21° Hafif yağmur
 • EURO
 • DOLAR

İlimiz ve İlçelerinde Akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarına çapraz denetim yapıldı

HABERLER - 7 Mart 2016 11:33 A A

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, 17-19 Şubat 2016 tarihleri arasında ilimiz ve bağlı ilçelerde faaliyet gösteren Akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarına yönelik çapraz denetim çalışmaları gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlere Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Ordu, Samsun, Kastamonu, Zonguldak ve Yozgat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüklerinden 24, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü’nden 2, Çankırı İl Jandarma Komutanlığı’ndan 3, Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü’nden 2 personel olmak üzere toplam 31 personel katıldı. Ayrıca 10 denetim aracından oluşan 5 ekip halinde Bakanlığın koordinasyonunda çapraz denetim yapıldı.

Denetim çalışmaları kapsamında; 67 lisanslı Akaryakıt istasyonu ile 59 lisanslı LPG otogaz istasyonu denetlendi. Denetlenen istasyonlardan 4 Akaryakıt istasyonu ile 4 LPG otogaz istasyonunun faaliyette olmadığı tespit edilmiştir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür denetleme sürecinde yapılan çalışmaları şu şekilde özetledi:

“İlimiz ve İlçelerinde faaliyette olan 67 Akaryakıt ve 59 LPG otogaz olmak üzere 126 adet istasyonda lisans kontrolü yapılmış, tamamının lisanslı olduğu tespit edilmiştir.

Faaliyette olan 67 Akaryakıt istasyonunda satışa arz edilen akaryakıt ürünlerinin kaçak olup olmadığının tespiti amacıyla, ulusal marker denetimi yapılmıştır. 142 adet marker ölçümü yapılmış olup, tamamı geçerli çıkmıştır. Otomasyon sistemi çalışmayan istasyonu bulunmamaktadır. Tip onayı olmayan Add-blue sayacına rastlanmamıştır.

Sayaçlarda yapılan miktar kontrollerinde, 352 adet Akaryakıt sayacı ve 105 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 457 adet sayaç denetlenmiştir. Yapılan miktar kontrollerinde, 1 adet Akaryakıt sayacı, 3 adet LPG sayacı hatalı olduğu tespit edilmiştir. Hatalı tespit edilen sayaçlar için 3516 sayılı Ölçüler Ayar Kanununa muhalefetten idari para cezası uygulanmıştır. Faaliyette bulunan istasyonlarda 731 adet Akaryakıt sayacı ve 124 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 855 adet sayacın damga süresinin kontrolleri yapılmış olup, damga süresi geçmiş sayaca rastlanmamıştır.

59 LPG otogaz istasyonda yapılan denetimde; kaçak tüp dolumuna yarayan aparata rastlanmamıştır. LPG istasyonlarında ATC’si olmayan LPG dispenseri çıkmamıştır. Lpg otogaz istasyonu sorumlu müdür belgesi olmayan 3 adet istasyon tespit edilmiştir.

Denetim sırasında; kontrol edilen işyerlerinin sigortasız işçi çalıştırıp çalıştırmadığını tespit etmek amacıyla, çalışanların kimlik bilgileri işlenmiştir. Çankırı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne gönderilmiştir.”

Kaynak:Bizim Çankırı

Bu haber 3562 kez okundu.
HABERLER - 11:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.