20° Açık
 • EURO
 • DOLAR

İlimizde 2014-2015 eğitim-öğretim yılı 181 yönetici, 1794 öğretmen, 885 personel ve 30 bin 34 öğrenci ile başladı

2014-2015 eğitim-öğretim dönemi dün çalan zille başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği 2014-2015 eğitim öğretim yılı açılışı Güneş İlkokulu’nda yapıldı. Sabah saat 09.00’da Anıt Alanına çelenk sunumu ile başlayan programda Saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu. Akabinde kutlama programı Saat 10.00’da Güneş İlkokulu’nda devam etti. Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay, Belediye Başkanı İrfan Dinç, daire […]
Çankırı Gündemi - 18 Eylül 2014 00:33 A A

2014-2015 eğitim-öğretim dönemi dün çalan zille başladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği 2014-2015 eğitim öğretim yılı açılışı Güneş İlkokulu’nda yapıldı.

Sabah saat 09.00’da Anıt Alanına çelenk sunumu ile başlayan programda Saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Akabinde kutlama programı Saat 10.00’da Güneş İlkokulu’nda devam etti.

Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay, Belediye Başkanı İrfan Dinç, daire müdürleri, veliler, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı Güneş İlkokulu’ndaki program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın Okunması ile başladı.

 1. sınıf öğrencileri 1. Sınıf öğrencilerine “Hoş Geldiniz” çiçeği sundu.

Tebrik Mesajlarının okunması akabinde öğrenci Muazzez Ceyda Toros ‘Eğitim’ adlı şiir okudu.

Veliler adına öğrenci velisi Hacer Ayhan “Şimdiye kadar, bizim gözbebiğimiz kadar kıymetli çocuklarımızı gelecekleri için siz değerli öğretmenlerimize gözümüz arkada kalmadan emanet ediyoruz. Onlara en iyi eğitimi vereceğinizden hiç şüphemiz yok. Öğretmenlerimizin gözlerindeki ışık çocuklarımızın emin ellerde olduğunun garantisidir. Öğretmenlerin rehberliği ile çocuklarımızın çok başarılı olacağından eminiz. Büyük Önder Atatürk’ün  deyimiyle “Öğretmenlerin başarısı Cumhuriyetin başarısıdır” Öğrencilerimiz başarılı olacak ki ülkemizde muasır medeniyetler seviyesine çıkacaktır.” dedi.

Güneş İlkokulu Müdürü Muzaffer Derelli, eğitim ve öğretimin insanlığın doğuşuyla birlikte başladığını belirterek “Eğitim-öğretimden mahrum kalmak demek yok olmakla karşı karşıya kalmak demektir. Sağlıklı, mutlu, huzurlu, refah ve güven içinde yaşamak ve yaşama ortamı hazırlayabilmek, ancak bilinçli, birikimli ve donanımlı bir eğitim-öğretimle mümkün kılınabilir. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirmek olmalıdır.” diyerek “Bu öğretim yılında 1100 öğrenci ile 36 şubede sabahçı ve öğlenci olarak toplam 53 personelle eğitim ve öğretime devam edeceğiz” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf  Yazıcı “Hayatımızı anlamlandıran, mutluluk membaımız, yaşam alanlarımızın  neşesi ve hassaten okullarımızın rengarenk çiçekleri çocuklarımıza yeniden kavuştuğumuz bu günde, ilimiz genelinde; 181 yönetici, 1794 öğretmen, 885 personel, 168 okulumuzda 1.541 derslikte yeni kayıt ve yerleştirme işlemleri devam etmekle birlikte,  2151’i okul öncesi, 10122’si ilkokul, 8994’ü ortaokul, 8767’si ortaöğretim öğrencisi olmak üzere 30.034 öğrencimizle eğitim-öğretime başlanmıştır.

Ülkemize ve çocuklarımıza duyduğumuz sevgi ve sorumluluğumuzun gereği olarak; Milli Eğitim sistemimizde ifadesini bulan ve Atatürk’ün işaret ettiği hedeflere ulaşmak için yaptığımız çalışmalar ivmeli bir şekilde devam etmektedir. Bu bağlamda;  331.849 adet ücretsiz ders kitabı dağıtılmıştır. 19 okulumuzun 167.000,00 TL bedelle küçük onarımı, 26 okulumuzun ise, 2.059.631,00 TL bedelle büyük onarımı yapılmıştır.

