• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • CANKIRI:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sivil Savunma ve Afet Paneli gerçekleştirildi

2 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
974 defa okundu.
Sivil Savunma ve Afet Paneli gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksek Okulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü ile Çankırı Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Sivil Savunma ve Afet konulu panel Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Panele Vali Vahdettin Özcan, Rektör Vekili Prof. Dr. Rıza Gürbüz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, POMEM Müdürü Süleyman Gül, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Sait Korkutata, Şube Müdürü Burhan Karadut, Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Öğretim Görevlileri Sedat Çat ve Mustafa Doğan ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Vali Vahdettin Özcan, “Sivil Savunma; düşman saldırılarına karşı halkın can ve mal kaybının en az seviyeye indirilmesi, hayati önem taşıyan her türlü resmi ve özel kuruluşun korunması ve faaliyetlerinin devamını sağlayacak iyileştirmenin yapılması, savunma gayretlerinin halk tarafından en yüksek seviyede desteklenmesi ve halkın moralini yüksek tutmak için alınacak her türlü silahsız koruyucu ve kurtarıcı tedbir ve faaliyetleri ihtiva eder.

Ülkemizdeki Sivil Savunma Hizmetleri, ilk olarak 1928 yılında yürürlüğe konulan “Cephe Gerisinin Havaya Karşı Müdafaa ve Muhafazası Talimnamesi” ile düzenlenmiştir.

25/05/2009 tarihinde 5902 sayılı “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun” yürürlüğe konulmuş ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ile il/ilçe sivil savunma müdürlükleri kaldırılmıştır. Bu Kanun ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile il afet ve acil durum müdürlükleri kurulmuştur. Sivil savunma hizmetleri Başbakanlık bünyesinde bulunan Sivil Savunma Dairesi Başkanlığı ve il afet ve acil durum müdürlüklerince yürütülmektedir.

Sivil savunma milletin başına gelen felaket, savaş, afet gibi durumlarda halkın can ve mal kaybının en az miktarda olması için uğraş verilmesidir. Hayatı tehdit eden her türlü koşuldan insanların korunması, normal hayatın devamı ve savaş gibi durumlarda motivasyonun yüksek tutulması, yaralananlara yardım edilmesi gibi sorumluluklar üstlenen sivil savunma ekipleri insanoğluna her türlü yardımı sunmaya hazırdır.

Halkın başına bir felaket gelmeden önce felaketin zararını en aza indirecek tedbirlerin alınması çok önemlidir ve sivil savunma bilincine herkes sahip olmalıdır. 7126 Sayılı Sivil Savunma Kanunu’na göre askerlikle ilgili olmayan ve kendisine milli savunma ile ilgili diğer kanunlarla herhangi bir görev veya yükümlülük verilmemiş olan 15-65 yaş arasındaki kadın ve erkek bütün yurttaşlar kendilerine verilecek görevleri yapmakla yükümlüdür.

Sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün “felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.” sözüyle son veriyor, Sivil Savunma Gününüzü tebrik ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Daha sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Öğretim Görevlisi Sedat Çat tarafından “Afetlerin Toplum Üzerindeki Etkileri”, Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Doğan tarafından “Meslek Yüksekokullarında Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Eğitimi”, İl Afet ve Acil Durum Şube Müdürü Burhan Karadut tarafından ise “Doğal Afetler ve Kriz Merkezi Kuruluşu, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Savunma” konulu konuşma gerçekleştirildi.

Acil durumlarda 122 AFAD çağrı merkezinin aranması gerektiğini belirten İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Sait Korkutata ise, “Afad gönül işidir. Ne kadar gönüllü olursa başarı o kadar iyi olur. Başta Sayın Valimiz Vahdettin Özcan olmak üzere bize destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Panel koordinatörü Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Sait Korkutata’nın moderatörlüğünde gerçekleşen Sivil Savunma ve Afet paneli soru cevap bölümüyle tamamlandı.

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN