Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Çankırı’mız Duayen Bir Büyüğünü Kaybetti

Teksaz Zeki babamızın cenazesi 10 Mart 2015 Salı günü (bugün) Öğle Namazına Mütakip Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde Öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Sarıbaba aile kabristanında toprağa verilecektir. Başımız Sağolsun Güzel insan Mekânın Cennet olsun. Amin. Babadağ ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Zeki Babadağ 1927 ‘de Çankırı‘da doğdu. İlkokuldan sonra maddi imkânsızlıklardan dolayı tahsiline […]
Genel - 10 Mart 2015 11:39 A A

Teksaz Zeki babamızın cenazesi 10 Mart 2015 Salı günü (bugün) Öğle Namazına Mütakip Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde Öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Sarıbaba aile kabristanında toprağa verilecektir.

Başımız Sağolsun Güzel insan Mekânın Cennet olsun. Amin. Babadağ ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Zeki Babadağ 1927 ‘de Çankırı‘da doğdu. İlkokuldan sonra maddi imkânsızlıklardan dolayı tahsiline devam etti. Çalışmak için ilk iş olarak bir elektrikçinin yanında çıraklık yaptı. 1946 yılında Çankırı Belediyesi Elektrik Hat Çavuş Muavinliğine başladı.1948 yılında askere gitti. 1950 yılında evlendi. Saz ile, bir merakla tanıştı. Askerlik sonrası; Milli Eğitim, Teknik Ziraat, Bayındırlık ve Toprak Su Müdürlüğünde memurluk yaptı. Kısa sürede Çankırı‘da düğünlerde, yaranlarda, köy odalarında sazı ile, sözü ile aranan biri oldu. 1954 yılında TRT‘ye girdi ve 8 ay stajyerlik yaptı.

Muzaffer Sarısözen‘den nota, solfej, usül dersleri aldı. Ankara‘da solo yaparak tanındı. TRT repertuarına bir çok Çankırı Türküsü kazandırdı. Zeki Babadağ Çankırı‘nın tanıtımı için diğer İllerde de özel gecelere katıldı ve Yaran‘ı tanıttı.

Çankırı’nın Yâran’ında Saz Ustası olarak haklı bir ün kazandı. Babadağ, 5 yılda taksicilik mesleğiyle iştigal etti. Kendisine, Teksaz Lakabı nereden geliyor diye sorulduğunda;

“Ben eskiden Çankırı sokaklarında kovboy elbisesi ve kovboy şapkasıyla dolaşırdım. Nerede belalı bir iş varsa, ben oradaydım. Bu sebepten dolayı arkadaşlarım bana “Teksas Zeki” lakabını taktılar. Saz Ustası olunca da; meşhur lakabımın “Teksas Zeki‘si” “Teksaz” olarak (S) harfi , (Z) harfine dönüştü. Böylece yine Teksaz Zeki olarak hitap edildi.

Teksaz Zeki artık saz çalmıyor. Nedeni sorulduğunda, Sazın artık kendisine zevk vermediğini, yıllar geçtikçe ihtiyarladığını, rahatsız olduğunu söyledi.

27 Yıllık Memuriyetinden sonra, Toprak Su Müdürlüğünden emekli oldu. Emekli olduktan sonra; Avcılık Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Dernek Başkanlığına seçildi.

Aynı zamanda Tarım Bakanlığı Federasyonu temsilen Çankırı Bölgesi Fahri Av Müfettişliği görevin ide sürdürdü. Zeki Babadağ Çankırı‘da “Zeki Baba” olarak ta biliniyor.

 

 

 

 

 

Bu haber 2424 kez okundu.
Genel - 11:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.