Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Kafkasya çatışmaları konuşuldu

Avrasya Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇAVSAM) tarafından Avrasya Konuşmaları kapsamında yapılan Kafkasya Çatışmaları oturumu Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ÇAVSAM Toplantı Salonu’nda yapıldı. Oturuma konuşmacı olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Başkanı Doç. Dr. Sezai Özçelik katıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Avrasya Stratejik Uygulama […]
Çankırı Gündemi - 22 Kasım 2014 03:14 A A

Avrasya Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇAVSAM) tarafından Avrasya Konuşmaları kapsamında yapılan Kafkasya Çatışmaları oturumu Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ÇAVSAM Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Oturuma konuşmacı olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Başkanı Doç. Dr. Sezai Özçelik katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Avrasya Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi Avrasya Araştırmaları Serisi kapsamında yayınlanan Kafkasya Çatışmaları Analizler ve Çözümler kitabının da yazarı olan Sezai Özçelik, çatışma stilleri ve günümüzdeki örneklerini anlattı.

Özçelik, Kafkasya’da son yıllarda yaşanan çatışmaların nedenleri ve çözümleri üzerine yapılan çalışmaları anlatarak Dağıstan, Osetya ve Çeçenistan gibi Kafkasya ülkelerinde yaşanan sorunlara değinerek bu bölgede önemli bir sorun haline gelen Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmanın analizini yaptı.

Özçelik, Karabağ’da yaşanan çatışmanın analizinin yanı sıra son yıllarda dünyada yaşanan diğer çatışma örneklerine de değindi.

Kosova, Ruanda ve Grönland gibi farklı bölgelerde yaşanan çatışmaları değerlendirildiği toplantıda, çatışma yönetimi ve çatışmadan sonra toplumun ve siyasetin yeniden inşasının nasıl olması gerektiği konuşuldu.

Toplantıda, Kafkasya çatışmalarının son yıllarda dünya üzerinde yaşanan en sorunlu çatışmalar olduğu ve donmuş çatışmalar haline geldikleri ve bu asırda çözümlerinin çok zor olduğu üzerinde duruldu. Çatışma analizlerinin üzerine çok fazla bilimsel araştırma yapılmadığı ve bu tür toplantıların yapılması gerekliliğinin ön plana çıktığı toplantı, çatışma analizlerinin iyi değerlendirilerek dünya üzerindeki barışı temininin daha kolay sağlanması için çalışmalarına ara vermeden devam edecekleri mesajını vererek son buldu.

 

Bu haber 1403 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 03:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.