Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Çankırılılar Yerel Gazeteleri 28 Yıldır Panolardan Takip Ediyor

Çankırı’da Karatekin Parkı’nda bulunan gazete okuma panoları her türlü iletişim olanaklarının artmasına rağmen halkın en büyük yerel haber alma kaynaklarından biri olma özelliğini 28 yıldır koruyor. Yerel gazete satışının yaygın olarak yapılmadığı Çankırı’da vatandaşlar, 28 yıldır kentin en işlek caddesine kurulan panolardan gazete okuyor. 4 yerel gazetenin bulunduğu Çankırı’da yerel gazeteler bayilerde yaygın olarak satılamıyor. […]
Genel - 18 Ağustos 2014 08:17 A A

Çankırı’da Karatekin Parkı’nda bulunan gazete okuma panoları her türlü iletişim olanaklarının artmasına rağmen halkın en büyük yerel haber alma kaynaklarından biri olma özelliğini 28 yıldır koruyor.

Yerel gazete satışının yaygın olarak yapılmadığı Çankırı’da vatandaşlar, 28 yıldır kentin en işlek caddesine kurulan panolardan gazete okuyor.

4 yerel gazetenin bulunduğu Çankırı’da yerel gazeteler bayilerde yaygın olarak satılamıyor. Gazete okumak isteyen vatandaşlar, kentin en işlek caddelerinden olan Karatekin Park meydanında kurulan panolardan haber alıyor. Gazetelerden ücretsiz yararlanan vatandaşlar, aynı zamanda alanda bir araya gelerek haberleri değerlendirme fırsatı buluyor.

Panolardan gazete okumanın 28 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade eden Aydın Demiröz, o dönemlerde gazetecilik yaptığını ve hazırladığı haberlerin daha geniş kitlelere ulaşması için dönemin Belediye Başkanı Mustafa Kale ile birlikte panoları kurduklarını anlattı. Demiröz, 28 yıldır devam eden uygulamanın Çankırılılar için bir geleneğe dönüştüğünü belirtti.

Demiröz okuma panolarının kuruluşunu şu sözlerle anlatıyor:

“O dönemde internet dahil günümüzün modern ve hızlı iletişim araçlarının hiçbiri yoktu. Sadece yazılı basın ve TRT’nin tekelinde olan televizyon ve radyo yayıncılığı vardı. Karatekin Gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştığım ilk yıllardı. Yaptığım haberlerin yansımalarını almak istiyordum. Gazete abonesi olan resmi kurumlar dışında kimsenin yapılan haberlerden bilgisi yoktu. Gazete satışı ve abonelikler çok azdı. Kısaca kimsenin bizden haberi yoktu. Kendimiz yazıyor, kendimiz okuyorduk. Hemşerilerimize ulaşamıyorduk. Sokaktaki vatandaşın bizden haberi olmalı diye düşündüm. Kentin muhtelif yerlerine okuma panoları yapmayı planladım.

Gazete okuma panolarının Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığını ifade eden Demiröz, “Sabah erken saatlerde bu panolara 4 yerel gazete asılıyor. Gece geç saatlere kadar vatandaşların okuması için bekletilen gazeteler, diğer gün yenisi ile değiştiriliyor. Bu uygulama benim gazeteci olduğum dönemden beri 28 yıldır aralıksız devam ediyor. Bu uygulama ile hem halkımız gazetelere ulaşıp, kentte olup bitenden haberdar oluyor, hem de yerel gazetelerin okunma sayıları önemli ölçüde artıyor” diye konuştu.

Panoda Karatekin Gazetesi, Doğruyol Gazetesi, Bizim Çankırı Gazetesi, Çankırı’da Yenigün Gazeteleri bulunmaktadır.

Bu haber 1653 kez okundu.
Genel - 08:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.