• Dolar Alış / Satış: 5.86 / 5.87
  • Euro Alış / Satış: 6.571 / 6.582
  • CANKIRI:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KOSGEB’den üç yeni destek çağrısı

1 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
606 defa okundu.
KOSGEB’den üç yeni destek çağrısı

KOSGEB Çankırı İl Müdürü Yüksel Özdemir,  KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında “Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin, Geliştirilmesi”, “Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme” ve “KOSGEB Destekli Girişimlere İvme” isimli üç yeni çağrının daha yayınladığını söyledi.

3 yeni çağrı hakkında bilgilendirme yapan Özdemir, KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında 3 ayrı çağrıdan oluşan yeni destek paketi ile KOBİ’lere 300 Milyon TL daha destek verilebileceğini dile getirdi.

Özdemir, KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı’na yönelik projesini hazırlayan KOBİ’lerin,  projelerinin kurul tarafından kabul edilmesi durumunda destek alma hakkını kazanacağını ifade etti.

Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi çağrısındaki amaçlardan bahseden Özdemir, “Amaç, Bilişim Teknolojileri alanında üretim ve yazılım geliştirme faaliyetlerinde bulunan KOBİ’lerin; sayısal içerik ve ürünlerin geliştirilmesi, ulusal/uluslararası standartlara uyumlaştırılması, ürün/oyun/mobil uygulama/yazılım vb. bilgi teknolojilerinin ticarileştirilmesi ve bu kapsamda ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla; ülke genelinde KOBİ tanımına uyan tüm ölçeklerde belirtilen konularda hazırlayacakları projeler desteklenecektir.” dedi.

Özdemir, Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi programında başvuru koşullarını ise şöyle sıraladı: “01.01.2016’dan önce kurulmuş olan, 2015 Yılı mali verilerine göre net satış hasılatı en az 100.000 TL olan ve Bilanço Hesabı Esasına Göre defter tutan, 2014-2015 yıllarından herhangi birinde ‘Brüt Satış Karı’ elde eden, işletmeler başvurabilir. Proje destek üst limiti geri ödemesiz 100 bin lira, geri ödemeli 150 bin lira ve toplamda 250 bin lira destek verilmektedir.”

Proje süresinden de bahseden Özdemir, “Proje süresi en az 6 ay ve en fazla 12 aydır.” diye konuştu.

Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme programı hakkında da açıklamada bulunan Özdemir, “Amacımız KOBİ’lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi temel hedefinden harekete; istihdam yaratma, ürün, hizmet ve iş modeli açılarından yenilik gerçekleştirme, ihracata katkı sağlama, uluslararası nitelikleri yüksek olan ve ekonomik büyümeye katkı sağlamada diğer işletmelerden daha başarılı olan hızlı büyüyen işletmelerin KOBİ Tanımına Uyan Tüm Ölçeklerde hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.” şeklinde konuştu.

Özdemir, başvuru koşulları hakkında ise, “01.01.2014’ten önce kurulmuş olan ve Bilanço Hesabı Esasına Göre defter tutan, 2015 Yılı verilerine göre; net satış hasılatı en az 500.000 TL çalışan sayısı en az 5 olan, 2014-2015 yıllarından herhangi birinde faaliyet karı elde eden, 2013-2014-2015 yılları verilerine göre; – 2014 ve 2015 yıllarında istihdam veya net satış hasılatında bir önceki yıla göre artış sağlayan, – 2014 ve 2015 yılı istihdam veya net satış hasılatı artış ortalaması en az % 20 olan, işletmeler başvurabilir. Proje destek üst limiti geri ödemesiz 300 bin lira, geri ödemeli 300 bin lira ve toplamda 600 bin lira destek verilmektedir.” dedi.

KOSGEB Destekli Girişimlere İvme programında işletmelere 200 bin TL net satış sonucunda 50 bin lira destek sağlanacağını dile getiren Özdemir, “Amacımız KOSGEB’in ‘Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Programı’ ve ‘Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanarak kurulan ve istihdam yaratma, ürün, hizmet ve iş modeli açılarından yenilik gerçekleştirme, ihracata katkı sağlama, uluslararası nitelikleri yüksek olan ve ekonomik büyümeye katkı sağlamada diğer işletmelerden daha başarılı olan hızlı büyüyen veya büyüme potansiyeline sahip işletmelerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla KOBİ Tanımına Uyan Tüm Ölçeklerin hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.” İfadelerine yer verdi.

Özdemir, “KOSGEB’in Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Destek Programı ve Girişimcilik Destek Programından yararlanarak 01.01.2016’dan önce kurulan,  2015 Yılı verilerine göre; net satış hasılatı en az 200.000 TL, çalışan sayısı en az 2 olan ve Bilanço Hesabı Esasına Göre defter tutan, işletmeler başvurabilir. Proje destek üst limiti geri ödemesiz 100 bin lira, geri ödemeli 150 bin lira ve toplamda 250 bin lira destek verilmektedir.” dedi.

Bir önceki KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı çağrı döneminde 17 adet Proje Başvurusu aldıklarını bu başvuruların 27 Haziranda sonuçlanacağını ifade eden Özdemir, yeni dönem KOBİGEL Proje Başvurularının 30 Mayıs 2016 tarihinde başladığını ve 1 Temmuz 2016 tarihinde sona ereceğini söyledi. Başvuruların bu tarihler arasında elektronik ortamda yapılacağını ve detaylı bilgi almak isteyenlerin KOSGEB Çankırı İl Müdürlüğüne beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN