19° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

İstanbul’da Zeynettin Aydın güven tazeledi.

Çankırı Gündemi - 25 Şubat 2020 14:38 A A

İstanbu’daki 133 Çankırı derneğinin çatı kuruluşu olan İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu (ÇANDEF) 8. Olağan Genel Kurulu 23 Şubat Pazar günü Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sami Soydal başkanlığındaki Divan Heyeti yönetiminde gerçekleştirilen İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu (ÇANDEF) 8. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimle tek aday ve tek liste ile Mevcut başkan Zaynettin Aydın ve yeni Yönetim Kurulu listesi delegelerin çoğunluğunun desteğini aldı.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ: KONGRE DÖNEMİ 3 YIL OLDU

Kongrenin önemli gündem maddesi, 2 yıllık genel kurul döneminin 3 yıla çıkarılması istemli tüzük değişikliği uzun tartışmalar sonunda genel kurul tarafından kabul edildi. Böylece bir sonraki kongre olan 9. Olağan Genel Kurul’un 3 sene sonra Şubat ayında toplanması yönünde karar alındı.

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirlen İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF)’in 8. Olağan Genel Kurulu’na, Son Başbakan ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkanvekili Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, MHP İstanbul milletvekili Mehmet Bülent Karataş ve MHP İstanbul İl Başkanımız Birol Gur, CHP İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi, ev sahibi Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in aralarında olduğu ilçe belediye başkanları, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı ve Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak’ın aralarında olduğu Çankırı ilçe belediye başkanları, Sancaktepe Ak Parti İlçe Başkanı Adil Kandemir, Maltepe Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Erikçi’nin aralarında olduğu siyasi parti ilçe başkanları, İstanbul ve Çankırı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Can ile birlikte; Çankırı vakıf, birlik, dernek ve STK başkan ve yöneticileri, delegeler, davetliler, Çankırılılar ve Çankırı dostları katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF) Genel Başkanı Zeynettin Aydın, “İstanbul’da Çankırılıların birliğine, beraberliğine, uyanışına, yükselişine ve şahlanışına bir kez daha şahitlik gururunu yaşıyoruz. İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu (ÇANDEF), 133 Çankırı derneğinin oluşturduğu 50 kişiyi bir delegenin temsil etmesi suretiyle, 942 delegesi bulunan, dernekleri ile birlikte üye sayısı 47 bin olan, İstanbul’daki Çankırılı hemşerilerimizin temsil edildiği en büyük çatı kuruluşudur. Resmi 200 bin, resmi olmayan rakamlarla 250 bin Çankırı nüfuslu Çankırılı hemşerimizin Çankırı’ya olan özlemini, hasretini gideren, başta yaren kültürümüz olmak üzere,  gelenek ve görenekleri yaşatmak, hemşerilerimizi bir çatı altında toplamak, dertlerini ve sevinçlerini paylaşmak olan İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF)’imizin asli vazifesini yürütmek için mücadele ediyoruz. Biz bir olmayı, iri olmayı, diri olmayı seçtik.” Dedi.

Kongrede konuşan son Başbakan Binali Yıldırım, dünürünün Çankırılı olduğunu, dolayısıyla kendisin Çankırılı kabul ettiğinin altını çizip, Çankırı’nın bir başka önemini de; 15 Temmuz hain kalkışma sırasında süreci Çankırı’nın ilçesindeki Ilgaz Tüneli’nden takip ettiğini, dolayısı ile Türkiye’nin bu kritik sürecinde Çankırı’nın ve Çankırı’ya güvenin altını çizdi.

Kongrede konuşan Ak Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, İstiklal mücadelesinde Çankırı’nın da yer aldığı bölgenin öneminin cephedeki şehitler ve cephe gerisinde, yaşlısı kadını ve çocuğuyla çetin kış koşullarında, zorlu geçitlerden; kağnılarla cepheye mühimmat taşıdığı İstiklal Yol ile hafızalarda yer ettiğini, günümüzün İstiklal mücadelesinin de yine aynı bölgedeki Ilgaz Tüneli’nden takip edildiğini kaydetti.

Faaliyet ve denetim raporları ile bütçe okunarak oylanıp, oy birliğiyle kabul edildi.

Çandef 8. Olağan Genel Kurulunda, 2 Yıl olan kongre dönemini 3 yıla çıkarılmasını ön gören madde oylanarak 71 hayır oyuna karşılık 449 delegenin evet oyu ile kabul edildi.

Kongrede Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Çankırı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Can Genel Kurul selamlayarak, hitap ettiler.

Kadir Kandırmaz ve Erol Tepebaşı’nın raporları okuduğu aralarında İsmail Kılıçarslan, Mehmet Dereli’nin olduğu üye ve delegeler Genel Kurula hitap ederek; görüş, eleştiri ve temennilerini dile getirdiler.

Bu haber 545 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 14:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.