17° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

İtfaiye Teşkilatı 300 Yaşında

İtfaiye Teşkilatının kuruluşunun 300. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü çeşitli etkinlikler düzenliyor. İtfaiye Müdürülüğü bahçesinde düzenlenen ilk gün programında İtfaiye Haftası kutlanırken, ateş savaşçıları hünerlerini sergiledi. Hafta nedeniyle düzenlenen programa Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri ile çeşitli meslek odalarının temsilcileri katıldı. Törende konuşan İtfaiye Müdürü Ahmet […]
Çankırı Gündemi - 29 Eylül 2014 10:32 A A

İtfaiye Teşkilatının kuruluşunun 300. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü çeşitli etkinlikler düzenliyor. İtfaiye Müdürülüğü bahçesinde düzenlenen ilk gün programında İtfaiye Haftası kutlanırken, ateş savaşçıları hünerlerini sergiledi.

Hafta nedeniyle düzenlenen programa Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri ile çeşitli meslek odalarının temsilcileri katıldı.

Törende konuşan İtfaiye Müdürü Ahmet Semerci, itfaiye teşkilatının kuruluşu ve tarihsel süreci hakkında bilgiler vererek, Çankırı itfaiyesinin her türlü teknik donanıma sahip olduğunu söyledi. İtfaiye teşkilatının son yıllarda geliştiğini ve mesleki açıdan kurumsallaştığını belirten Semerci, ”Günümüz itfaiyesi yangına, ağaçtaki kediye, trafik kazasında sıkışan yaralıya hatta eve giren yılana bile müdahale ediyor. İmdat diyen herkesin yardımına koşuyoruz” diye konuştu.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’ de göreve geldiği süre içerisinde İtfaiye Müdürlüğü’nün gelişmesine önem verdiğini hatırlatarak, ” Son yıllarda itfaiye aracı filomuzu genişlettik. Geçtiğimiz aylarda da 30 metre merdivene sahip yeni bir araç aldık. İtfaiye erlerimiz artık her türlü teknik donanıma sahipler. Sadece yangınlara müdahalede değil, trafik kazalarında da bu teknik imkanları kullanıyoruz. Ben tüm erlerimize sağlıklı, yangından uzak günler diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından itfaiye erleri düzenlenen tatbikatlarda becerilerini sergiledi, teknik ekipmanlarını tanıttı. İlk olarak Osmanlı döneminde yangınlara müdahale eden tulumbacılar nostaljik bir gösteri düzenledi. Tulumbacıların ardından ise yaralı kurtarma tatbikatı gerçekleşti. İtfaiye personeli, kurtarma aracını kullanarak yaralı bir vatandaşı ikinci kattan indirip sağlık ekiplerine teslim etti.

Bina içerisinden yapılan kurtarma tatbikatının ardından trafik kazalarında yapılan yaralı kurtarma çalışmaları tanıtıldı. Araç altına sıkışan bir yaralının kurtarılması ve araç içinde sıkışarak hayatını kaybetmiş bir insanın çıkarılması alandakilere gösterildi. Gösteriler sırasında kullanılan teknik ekipmanlar da tanıtıldı.

Kurtarma operasyonlarının ardından İtfaiye Köpeği Daisy’nin yaralı insanları nasıl tespi ettiği katılımcılara sergilendi. Ateş savaşçıları son olarak köpükle yangın gösterme çalışmalarını sergiledi. İtfaiye Müdürlüğü çalışanları, İtfaiye Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam edecek.

7000 7001 7003 7004 7005 7006

Bu haber 1090 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.