23° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Çankırı’dan İlk Hac Kafilemiz Yola Çıktı

HABERLER - 11 Eylül 2015 01:12 A A

Hacı adayları dualarla uğurlandı

Çankırı’da 2015 yılında Hacca gitmeye hak kazanan 179 kişilik hacı adayından 129 kişilik ilk kafilesi 9 Eylül Çarşamba akşamı terminal önünde düzenlenen coşkulu bir uğurlama töreni ile kutsal topraklara yolcu edildi.

Hacı adaylarını uğurlama programına, İl Müftü Vekili Dr. Abdullah Sağır, kafile başkanı göreviyle Hacca giden Müftü Yardımcısı Uğur Demirel, Cezaevi Vaizleri, İl Vaizi, Müftülüğümüz personeli, hacı adaylarının yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur-an-ı Kerim Tilavetinin ardından programda bir konuşma yapan Uğur Demirel, hacı adaylarına uyarıda bulunup Mekke ve Medine’de yapacakları ibadetleri hatırlattı. Demirel, “Mukaddes bir yolculuğa çıkıyoruz. Seyahat etmiyoruz. Turizm yolculuğuna gitmiyoruz. Tarihi eser görmeye gitmiyoruz. Allah’ın davetine icabet ederek gidiyoruz. Bunu unutmayalım.

Vaktimizi ibadetle geçirelim. Hacca gitmek nasip işidir. Bu sene sizlere nasip olmuştur. Sevaplar kat kat gelecek, tövbeler kabul olacak, günahlar af olacak inşallah. Bu Allah’ın bir ikramı, ihsanı ve lütfudur. Bunun kıymetini bilmek ve en iyi şekilde değerlendirmek lazımdır. Bol bol namaz kılmanızı, tavaf yapmanızı, vatana millete, ümmete dua etmenizi tavsiye ederim. Vaktinizi boş şeylerle geçirmeyiniz. Özellikle günah işlemekten, incitmekten, kırmaktan, kavgadan, bağırıp çağırmadan uzak duralım. Kazandıklarınızı kaybetmeyelim. Böylece anasından doğduğu gün gibi tertemiz olur müjdesine nail olun. İşte O zaman inşallah arlanıp, durulanıp, paklanıp geleceğiz” dedi.

Demirel yaptığı konuşmadan sonra uğurlama duası yaptı. Hacı adayları ilahi ve kasideler eşliğinde yakınları ile vedalaşarak tahsis edilen üç adet otobüs ile kutsal topraklara gitmek üzere yola çıktı.

Hac ve Umre Şube Müdürü Mehmet Ak, ülkemizde kayıtlı 1 milyon 300 bin hacı adayı bulunduğunu, bu yıl Türkiye’den 59 bin 200, Çankırı’dan ise 273 hacı adayımızın gideceğini, bunların 179’u Diyanet, 94’ünün ise özel şirketlerle kutsal topraklara gideceklerini açıkladı.

Çankırı kafilesi kutsal topraklarda 32 gün kalarak 11 Ekim 2015 günü ülkemize dönecek.

Bu haber 1254 kez okundu.
HABERLER - 01:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.