Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Germece’den sonra Süleymanlı’ya da Tuz fabrikası.!

2012 yılında Safir Tuz’un Germece’ye yapmayı planladığı tuz fabrikası, 27 Aralık 2012 tarihinde Çankırı Valiliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının söz konusu tarım arazisinin ‘Tarım Dışı Amaçla Kullanım’ına ilişkin işlemlerinin iptaline karar vermişti. Bu defa, Süleymanlı köyü yakınında kurulacak tuz fabrikasının, bölgedeki tarım arazilerine zarar vereceğini savunan köylüler eylem yaptı. Süleymanlı köyü yakınlarında kurulacak tuz fabrikasının, bölgedeki […]
Genel - 23 Nisan 2014 19:33 A A

2012 yılında Safir Tuz’un Germece’ye yapmayı planladığı tuz fabrikası, 27 Aralık 2012 tarihinde Çankırı Valiliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının söz konusu tarım arazisinin ‘Tarım Dışı Amaçla Kullanım’ına ilişkin işlemlerinin iptaline karar vermişti.

Bu defa, Süleymanlı köyü yakınında kurulacak tuz fabrikasının, bölgedeki tarım arazilerine zarar vereceğini savunan köylüler eylem yaptı.

Süleymanlı köyü yakınlarında kurulacak tuz fabrikasının, bölgedeki tarım arazilerine zarar vereceğini savunan köylüler eylem yaptı. Özel bir şirketin Süleymanlı köyü sınırlarında yaklaşık 60 dönüm alan üzerine kurmak istediği tuz tesisine karşı çıkan köylüler, tuzun toprak üzerindeki verimi azalttığını ifade ederek, tesisin bölgeye kurulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Muhtar Seyit Çelik, köyün tek geçim kaynağının bulunduğu arazi üzerine tuz tesisi kurulmak istendiğine dikkat çekerek, tuzun bölgedeki topraklara zarar vereceğini ve tesisin açılması durumunda köyde tarım ve hayvancılık yapılamayacağını ifade etti.

KÖYÜ KOMPLE SATARIZ
Köye ait alanda kurulmak istenen tuz işletme tesisine izin vermeyeceklerini belirten Muhtar Çelik, “Köyümüzün geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır, başka gelirimiz yok. Tuz tesisinin buraya kurulması halinde köy vasfını yitirecektir. Göçü önlemek için bu tarım arazilerine sahip çıkmak gerekir. Göçün durması isteniyorsa bu kesinlikle yapılmamalıdır. Buradan ÇankırıMilletvekili İdris Şahin’e sesleniyorum: Bunu yapmak istiyorsanız gelin evlerimizin tapularını da alın, bizi de başka yere gönderin. İstiyorsanız köyü de size verelim. Buraya bu tesis kurulduğunda köyün bir anlamı kalmayacak. O zaman köyümüzü de satışa sunacağız. Köy de satılıktır.” ifadelerini kullandı.
Muhtar Çelik, resmi kurumlara dilekçeyle başvurmasına rağmen sonuç alamadıklarını kaydetti.

Köyün eski muhtarı Satılmış Çalışkan da siyasilerin tarım arazilerini kendilerine yakın buldukları işadamlarına peşkeş çektiklerini iddia ederek, alana fabrika kurulması durumunda köylülerin köyü terk edeceğini anlattı. Çalışkan, köyün yüzde 90′ının 30 Mart Yerel Seçimleri’nde Ak Parti’ye destek verdiğini belirterek, “Oy verdiğimize pişman olduk. Ellerimiz kırılsaydı da vermeseydik” dedi.

nejat_gamzeliELİNİZİ TARIM ARAZİLERİNDEN ÇEKİN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇankırıZiraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli ise daha önce yaşanan benzer bir arazi olayının da mahkemeden döndüğünü belirterek, “Biz sanayiye ve sanayiciye karşı değiliz. 10 kilometre ileride Milletvekilimiz Hüseyin Filiz’in gayretleriyle kurulan büyük bir Organize Sanayi Bölgesi var. Tuz fabrikaları neden tarım alanlarına kurulmak istenmekte? Bunun amacı nedir? Sanayiciler elinizi lütfen tarım arazilerinden çekin.” diye konuştu.

Bu haber 3361 kez okundu.
Genel - 19:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.