• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • CANKIRI:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kadınçayırı Tabiat Parkı Orman Genel Müdürlüğü’ne Devredildi

12 Mart 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1434 defa okundu.
Kadınçayırı Tabiat Parkı Orman Genel Müdürlüğü’ne Devredildi
İlimiz Ilgaz İlçesi, Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları dahilinde bulunan 422 hektarlık alan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 05.09.1012 tarihinde Kadınçayırı Tabiat Parkı olarak tefrik ve ilan edilmişti.
Kadınçayırı Tabiat Parkı olarak tescil edilen 422 hektarlık bu alan, Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe Turizm Merkezi sınırlarından çıkartılarak Kültür ve Turizm Bakanlığında olan tahsisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığına teslim edilmek üzere kaldırıldı.
2013 yılında Tabiat Parkının içerisinde tuvalet, bebek bakım ünitesi ve mescit bulunan bir bina, saha içerisinden geçen Gökçay Deresi üzerine yaya geçişi için bir köprü, dere ıslahı yapılarak dere kenarına 400 metre uzunluğunda taşkın koruma duvarı ve bu duvar üzerine ahşap korkuluk, 5 adet kameriye, 15 adet barbekü, 30 adet üstü kapalı piknik masası, 20 adet üstü açık piknik masası, 1 adet çocuk oyun ünitesi, 25 adet çöp konteyneri, 10 adet çöp kovası ve sahanın girişine giriş kontrol kulübesi ve giriş takı yaptırılmıştı.
2014 yılında ise, Tabiat Parkı içerisine iki farklı tipte 20 adet bungalov (ağaç ev), kır kahvesi, idare binası, otopark düzenlemesi, bisiklet ve yaya yürüyüş yolları, macera parkurları ve ülkemizde en uzun mesafeye sahip olacak olan zipline (yüksek bir yerden alçak bir yere çelik halata bağlanarak kayma) yapımı planlanıyor.
Vali Vahdettin Özcan konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “Ulusal düzeyde öneme sahip bu müstesna alanın korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, farklı kullanım taleplerinin kontrollü ve planlı bir şekilde karşılanabilmesi ve buraların koruma-kullanma dengesi gözetilerek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılması amacıyla, taşıdığı tabii ve kültürel değerleri ile rekreasyon potansiyeli göz önüne alınarak Orman Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi, bölgeye yapılacak yatırımların daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak. Böylece, tarafımızdan yapılan çalışmaların bir an önce bitirilerek halkımızın hizmetine daha kısa sürede sunacağız” diyerek, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Akman ve emeği geçen ilimiz Milletvekilleri Av. İdris Şahin ile Hüseyin Filiz’e teşekkür etti.
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN