14° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

ÇANKIRININ İÇME SUYU TEMİZ

Genel - 4 Mart 2015 11:04 A A

Çankırı’nın içme suyunun düzenli yapılan analizlerle insani tüketim amaçlı sular yönetmeliğini içeren TS266 standartlarında ve çoğu zaman da bu değerlerden daha kaliteli  olduğu belirtildi.

Çankırı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığı ile yapılan açıklamada “Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “TÜRKİYE ÇEVRE SORUNLARI VE ÖNCELİKLERİ DEĞERLENDİRME RAPORU” isimli araştırmasında illere göre çevresel kirlilikleri irdelenmiş, hava kirliliği, yüzeysel su kirliliği, atık kirliliği, gürültü kirliliği ve erozyon seviyelerini ortaya koymuştur. İlgili raporda hiçbir şekilde şebeke içme suyu ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Şehrimiz şebeke suyu TS266 (İnsani Tüketim Amaçlı Sular) standartlarına göre arıtılarak, standartta belirtilen değerlere göre saatlik, günlük ve haftalık analizleri yapılmaktadır. Ayrıca bu analizlere ek olarak Güldürcek Barajındaki kirlenme durumu da  ek analizler ile takip edilmektedir. Tesisimizin faaliyete geçtiği 2010 yılından bu yana yapılan ölçüm ve analizler göstermektedir ki, modern arıtma tesislerinde arıtılarak halkımıza verilen içme suyumuz hiçbir tarihte TS266 standartları dışına çıkmamıştır. Çoğu zaman bu değerlerden daha da kaliteli bir seviyede musluklarımızdan akıtılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca “Geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarına yansıyan ve yanlış anlamalara ve kamuoyunda tedirginliklere yol açabilecek başlıkla verilen haberde belirtilen, bakanlığın yaptığı çalışma yukarıda da ifade edildiği gibi içme suları ile ilgili olmayıp Çankırı’nın da aralarında bulunduğu 32 il genelindeki yüzeysel su kirliliği ile ilgilidir” denildi.

Ayrıca arıtma tesislerindeki laboratuarlarda yapılan günlük analizlerin yanında Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince de su analizleri yapılarak suyun sağlıklı olup olmadığı da izlenmektedir.

Bu haber 1172 kez okundu.
Genel - 11:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.