Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Derbent Şehitliği Yeni Yüzü İle Vatandaşların Hizmetinde

Ilgaz – Kastamonu karayolu üzerinde, Derbent mevkiinde bulunan Derbent Şehitlik Abidesi yenileme çalışmaları ve çevre düzenlemesi tamamlanarak, yeni bir görünüme kavuşturuldu. Orman Su işleri Bakanlığı 9.Bölge Müdürlüğü Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğü tarafından yaptırılan çevre düzenlemesi tamamlanarak hizmete açıldı. Yapılan çevre düzenlemesi ile tuvalet, piknik alanları, oto park gibi birçok üniteler parka kazandırıldı. Ilgaz – […]
Genel - 11 Ağustos 2014 17:07 A A

Ilgaz – Kastamonu karayolu üzerinde, Derbent mevkiinde bulunan Derbent Şehitlik Abidesi yenileme çalışmaları ve çevre düzenlemesi tamamlanarak, yeni bir görünüme kavuşturuldu.

Orman Su işleri Bakanlığı 9.Bölge Müdürlüğü Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğü tarafından yaptırılan çevre düzenlemesi tamamlanarak hizmete açıldı.

Yapılan çevre düzenlemesi ile tuvalet, piknik alanları, oto park gibi birçok üniteler parka kazandırıldı.

Ilgaz – Kastamonu karayolunun 21. kilometresinde yer alan Derbent Şehitleri Anıtı, 1957 yılında Milli Mücadele zamanında Pontus – Rumlar tarafından şehit edilen beş askerimiz için yapılmıştı.

Anıtın yer aldığı alanda Kurtuluş Savaşı zamanında bir karakol bulunuyordu. Ilgaz Dağı Geçidini kontrol ile görevli karakola kalabalık Pontus – Rum eşkıya gurubu baskın yapar ve görev yapan askerlerle çatışırlar. Çatışma sonunda 5 askerimiz ne yazık ki şehit edilir.

Anıtta yer alan kitabeye göre Rum eşkıya gurubu bir müfreze tarafından Bolu Dağı’nda yakalanmıştır.

Şehitlerimizin cenazeleri Ilgaz ilçe merkezinde bulunan mezarlığa kaldırılmış olup, ilçedeki mezarların yer aldığı bölümde ise Ilgaz Kaymakamlığı tarafından 2009 yılında şehitlik alanı olarak düzenlendi.

Vatandaşları duyarlı olması lazım

Şehitlik abidesinde yapılan tadilat sonrasında hoş bir görüntü oluşmasına rağmen vatandaşlar bu görüntüyü hemen bozmaya başladı. Abidenin yanına yapılan lavabolar vatandaşlar tarafından düzgün kullanılmadığı için daha hizmete girer girmez tepki çekti.

Şehitlik abidesinin ve çevre düzenlemesinin çok güzel olduğunu aktaran bazı vatandaşlar, “Güzel bir mekan fakat burayı kullanan vatandaşların daha duyarlı olması lazım. Şimdiden lavaboları girilmeyecek hale getirmişler. Hâlbuki bizim kültürümüz ve dinimiz temizliğe büyük önem veriyor” dediler.

Bu haber 1576 kez okundu.
Genel - 17:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.