İlimiz genelinde planlanan on adet yeni yatırımdan beş tanesinin ihalesi yapılarak sözleşmeleri imzalanmış, yer teslimleri yapılmış ve inşaat çalışmalarına başlanılmıştır. Yapımına başlanılan yatırımların toplam maliyeti 34.382.840,00 TL’dir. Beş adet yatırımın ise proje ve ihale çalışmaları devam etmektedir. İhale edilecek bu yatırımların toplam proje bedeli 43.000.000,00 TL’dir.

Bahse konu on adet yatırım kapsamında , İlimiz merkezine 24 derslikli İmam Hatip Lisesi binası, 24 derslikli İmam Hatip Ortaokulu binası, 200 yatak kapasiteli İmam Hatip Lisesi öğrenci yurdu, 300 yatak kapasiteli Fen Lisesi öğrenci yurdu, 16 derslikli Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  binası ve 200 yatak kapasiteli öğrenci yurdu ile 2 adet atölye, 12 derslikli Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  ek binası, Orta İlçemizde 12 derslikli İmam Hatip Lisesi binası ve 100 yatak kapasiteli öğrenci yurdu ve Şabanözü İlçemizde 100 kişilik öğrenci yurdu yapılacaktır. Bu yatırımların haricinde İlimiz merkezine 24 derslikli okul yapılması geçtiğimiz günlerde yatırım programına alınmış olup, arsa ve proje çalışmalarını takiben ihale edilecektir.

Ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yapılan protokol gereğince, İlimiz merkezine 16 derslikli fen lisesi binası, 300 yatak kapasiteli yurt ve spor salonundan oluşan yatırıma başlanılması için zemin etüt ve proje çalışmaları devam etmekte olup, bu yıl temelinin atılması planlanmaktadır.

Muazzez AMARATOĞLU tarafından İlimiz merkezine yaptırılan 24 derslikli okulumuzun kaba inşaatı tamamlanmak üzeredir ve 2015-2016 öğretim yılında eğitime açılacaktır. Şabanözü İlçemize Ernamaş A.Ş tarafından yaptırılan ve tefrişatı temin edilen 8 derslikli anaokulu  tamamlanarak eğitim- öğretime açılmıştır. Gel-Al Çorap A.Ş tarafından Şabanözü Öğretmenevi’nin büyük onarımı yapılmış ve tefrişatı temin edilmiştir.

Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında müdürlüğümüze 400 kadro tahsisi yapılmış ve protokol imzalanmıştır. Kura yöntemiyle belirlenecek personelin dağıtımı, okullarımızın derslik sayısı ve iş hacmine göre yapılacaktır.

Bu hazan gününde, güzellikleriyle bizlere ilkbahar coşkusu yaşatan çocuklarımıza sağlık, mutluluk ve başarılar diliyor,  yeryüzünün, tüm çocuklar için gülşen olmasını temenni ederek, yeni ders yılının ilimiz ve ülkemize hayırlı olması dileği ile, saygılar sunuyorum.” dedi.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, ilkokula başladığında duyduğu heyecanı her eğitim-öğretim yılı başladığında tekrar duyduğunu belirterek “Eğitim her şeyin başıdır. Bugüne kadar ne çektiysek hep cehaletten ve cahillerden çektik. Cehalet çok büyük zulüm.” dedi.

Seçildiği günden beri eğitime ciddi yatırımlar yaptığını ve yapmaya da devam ettiğini belirten başkan Dinç “Çankırı’da eğitimi sosyal hayatın bir parçası haline getirdik. Biz Çankırı Belediyesi olarak eğitim için yeni alanlar oluşturduk.” dedi.

Çocukların kitap okuma alışkanlığını kazanmaları için projelerinde yer verdiklerini de belirten Başkan Dinç “Artık çocuklarımız kitaplarını Uçak’ta, Tren’de okuyacak” dedi.

Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay’da devlet olarak eğitim-öğretime her türlü imkanları seferber ettiklerini belirterek “Öğretmen ve öğrencilerimiz bizim en değerli varlıklarımızdır. Yeni ders yılının ilimiz ve ülkemize hayırlı olması, öğretmen ve öğrencilere iyi yıllar geçirmesini dilerim” dedi.

Protokol konuşmaları sonrasında öğrenci Hilal Esen “Yeni eğitim-öğretim yılına girerken” adlı şiiri okudu. Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından Müzik Dinletisi ve Şehit Korhan Kuruçay Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı.

Program 4/D  sınıf şubesi ziyaret ve Ücretsiz kitap dağıtımının yapılması ile sona erdi.

 

Bu haber 1261 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 00:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.