Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Çankırı’nın Mimarı anlattı!…

HABERLER - 12 Ocak 2016 15:38 A A

Çankırı’nın Mimarı Kentsel Dönüşümü anlattı.

Çankırı Belediyesi, TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen Kale altı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin 2. etap çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Kale Altı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

Çankırı Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen Kale Altı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin 2. etap çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın katılımıyla 11 Ocak 2016 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Çankırı Belediyesi Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın yanı sıra, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Yüklenici Firma Sahibi Sefa Özçelik, Firma Proje Koordinatörü Yalçın Kapancı ve basın mensupları katıldı.

Vali Vahdettin Özcan, Yüklenici Firma Sahibi Sefa Özçelik, Firma Proje Koordinatörü Yalçın Kapancı ve basın mensuplarının da katıldığı toplantıda; Belediye Başkanı İrfan Dinç, Karatekin ve Mimar Sinan Mahallerinin bir bölümünün dâhil olduğu 2. etap alanı ile ilgili bilgilendirmeyi görsel sunum eşliğinde gerçekleştirdi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Dinç, projenin 22 ada 314 parsel üzerinde oluştuğunu ve yaklaşık 55.000 m2’lik bir alanı kapsadığını, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 26 Ocak 2015 tarihinde ihale edilen 2. etap alanının TOKİ ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanmış olup yer teslimi yapıldığını belirtti.

2. Etap Mahalle Kültürünü Yansıtan Mimarisi ile Dikkat Çekiyor

Çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Proje 22 ada 314 parsel üzerinden oluşuyor. Yaklaşık 55.000 m2 lik bir alanı kapsayacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 26 Ocak 2015 tarihinde ihale edilen 2. etap alanının TOKİ ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanmış olup yer teslimi yapılmıştır. Hak sahipleri hak ettiği metrekareler ne ise onu alacak. İnşaat süresi 600 gün olarak belirlenen 2. etap çalışmaları sonunda; 502 konutun 163’ü hak sahiplerine teslim edilirken 327 konut ise TOKİ tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde satışa çıkartılacak. Projenin tamamlanması ile hak sahipleri, haklarının olduğu yerlerden ev sahibi olacak. İhale bedelinin 57 milyon 333 bin TL olduğu proje kapsamında; 97 ayrı bina ve 6 çeşit konut tipi bulunuyor. 175 adet 3+1 dairelerin; 41 adedi 133 m2, 134 adedî 126 m2;  327 adet 2+1 dairelerin ise 92 adedi 98 m2, 52 adedi 92 m2, 78 adedi 110 m2, 78 adedi 99 m2 ve 27 adedi 100 m2 brüt alana sahip olacak. 2. etap Kentsel Dönüşüm Projesi, çok katlı bina yerine mahalle kültürünü yansıtan mimarisiyle de dikkat çekiyor. Proje kapsamında; 3+1 konutların 2 adedi 3 katlı, 18 adedi 4 katlı ve 2 adedi 5 katlı; 2+1 konutların 7 adedi 3 katlı, 38 adedi 4 katlı ve 8 adedi 5 katlı olarak inşa edilecek. 502 konut ile 300 kişilik camii, alt yapı ve çevre düzenlemesinden oluşan proje; sakin mimari özelliği ile mahalle kültürünün sıcaklığını yansıtıyor. Virane, para etmez yerlerin kentsel dönüşüm ile değeri artacak. Bu hak sahipleri için kayıp değil iyi bir rant olacak. Kale altı Kentsel Dönüşüm sayesinde İmaret Bölgesi’nde kaybolan hayat yeniden canlanacak. 2013 yılı Aralık ayı itibari ile 19.000 m2’ lik alanda 280 konut yapılarak hak sahiplerine teslim edilmesinin ardından 2. etap ve onu takip edecek diğer etap çalışmalarının tamamlanması ile birlikte vatandaşların, evlerine gitmek için İmaret Bölgesini kullanacak ve böylece bölge yeniden hayat bulacak” dedi.

Bilgilendirme Toplantısı sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Belediye Başkanı İrfan Dinç, ayrıca; İnaç Köyü Tarım Kent Sitesi önünde bulunan 65.000 m2’ lik alanda emeklilere hitap edecek şekilde konut üretiminin planlandığını ve projelendirme çalışmalarının devam ettiğini de söyledi.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan ise, “2. etap çalışmalarını yakından takip ediyorum. Bu güne ulaşmak önemliydi. Fevkalade bir konsept. Belediye Başkanını tebrik ederken yüklenici firmaya başarılar diliyorum. Kale Altı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin 2. etap çalışmaları tüm Çankırılılara hayırlı olsun. Çalışanlara da kazasız belasız bir iş diliyorum. Belediye Başkanı İrfan Dinç’e ve TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 5187 kez okundu.
HABERLER - 15:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.