hukuk değerlerinin temel alınması gerektiğini vurgulayarak sözlerini noktaladı.

Konferans, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kaynak:Bizim Çankırı

Bu haber 995 kez okundu.
HABERLER - 14:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.