• Dolar Alış / Satış: 5.812 / 5.823
  • Euro Alış / Satış: 6.489 / 6.501
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Kırk yıl sonra Çankırı’da buluştular

10 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3755 defa okundu.
Kırk yıl sonra Çankırı’da buluştular

Çankırı’dan 1976 yılında Çankırı Astsubay Hazırlama Okuluna kayıt olan ve 1979 yılında mezun olan 150 Astsubay Çankırı’da 40 yıl sonra buluştular.

1976 yılında, Türkiye’mizin dört bir yanından, sınavları kazanıp, genç bir delikanlı olarak, Çankırı Astsubay Hazırlama  Okuluna gelen ve Okuldan 1979 yılında mezun olarak Türk silahlı kuvvetlerinin özellikle muharip sınıflarında görev alan, ülkenin her bir köşesinde, dağında, ovasında hizmet ederek, halen çalışanı, emeklisi ve aileleriyle birlikte yaklaşık 150 kişilik grup kırk yılın hatırına, 40’ncı yılında Çankırı’da buluştu. Dönemin, o devrenin bölük komutanlığı görevini yapan, bir Çankırılı olan ‘’Yzb. Celalettin Özipek‘inde öğrencilerini yalnız bırakmaması takdir edilecek ölçüdedir.

Kırk yıl öncesinde genç dinamik bedenleri taşıyanlar aradan geçen süreçte, o dönemlerde farkında olamadıkları, ilimizin tarihi ve turistik mekânlarını tanıma fırsatını buldular.

Eski okullarının yerinde bulunan 28. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcılığını ziyaret eden grup kışlalıyı gezip, fidan dikiminde bulundular. Daha sonra Buğdaypazarı Medresesi, Taş Mescit ve Çankırı Kalesini gezerek fotoğraf çektirdi.

Makûs talini yenmeye çalışan şehrin o günlerden bugüne kadar geçen süreçteki gelişimi ile öne çıkan doğal kaynaklarından olan tuz ve tuz ürünleri ve turistik üretimleri ile ticaretine küçükte olsa katkı sağlandı.

Tarihi imarethane mevkiindeki, restore edilen çamaşırhane de geleneksel akşam yemeği ikram edildi. Şehrin tanıtımına ait ilgili broşürler misafirlere sunuldu.

Belediye iş merkezinde ki yaren ocağında, ülkemizin içinde bulunduğu durumlarda dikkate alınarak, şehit ve gazilerimize saygı nişanesi olarak, kısaltılmış, daraltılmış, sembolik yaren kültürü tanıtım icrası yapıldı.

Yapılan dua ve niyazlarla son bulan gecenin ardından misafirler uğurlandı.

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN